Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη κλιματισμού και αερισμού


jokos_31

Recommended Posts

Γεια σας ειμαι φοιτητης και εχω ως θεμα πτυχιακης μελετη κλιματισμου αερισμου σε super market.Θα την κανω στο προγραμμα της 4Μ μπορειτε να μου πειτε ποια σειρα πρεπει να ακολουθησω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλωσήρθες,

Βάλε σε παρακαλώ τόνους στον τίτλο της δημοσίευσής σου πατώντας στο κουμπί επεξεργασία.

 

Λυπάμαι, εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω. Σίγουρα όμως οι συνάδελφοι μηχανολόγοι είναι expert επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

χοντρικά

1.υπολογισμός φορτίων

2.υπολογισμός αερισμου

3.επιλογή συστήματος κλιματισμού

4.υπολογισμός-διαστασιολογηση του συστήματος

Link to comment
Share on other sites

Πες μου στην 4Μ την σεορα που πρεπει να ακολουθησω τα φορτια τα βρηκα μετα πρεπει να παω σε fancoils σε αεραγωγους η στην ψυχρομετρια?

 

Mπορω καπου να βρω ενα υποδειγμα μελετης?

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά εξαρτάται σημαντικά από το 3 δλδ από το σύστημα που θα επιλέξεις. Εκεί είναι και όλο το ζουμι του κλιματισμού και αν θές και η δυσκολία.

Αν πάς σε αεραγωγούς θες κκμ άρα ψυχρομετρία και αεραγωγούς. Αν πάς σε fancoil μπορεί να μην χρειαστεί να χρισημοποιήσεις το πρόγραμμα των αεραγωγών. Μπορεί να χρειαστεί κιόλας.

Μετά υπάρχουν και τα vrv.Άλλη φιλοσοφία εντελώς.

Γενικά είναι λίγο μπέρδεγουέη ο κλιματισμός.

Θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε κάποιον που να γνωρίζει να σου πεί πένετε πράγμματα.

Καλό βιβλίο το οποίο όμως εκ πρώτης όψεως θα σε μπερδέψει είναι ο σελλούντος.

Link to comment
Share on other sites

Καλό βιβλίο το οποίο όμως εκ πρώτης όψεως θα σε μπερδέψει είναι ο σελλούντος.

 

και τεράστιο να προσθέσω εγώ. (πάντως ενώ το συγκεκριμένο βιβλίο θεωρείτε κατά γενική ομολογία καλό στην θέρμανση κάποιες βασικές μου απορίες δεν μου της έλυσε)

 

Sorry για το off topic

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΆποΨή μου είναι να πάρεις το βιβλίο του Βραχόπουλου. Το κάνουμε εδώ στο ΤΕΙ και πιστέυω οτι βοηθάει παρα πολύ. Ειναι απο τις εκδόσεις

Σταμούλη και λέγεται Αναλυτική Προσ'εγγιση Κεντρικών Θερμάνσεων.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ καλό, απλό και κατανοητό το βιβλίο του Ασημακόπουλου (το γνωστό μπλέ βιβλίο) "Κλιματισμός". Διδάσκεται και στα ΤΕΙ και ξεκινάει από υχρομετρία, ψυκτικά φορτία, αεραγωγούς, στόμια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.