Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω την εξής περίπτωση.

Αυτόνομο κτίριο εμβαδού 200μ², από τα οποία τα 120μ² είναι κατοικία και τα άλλα 80μ² είναι κατάστημα (λάντζα και μαγειρείο).

Σε επαφή με αυτό υπάρχουν κάποια στέγαστρα (150μ²) τα οποία είναι περιμετρικά κλειστά και στην ουσία είναι ο χώρος των τραπεζοκαθισμάτων.

Για τα στέγαστρα θα κάνω μελέτη στατικής επάρκειας.

Για το κυρίως κτίριο όμως, όπου η κύρια χρήση δεν είναι κατοικία, λέω να κάνω μόνο ΔΕΔΟΤΑ. 

Τι λέτε;

 

υ.γ. Το πρόβλημα που έχω είναι πως αυτό το κτίριο είναι προκάτ χωρίς να γνωρίζω τίποτα άλλο για την κατασκευή του....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχω το εξής θέμα!Σε ξενοδοχείο που κάνω τακτοποίηση έχει κάνει τις εξής αυθαιρεσίες μετατροπη Η/Υ σε χώρο κύριας χρήσης,έχει φτιάξει υπόγεια δωμάτια αλλά έξω από το κτίριο και απευθείας στο έδαφος έδραση και έχει μετατρέψει χώρους υπογείου σε χώρο κύριας χρήσης.Θέλει μελέτη στατικής επάρκειας?Η γλιτώνω με τα ΔΕΔΟΤΑ κατηγορία 2?Δεν έχει κάνει προσθήκη ορόφου ούτε αυξάνει τα φορτία της κατασκευής. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση.

Αυτόνομο κτίριο εμβαδού 200μ², από τα οποία τα 120μ² είναι κατοικία και τα άλλα 80μ² είναι κατάστημα (λάντζα και μαγειρείο).

Σε επαφή με αυτό υπάρχουν κάποια στέγαστρα (150μ²) τα οποία είναι περιμετρικά κλειστά και στην ουσία είναι ο χώρος των τραπεζοκαθισμάτων.

Για τα στέγαστρα θα κάνω μελέτη στατικής επάρκειας.

Για το κυρίως κτίριο όμως, όπου η κύρια χρήση δεν είναι κατοικία, λέω να κάνω μόνο ΔΕΔΟΤΑ. 

Τι λέτε;

 

υ.γ. Το πρόβλημα που έχω είναι πως αυτό το κτίριο είναι προκάτ χωρίς να γνωρίζω τίποτα άλλο για την κατασκευή του....

 

  

Εφόσον τα στέγαστρα εδράζονται στο έδαφος τότε γιατί να κάνεις μελέτη στατικής επάρκειας; Μόνο ΔΕΔΟΤΑ 2, μπορεί και 1 ακόμα.

 

Για το υπόλοιπο κτίριο και επειδή έχεις προφανώς αλλαγή χρήσης, ωστόσο τα φορτία αν δεν αλλάζουν πολύ, τότε μπορεί να το δικαιολογήσεις και ως ΔΕΔΟΤΑ 3 (με επιφύλαξη ίσως και ΔΕΔΟΤΑ 1, ανάλογα με τα φορτία.)

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση: Ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε όταν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας? Έχω αγχωθεί με τις προθεσμίες και θέλω να κλείνω τους φακέλους αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Μέχρι πριν 1-2 μήνες δεν ξέραμε.Έχει βγει κάτι καινούριο?

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα στέγαστρα εδράζονται στο έδαφος τότε γιατί να κάνεις μελέτη στατικής επάρκειας; Μόνο ΔΕΔΟΤΑ 2, μπορεί και 1 ακόμα.

 

Για το υπόλοιπο κτίριο και επειδή έχεις προφανώς αλλαγή χρήσης, ωστόσο τα φορτία αν δεν αλλάζουν πολύ, τότε μπορεί να το δικαιολογήσεις και ως ΔΕΔΟΤΑ 3 (με επιφύλαξη ίσως και ΔΕΔΟΤΑ 1, ανάλογα με τα φορτία.)

Ευχαριστώ Thodoris4 για την απάντηση.

Τα στέγαστρα έχουν χρήση καταστήματος.

Στο υπόλοιπο κτίριο δεν έχει γίνει αλλαγή χρήσης αφού είναι όλο αυθαίρετο.  Αυτό με τα φορτία δεν το κατάλαβα. Θα ξαναδώ τα σχετικά έγγραφα..

 

 

@Charlie, όπως βλέπεις ψαχνόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.