Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτου ή έκδοση οικ.άδειας?


Recommended Posts

Ναι, ΙΚΑ θα πληρώσει για την έκδοση της άδειας, το οποίο θ' αφορά στις αυθαιρεσίες κ.λπ.

οχι ρε παιδια δεν θα πληρωσει ΙΚΑ αφου το λει ο νομος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει βγάλει εδώ και δέκα ημέρες περίπου εγκύκλιο το ΙΚΑ για το θέμα αυτό. Θα πληρώσουν ΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως έχει ξεκαθαρίσει κάποιος αν υπάρχει η δυνατότητα υπαγωγής ενός αυθαιρέτου στον Ν. 4014 χωρίς την έκδοση οικοδομικής άδειας, παρά το ότι μπορεί να βγεί οικοδομική άδεια; Δηλαδή η έκδοση οικοδομικής άδειας είναι επιλογή ή είναι υποχρεωτική;

 

Λογικά καλύτερα θα είναι να βγάλεις άδεια (τουλάχιστον σε μια περίπτωση που μου έτυχε εμένα από θείους μου) γιατί βγαίνει πολύ λιγότερο να πληρώσουν οι πελάτες!!!επίσης λογικά μετά με την άδεια είναι νόμιμο το κτίσμα για πάντα, ενώ με τη νομιμοποίηση μόνο 30 χρόνια (εκτός αν κάνω εγώ λάθος)

 

Απ' ότι μας είπαν στο ΤΕΕ σε σεμινάριο, υποτίθεται επιλέγεις την πιο συμφέρουσα περίπτωση για τον πελάτη όποια κι αν είναι...αν και απ' ότι εγώ κατάλαβα από το νόμο είναι υποχρεωτικό

 

ερωτησούλα κρίσεως όμως....επειδή στην περίπτωσή μου είναι και οι θείοι μου και δε θέλω να τους .... μπορώ να τους ζητήσω μόνο την αμοιβή της άδειας χωρίς να τους χρεώσω για την υποβολή?τι γίνεται τελικά με τα ιδιωτικά συμφωνητικά?μετράνε?οι κρατήσεις σε ποια αμοιβή πάνε?τη νόμιμη ή αυτή του ιδιωτικού συμφωνητικού?

ερωτησούλα 2: σύμφωνα με τον 1337....μετά θα πρέπει να κάνω και εξαίρεση από κατεδάφιση?(είναι εντός σχεδίου)

Edited by dogonaki
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει εδώ και δέκα ημέρες περίπου εγκύκλιο το ΙΚΑ για το θέμα αυτό. Θα πληρώσουν ΙΚΑ!!!

αφου ο νομος το λεει ξεκαθαρα.δεν θα οληρωσουν ΙΚΑ.Το ΙΚΑ θα την παρει πισω την εγκυκλιο
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πληρώσουν ΙΚΑ όσοι περαιώσουν τη διαδικασία εξοφλώντας το συνολικό ειδικό πρόστιμο της δήλωσης.

Θα πληρώσουν το ΙΚΑ που αναλογεί στις αυθαιρεσίες όσοι πληρώσουν το παράβολο και προχωρήσουν στην έκδοση Ο.Α. εντός τριών ετών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πληρώσουν ΙΚΑ όσοι περαιώσουν τη διαδικασία εξοφλώντας το συνολικό ειδικό πρόστιμο της δήλωσης.

Θα πληρώσουν το ΙΚΑ που αναλογεί στις αυθαιρεσίες όσοι πληρώσουν το παράβολο και προχωρήσουν στην έκδοση Ο.Α. εντός τριών ετών.

κι αν εχουν περασει 10 χρονια και πανω απο τοτε που το εφτιαξε?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα μέχρι χθες δεν θα πλήρωναν αυτοί που αποδεδειγμένα το έκαναν πριν τη δεκαετία.

Σήμερα δεν είμαι σίγουρος για το ότι, δεν θα συμπεριλάβουν κι αυτούς. Οι άνθρωποι είναι "κάφροι", δεν έχουν λογική. Ίσως όσοι αποδεδειγμένα το βεβαιώσουν να τη γλυτώσουν. Οι άλλοι; Ποιός ξέρει;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα μέχρι χθες δεν θα πλήρωναν αυτοί που αποδεδειγμένα το έκαναν πριν τη δεκαετία.

Σήμερα δεν είμαι σίγουρος για το ότι, δεν θα συμπεριλάβουν κι αυτούς. Οι άνθρωποι είναι "κάφροι", δεν έχουν λογική. Ίσως όσοι αποδεδειγμένα το βεβαιώσουν να τη γλυτώσουν. Οι άλλοι; Ποιός ξέρει;

εμ τοτε δεν συμφερει η νομιμοποιηση...αν και σε σεμιναριο στις 25.11 ειπαν οτι θα ανακαλεσει το ΙΚΑ.τωρα τι να πω.ταχω χασει...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, η νομιμοποίηση συμφέρει σε κάποιες περιπτώσεις (είναι πολλές).

Στις περιπτώσεις που το "κόστος" είναι "μεγάλο" (και σε επίσης πολλές περιπτώσεις την εποχή που διανύουμε είναι) τότε ...ό,τι αποφασίσει ο ιδιοκτήτης.

Βεβαίως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι, στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για όλη τη ζωή του ακινήτου και στη δεύτερη για τριάντα χρόνια!

Πάντως απαιτεί πολλά πράγματα να συνεκτιμηθούν για να παρθεί η απόφαση για νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.