Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SOTHRIS μιλάς με μία ομάδα ελευθέρων επαγγελματιών, η οποία πρέπει να είναι η μοναδική που δηλώνει περισσότερα από ότι βγάζει στην πραγματικότητα.

 

Και μιλάω για τους συναδέλφους που ασχολούμαστε με έκδοση οικοδομικών αδειών ή δουλεύουμε μπλοκάκηδες σε μεγάλες εταιρείες.

 

Τα τεκμήρια διαβίωσης δεν μας επηρεάζουν εμάς.

Ας κοιτάξουν αλλού για κρυμμένα εισοδήματα, τα οποία θα εμφανιστούν ως δια μαγείας για τη χρήση 2010, σε περίοδο ύφεσης, σε περίοδο που η ανεργία τράβα την ανηφόρα κτλ κτλ κτλ.

Δεν είμαστε ούτε γιατροί, ούτε δικηγόροι, ούτε υδραυλικοί, ούτε ηλεκτρολόγοι, ούτε λογιστές, ούτε ούτε ούτε.

 

Είμαι σίγουρος ότι ξέρεις τον τρόπο πληρωμής μας, οπότε δε θα κουράσω γράφοντας τον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα....

 

Διαβασα με προσοχη ολα τα γραφομενα σας στις προηγουμενες σελιδες σχετικα με το αφορολογητο οριο των 30.000€ για νεους επαγγελματιες και εχω την εξης απορια...

 

Στην ΠΟΛ 1135/2010 διαβαζουμε το εξης....

απαλλάσσονται του φόρου εισοδήματος τα κέρδη από την άσκηση ατομικής εμπορικής επιχείρησης ή ελευθέριου επαγγέλματος, μέχρι τριάντα χιλιάδες ευρώ (30.000) ετησίως, όσων υποβάλλουν δήλωση έναρξης εργασιών για πρώτη φορά, για το έτος της έναρξης και για τα δύο επόμενα έτη, εφόσον ο φορέας της επιχείρησης κατά την έναρξη δεν έχει συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας του. Τα παραπάνω αφορούν ατομικές επιχειρήσεις που κάνουν έναρξη εργασιών από 1/1/2010 και μετά ή ομόρρυθμες εταιρίες που συστήνονται από 1/1/2010 και μετά, δεδομένου ότι από την εισηγητική του νόμου, το κίνητρο αναφέρεται στην ίδρυση νέων επιχειρήσεων

 

και η απορια μου ειναι ακριβως αυτα τα Bold που εχω παραθεσει....

Ως Πολιτικος Μηχανικος που εχω κανει εναρξη επαγγελματος το 2008, δε θεωρουμαι ουτε ατομικη επιχειρηση ουτε Ο.Ε.

 

Για ποιο λογο να οφειλω να εχω κανει εναρξη επαγγελματος απο το 2010 κι επειτα για να με πιανει το αφορολογητο οριο....?

 

Δεν το καταλαβαινω, νομιζω το ΠΟΛ ειναι ξεκαθαρο οτι δεν αφορα ελευθερους επαγγελματιες αλλα επιχειρησεις....

 

Ας μας δωσει τα φωτα του καποιος ειδικος...

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα....

 

Ενα καλο κανουνε και αυτο μας βγαινει ξινο....

Γνωριζει κανεις να με ενημερωσει για την κλιμακωση των αποδειξεων που θα πρεπει να προσκομισω αναλογως με το εισοδημα που θα δηλωσω....?

 

Καπου διαβασα οτι απο 6.000-12.000 πρεπει να προσκομισω το 10% της διαφορας σε αποδειξεις...

 

Απο 12.000 και πανω θελω το 30% του συνολικου εισοδηματος σε αποδειξεις για να με πιασει το αφορολογητο οριο...

 

Ισχυει?

 

Αν οχι τι ισχυει?

Να ξερω για να μαζεψω τις αποδειξεις μου και να κανω σουμα...

Link to comment
Share on other sites

τΕΛΕΥΤΑΊΑ ΦΟΡΆ που θυμαμαι, αν εισαι πάνω απο 12.000 φορολογητέο, τότε οι αποδείξεις σου θα ειναι:

 

1.200 + 0,3*(Χ-12.000)

 

Απο 6000-12.000 εισόδημα, το 10%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.