Μετάβαση στο περιεχόμενο

4014 και Άγιον Όρος


Recommended Posts

Ο πελατης ηταν 100% δικος μου, χρονια πελατης του πατερα μου και η υποθεση του ηταν η αφορμη να ξεψαχνισω το νομο μεχρις εκει που δεν παει...

Ειμαι 100% σιγουρος οτι το 1992 βγηκε ΦΕΚ που απαγορευε τη δομηση εκει και η αυθαιρετη κατασκευη εγινε το 2011...

Για να επιτραπει η τακτοποιηση πρεπει να αποδειχθει παλαιοτητα προ 1992...

Δεν υπαρχουν πολλες επιλογες....

 

Η αγνοησαν την υπαρξη του νομου η βρηκαν ΠΛΑΣΤΑ 100% στοιχεια να στηριξουν την προ 1992 παλαιοτητα...

 

Και ολα αυτα, επειδη ξερω τον πελατη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Inzaghi, δεν είναι κακό ορισμένες φορές στην επαγγελματική μας πορεία να νοιώθουμε ..."Ωραιότεροι" και ..."Μεγαλύτεροι" σαν Άνθρωποι και σαν Επαγγελματίες, μαθαίνοντας και απλώς ...χλευάζοντας τις μ@λ@κίες που κάνουν άλλοι για λίγα ευρώ!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πελατης ηταν 100% δικος μου, χρονια πελατης του πατερα μου ...

...

...

Και ολα αυτα, επειδη ξερω τον πελατη μου.....

Επίσης δεν είναι κακό να μη θεωρούμε ποτέ τους πελάτες ιδιοκτησία μας ούτε κληρονομικό δικαίωμα.

Και όσο να έχουμε μελετήσει την περίπτωση ενός ακίνητου να αποκλείουμε σωστές λύσεις που μπορεί κάποιος τρίτος να έχει βρει βασιζόμενοι στην γνώση του κληροδοτημένου πελάτη και όχι της συγκεκριμένης πολεοδομικής πράξης.

 

Εσύ έκρινες ότι υπάρχουν 2 επιλογές μπορεί κάποιος να βρήκε και 3 επιλογή και σωστή μάλιστα.

 

Οπότε αγαπητέ επιμένω ότι (και δίκαιο να αποδειχτεί ότι έχεις στην δική σου γνωμάτευση) δεν είναι σωστό να στοχοποιεις τρίτους χωρίς να δεις την διαδικασία ή τους νόμους ή τις παραδοχές που έκαναν.

 

Ειδικά αν αυτή η στοχοποιηση με βάση το μικρό της περιοχής και λοιπά στοιχεία που έδωσες λειτουργεί φωτογραφικά για τους ντόπιους.

Link to comment
Share on other sites

Επιμενω οτι κανεις λαθος.

Δε θεωρησα τον πελατη ουτε κληρονομια μου, ουτε ιδιοκτησια μου

Αλλα ως γνωστος και πελατης του πατερα μου για χρονια, απευθυνθηκε πρωτα σε μας και μονο οταν του ειπαμε οτι για αυτους και για αυτους τους λογους δεν επιτρεπεται η τακτοποιηση στην ευρυτερη περιοχη, απευθυνθηκε σε αλλο, μη ντοπιο που τα τακτοποιησε ολα, αγνοωντας την απαγορευση...

Εδω και ο ιδιος ο ιδιοκτητης μου ειπε μονος του οτι υπαρχει ΦΕΚ του 1992 που απαγορευει τη δομηση εκει...

Μονος του....

Τι παραπανω να βρηκε αυτος που να μην το βρηκα εγω για να τακτοποιησω δικο μου ανθρωπο?

 

Μη γελιομαστε, Ελλαδα ζουμε, το αντρο της λαμογιας...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Inzaghi, δεν είναι κακό ορισμένες φορές στην επαγγελματική μας πορεία να νοιώθουμε ..."Ωραιότεροι" και ..."Μεγαλύτεροι" σαν Άνθρωποι και σαν Επαγγελματίες, μαθαίνοντας και απλώς ...χλευάζοντας τις μ@λ@κίες που κάνουν άλλοι για λίγα ευρώ!!!

Αμ δεν ήταν για λίγα ευρώ.... 150 Χ 1500 = 225.000€

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο να πας φυλακή ακόμα και γι' αυτό το ποσό;;;;;;

 

Πιθανόν αυτός να ήταν ο "τζίρος". Αν αυτές τις δουλειές τις έκανε ένας μηχανικός, δεν θα κατέληγαν από αυτό το ποσό, στην τσέπη του, ούτε το 30%....

 

Όχι βεβαίως ότι, θα μας έπεφταν άσχημα...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να λέει τίποτα ο ν4014 για κυρώσεις (φυλακή ειδικά) εκτός από αυτές για το άρθρο 23....

Αλήθεια μιας και το αναφέραμε, τι κυρώσεις έχει ένας μηχανικός που έκανε λάθος δήλωση (εκτός από ότι θα απαιτήσει ο ιδιοκτήτης ο οποίος προφανώς θα έχει συνεργήσει στην απάτη, άρα οφείλει να αποδείξει πως ήταν αμέτοχος για να απαιτήσει);

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο να πας φυλακή ακόμα και γι' αυτό το ποσό;;;;;;

....

225,000 για πόσους μήνες λες?

Έχει και καλό κόσμο αυτό το φεγγάρι μη το ξεχνάς με μπόλικο αντικείμενο για ακίνητα….

 

(ξεφύγαμε λίγο ε… )

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω απόσπασμα από 4014:

 

"5. Οι συμβολαιογράφοι που συντάσσουν συμβόλαια, οι δικαιοπρακτούντες, οι μεσίτες που μεσολαβούν, οι δικηγόροι που παρίστανται στη σύνταξη συμβολαίων, οι υποθηκοφύλακες ή οι προϊστάμενοι των κτηματολογικών γραφείων που μεταγράφουν αυτά, εφόσον δεν έχει επισυναφθεί η δήλωση και η βεβαίωση της προηγούμενης παραγράφου, καθώς και οι μηχανικοί που χορήγησαν ανακριβή βεβαίωση, τιμωρούνται με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον έξι μηνών και χρηματική ποινή από 30.000 μέχρι 100.000 ευρώ, ανάλογα με την αξία της αυθαίρετης κατασκευής.

 

6. Στους μηχανικούς της προηγούμενης παραγράφου, ανεξάρτητα από την ποινική τους δίωξη, επιβάλλεται προσωρινή ή οριστική απαγόρευση άσκησης του επαγγέλματος από τα αρμόδια πειθαρχικά όργανα του φορέα που είναι μέλη, ανάλογα με τη βαρύτητα της παράβασης. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, ρυθμίζεται η διαδικασία επιβολής της διοικητικής ποινής και κάθε αναγκαίο ζήτημα για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής....".

 

...κι άσε τη φαντασία σου ελεύθερη!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.