Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου Πυλωτης με το Ν4014/11


Recommended Posts

εκτος σχεδιου χωρις αδεια εχω 200τμ αυθερετο που παταει πανω σε ανοιχτη πυλωτη

η πυλωτη παει με αναλυτικο νομιζω...τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιλοτή με οικ. άδεια που δε μετρησε η είσοδός της στο σ.δ. σήμερα έχει γίνει κατοικία, αφού έχει κλείσει και το υπόλοιπό της (μεζονέτα με τους πάνω ορόφους).

 

1ο ΦΚ) Τετραγωνικά κλεισίματος πιλοτης ως ΚΧ

2ο ΦΚ) Για την είσοδο: Τετραγωνικά αλλαγής χρήσης ΒΧ σε ΚΧ επί 0,5 (ΒΧ) χωρίς συντελεστή αλλαγή χρήσης (αφού η χρήση του κτιρίου παραμένει κατοικία).

 

Συμφωνεί κανείς μαζί μου;;;;

Ευχαριστώ!

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..εχω και εγω μια περιπτωση πιλοτης που από ανοιχτη θέση σταθμευσης 12,00m2 στην αδεια έχει γίνει κλειστο γκαράζ 17,00m2.

 

1) τι χρήση βάζω?κατοικία επειδή ανήκει σε διαμέρισμα?

2)έχει αλλαγή χρήσης ή όχι?εφόσον "κλέινει" και τμήμα της πιλοτής..

3)σίγουρα χρειάζεται συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας?

4)το ίδιο διαμέρισμα έχει έναν ημιυπαίθριο που έχει περαιωθεί με το Ν3843/2010 ..θα το αναφέρω πουθενά ή δεν σχετίζεται?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

1ο ΦΚ) Τετραγωνικά κλεισίματος πιλοτης ως ΚΧ

2ο ΦΚ) Για την είσοδο: Τετραγωνικά αλλαγής χρήσης ΒΧ σε ΚΧ επί 0,5 (ΒΧ) χωρίς συντελεστή αλλαγή χρήσης (αφού η χρήση του κτιρίου παραμένει κατοικία).

 

Συμφωνεί κανείς μαζί μου;;;;

Ευχαριστώ!

 

Στο 1ο συμφωνώ, στο 2ο όχι. Γιατί ΒΧ αφού είναι ισόγειος χώρος που αποκτά ΚΧ. Για να μη μετρά στο ΣΔ εφαρμόστηκε κάποιος περιορισμός (πιθανώς επιφάνεια κλειστών χώρων ισογείου<50% της κάλυψης του κτιρίου). Με το κλείσιμο όλου του ισογείου έχει καταργηθεί αυτός ο περιορισμός και έχει δημιουργηθεί κανονικός ισόγειος όροφος. Με το ύψος τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχεις δίκιο. Έτσι το υπολόγισα.

Με το ύψος τι γίνεται;

 

 

Το ύψος της οικοδομής παραμένει το ίδιο. Γιατί να ασχοληθώ με το ύψος;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα όλα τα παραπάνω με τη είσοδο και ότι μετράει ως αυθαίρετη κατασκευή;

Από τη στιγμή που φαίνεται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας και επιτρεπόταν η κατασκευή της εισόδου γιατί να πρέπει να υπολογιστεί πρόστιμο;

Έχετε πάρει κάποια επίσημη απάντηση συνάδελφοι από το υπεκα;

 

Εγώ πάντως έχω τη γνώμη ότι πρόστιμο δεν πρέπει να υπολογιστεί γιατί δεν κατασκευάστηκε καθ΄υπέρβαση της ο.α.

Βέβαια στο Δ.Κ. θα πρέπει λογικά να μετρηθεί όλη η κάτοψη του ισογείου (εφόσον έκλεισε όλη η πυλωτή) ως υπέρβαση δόμησης. Αλλά γιατί να υπολογιστεί πρόστιμο;

Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε αυθαίρετη κατοικία χωρίς ΟΑ, με πιλοτή στην οποία δεν εχει κλειστεί κανένα τμήμα της(ανοιχτη απο ολες τις πλευρες), προσμετράται με συντελεστή 0,5 ως βοηθητικός χώρος;;;;;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπερδεμενο θεματακι.

 

πολυκατοικια (με αδεια του 92) με πιλοτι με θεσεις σταθμευσης, βγαινει αδεια το 2011 που καταργει τις θεσεις απο την πιλοτι (πηγαν στο υπογειο).

 

τωρα ζητανε να το βαλουνε στον 4014 αφου εχει κλειστει κ εχει γινει κατοικια απο παλια (εξου κ η καταργηση των θεσεων...).

 

Αν ειχαμε τις θεσεις σταθμευσης ακομη, θα το δηλωναμε ως αλλαγη χρησης (απο ΒΧ "σταθμευσης" σε ΚΧ "κατοικια" ΣΩΣΤΑ?

 

Τωρα που ΔΕΝ εχουμε θεσεις σταθμευσης ως τι το κανουμε? Ρωτω γιατι αν ΔΕΝ ειναι αλλαγη χρησης προκυπτει σημαντικη διαφορα στο προστιμο. Αποψεις? Αλλαγη χρησης ή Οχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε αυθαίρετη κατοικία χωρίς ΟΑ, με πιλοτή στην οποία δεν εχει κλειστεί κανένα τμήμα της(ανοιχτη απο ολες τις πλευρες), προσμετράται με συντελεστή 0,5 ως βοηθητικός χώρος;;;;;;

Ευχαριστώ!

 

θα το πηγαινα κατηγορια 13 γιατι ειναι ανοιχτος η/χ

 

howard_roark το πας Κ.Χ Υ.Δ ειναι ακριβως απο ισογειο ανοιχτο χωρο σε κλειστο........αλλαγη χρησης ΟΧΙ....κτιριο κατοικιας ηταν κτιριοο κατοικιας ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.