Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

Όπως σου είπα και πιο πάνω η μια αδικία δεν μπορεί να άρει μια άλλη.

Το τι ισχύει με τις αμοιβές στην πράξη το γνωρίζουμε.

Στο ότι οι ελάχιστες νόμιμες αμοιβές επίβλεψης είναι πάρα πολύ χαμηλές, ΝΑΙ συμφωνώ.

Όλα αυτά τα αφανή ή "αφανή" έξοδα ανεξάρτητα αν τα βάζεις στα βιβλία σου τα βάζεις στο ποσό που ζητάς από τον πελάτη σου για να κάνεις τη δουλειά.

Το μεγαλύτερο πάντως έξοδο που δε φαίνεται πουθενά είναι δουλειές οι οποίες προχώρησαν μέχρι ένα σημείο και τελικά δεν ολοκληρώθηκαν και δεν πληρώθηκαν καν. Πόσες φορές για να δώσεις μια προσφορά δεν έκανες σχέδια, προϋπολογισμούς και δουλειά η οποία δεν πληρώθηκε; Αυτά τα έξοδα δεν τα βάζεις μέσα στη δουλειά που τελικά πήρες και έφτασες μέχρι τέλους;

 

Η άποψη μου είναι ότι αν δεν βγαίνεις (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά όταν χρησιμοποιώ δεύτερο ενικό πρόσωπο) είτε αυξάνεις την αμοιβή που ζητάς πάνω από την ελάχιστη είτε το κλείνεις το "μαγαζί" είτε δεν κάνεις τη δουλειά σου (μελέτη-επίβλεψη) σωστά.

Αν με το καλό αλλάξει η φορολογική νομοθεσία αναφορικά με τους μηχανικούς, τότε όλοι μας θα υποχρεωθούμε να προσαρμοστούμε και να αυξήσουμε τις αμοιβές επίβλεψης πάνω από το ελάχιστο. Το θέμα είναι οι όροι του παιχνιδιού να είναι ίδιοι για όλους.

Ίσως τελικά να αναγκαστούμε να συνεταιριστούμε και να φτιάξουμε μαι ΑΕ που έχει τα πλεονεκτήματα που ανέφερες.

Σε κάθε περίπτωση όμως το ισχύον φορολογικό σύστημα είναι άδικο ειδικά αν πάρεις σαν παράδειγμα ένα συνάδελφο οιονεί μισθωτό σε μια κατασκευαστική εταιρεία που δεν έχει γραφείο ή τα έξοδα που ανέφερες και που φορολογείται με εξωλογιστικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι μηχανικοί, λόγω του εξωλογιστικού τρόπου προσδιορισμού των κερδών, θεωρώ ότι είναι από τις ευνοημένες φορολογικά κατηγορίες επαγγελματιών και γι αυτό θα έπρεπε να είναι οι τελευταίοι που μιλούν για άδικη φορολόγηση.

 

Χάρη, ο μόνος λόγος που έγραψα όσα έγραψα είναι τα παραπάνω τονισμένα λόγια σου.

Αυτά δεν μου άρεσαν και σε αυτά απάντησα.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ευνοημένο σε σχέση με έναν Δημόσιο υπάλληλο ή έναν έμπορο ή έναν Εργοστασιάρχη.

Είμαι ευνοημένος σε σχέση με έναν λογιστή, ναι, αλλά όχι και θα πρέπει να αισθάνομαι άσχημα επειδή εισπράτω 550ευρώ, τα έξοδα για την εκτέλεση της συγκεκριμένης εργασίας είναι περισσότερα από την αμοιβή και θα φορολογηθώ και για 250ευρώ.

Τώρα από τις λύσεις που δίνεις, για εμένα αλλά και για το σύνολο των μηχανικών με συνείδηση, μόνο το κλείσιμο του μαγαζιού είναι λύση.

 

Και δεν πιστεύω ότι η αλλαγή φορολογίας θα με/μας βοηθήσει ώστε να μην κλείσουμε το μαγαζί.

 

Αλλά το σύστημα την φορολόγισης στην Ελλάδα είναι πολύ πίσω για την μεγάλη μερίδα του πληθυσμού της χώρας.

Γιατί να μην μπορούν, όλοι, να περάσουν σαν έξοδα ΟΛΑ ατ έξοδά τους?

Γιατί ο υπολογισμός του φόρου να γίνει μετά από 3 μήνες?

Στην Γερμανία, μόλις πάς την δήλωση άμεσα γνωρίζεις και τον φόρο που θα πληρώσεις και πας και τον πληρώνεις.

Αλλά εκεί οι δηλώσεις θεωρούνται ειλικρινείς ενώ στην Ελλάδα θεωρούνται ανειλικρινείς δια νόμου!!!!! (βλ. κλείσιμο βιβλίων)

Link to comment
Share on other sites

Η δικαιολογία ήταν οι περισσότεροι ελ. επαγγεματίες και επιτηδευματίες είναι σχεδόν αφορολόγητοι.

 

Στο ίδιο καζάνι δλδ εστιάτορες, καφετέριες, υδραυλικοί, μηχανικοί, δικηγόροι.

 

Ωραία.

 

απολυτα σωστος.

 

 

ας ειμαστε ρεαλιστες.

 

εμεις για να κρυψουμε κατι ειναι αδυνατον.

 

για δειτε με αλλους επαγγελματιες τι γινεται...

 

ας μην κρινουμε το φαινομενο με το πως θα επρεπε να ειναι αλλα με το πως ειναι,διοτι με βαση αυτο λειτουργει και το κρατος...βασει αυτου αλλαζει τροπους και μεθοδους.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορούν, όλοι, να περάσουν σαν έξοδα ΟΛΑ τα έξοδά τους?
Αυτό είναι ένα απόλυτα λογικό αίτημα και συμφωνώ μαζί σου 100%

 

Γιατί ο υπολογισμός του φόρου να γίνει μετά από 3 μήνες?

Στην Γερμανία, μόλις πάς την δήλωση άμεσα γνωρίζεις και τον φόρο που θα πληρώσεις και πας και τον πληρώνεις.

Αν κάνεις ηλεκτρονικά τη φορολογική δήλωσή σου μαθαίνεις αμέσως το ποσό που πρέπει να πληρώσεις ή θα σου επιστραφεί. Αν είναι να πληρώσεις το πληρώνεις αμέσως, αν όμως έχεις επιστροφή πάνω από 1500€ συμβαίνει αυτό που είπες παρακάτω περί ανειλικρινούς πολίτη. Τα πράγματα δεν ήταν έτσι στην αρχή. Οι επιστροφές γίνονταν χωρίς επανέλεγχο στη ΔΟΥ. Το κακό ξεκίνησε όταν κάποιοι επιτήδειοι εκμεταλλεύτηκαν το σύστημα για να πλουτίσουν. Στην Γερμανία είναι πιο πειθαρχημένοι, έχουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο κράτος και λειτουργούν καλύτερα σαν ομάδα από ό,τι στην Ελλάδα. Λύσεις υπάρχουν και για τον Έλληνα που φαίνεται θέλει αυστηρότερες ποινές στους επιτήδειους και ανακοίνωση ονομάτων προς παραδειγματισμό.

 

Παρόλα αυτά θεωρώ άδικο το φορολογικό σύστημα για τους μη μηχανικούς και ειδικότερα για τους μισθωτούς και συνταξιούχους απ' τους οποίους αν θυμάμαι καλά προέρχεται το 67% των άμεσων φόρων, ποσοστό τεράστιο!

Link to comment
Share on other sites

Χάρη αυτό δεν με αγγίζει καθόλου γιατί είναι απλά ένα νούμερο.

Για να δούμε όμως μερικά στοιχεία.

Για το 2007 που υπάρχουν στοιχεία, σύμφωνα με το δηλωθέν εισόδημα οι μισθωτοί και συνταξιούχοι ήταν το 68% του συνόλου των φορολογούμενων και πλήρωσαν φόρο το 50% του συνολικά πληρωθέντος φόρου. (ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΙΝΑΚΩΝ)

 

Εχουμε και λέμε λοιπόν. (Π5.07)

Σε σύνολο 5.530.427 φορολογούμενων, οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι είναι 3.518.135(63,6%) ενώ οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι 344.427 (6,2%)

Οι εισοδηματίες είναι 577.052 (10,4%), έμποροι κλπ είναι 693.554 (12,5%), γεωργοί είνα 397.259 (12,5%)

 

Τώρα κάνουμε τις παρακάτω πράξεις. (Π24.07)

3.518.135 μισθωτοί κλπ δήλωσαν 55.537.239 χιλιάδες ευρώ, δηλαδή 15.786 ευρώ ο καθένας.

344.427 ελεύθεροι επαγγελματίες δήλωσαν 9.417.354 χιλιάδες ευρώ, δηλαδή 27.342 ευρώ ο καθένας.

Αυτά όταν ο Μ.Ο. είναι 14.502 ευρώ ανά φορολογούμενο.

 

Αν πάμε τώρα (Π23.07) στην φορολόγηση (τον φόρο που πλήρωσαν) έχουμε και λέμε

Συνολο φορολογούμενων 8.318.332 χιλ. ευρώ δηλαδή ΜΟ=1.504ευρώ

 

Ελεύθεροι Επαγγελματίες 1.470.159 χιλ. ευρώ, δηλαδή ΜΟ=4.268ευρώ

Μισθωτοί και συνταξιούχοι 4.585.694 χιλ. ευρώ, δηλαδή ΜΟ=1.303ευρώ

 

Περισσότεροι φορολογούμενοι σε μια κατηγορία αποδίδουν συνολικά περισσότερο φόρο. Λογικό νομίζω.

 

 

υ.γ. Η αναλογία μισθωτών/συνταξιούχων είναι 2/1. Οι συνταξιούχοι είναι το 27,4% των φορολογούμενων.

Τα παραπάνω στατιστικά είναι στο αρχείο του Υπ. Οικονομικών και είναι διαθέσιμα προς όλους, αλλά και πάλι δεν είναι σωστά (στατιστικα) αφού βάζουν εμπόρους και άλλους επαγγελματίες μαζί με βιομηχάνους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από το λίγο που είδα τα στατιστικά του Υπουργείου προκύπτουν εντελώς διαφορετικά συμπεράσματα.

Από το φύλλο "ΔΙΑΓΡ-ΠΙΝ":

Εξετάζουμε μόνο τα φυσικά πρόσωπα και όχι τις εταιρείες (νομικά πρόσωπα).

Φορολογούμενο εισόδημα από:

1) Μισθωτούς/συνταξιούχους: 70.420.781.319€

2) Λοιπά φυσικά πρόσωπα: 15.975.434.249€

Φόρος από:

1) Μισθωτούς/συνταξιούχους: 6.543.845.085€

2) Λοιπά φυσικά πρόσωπα: 1.774.486.622€

Συνεπώς μέσος φορολογικός συντελεστής:

1) Μισθωτούς/συνταξιούχους: 9,29%

2) Λοιπά φυσικά πρόσωπα: 11,11%

Οι Μισθωτοί/συνταξιούχοι φαίνονται ευνοημένοι λόγω της διαφοράς του 2%. Είναι όμως δεδομένο ότι δεν μπορούν να αποκρύψουν εισοδήματα.

Οι λοιποί φορολογούμενοι μπορούν. Ενίοτε και νόμιμα όπως κάνουν οι μηχανικοί με τον εξωλογιστικό προσδιορισμό κερδών οι οποίοι δεν κρύβουν εισοδήματα αλλά φορολογούνται για μικρότερα ποσά από τα καθαρά κέρδη τους.

 

Προσέξτε και ένα άλλο στοιχείο από το φύλλο "Π8.07 Συνολικός"

Αριθμός φορολογούμενων και δηλωθέν εισόδημα από κάθε κατηγορία:

Αριθμός φορολογούμενων:

1) από μισθωτές υπηρεσίες: 4.292.694

2) από ελευθέρια επαγγέλματα: 383.818

Δηλωθέν εισόδημα:

1) από μισθωτές υπηρεσίες: 64.259.653.461€

2) από ελευθέρια επαγγέλματα: 3.817.982.944€

Συνεπώς μέσο δηλωθέν εισόδημα ανά φορολογούμενο:

1) από μισθωτές υπηρεσίες: 14.970€

2) από ελευθέρια επαγγέλματα: 9.947€

Δηλαδή ο μέσος ελεύθερος επαγγελματίας είναι κάτω από το επίπεδο της φτώχειας! 9.947€ ΔΗΛΩΘΕΝ εισόδημα, όχι φορολογητέο.

 

Το λάθος που νομίζω έκανες erling είναι ότι χρησιμοποίησες τα στοιχεία του φύλλου "Π21.07".

Στον πίνακα αυτό μπορεί κάποιος φορολογούμενος να είναι σε περισσότερες από μία κατηγορίες πχ και μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας.

Κάνε το άθροισμα των φορολογούμενων και θα βρεις 11.060.854 νούημερο ίσο ή και μεγαλύτερο του πληθυσμού της χώρας.

Ενώ αντίθετα, αν χρησιμοποιήσεις τον πίνακα "Π8.07 Συνολικός" θα βρεις 8.046.208.

Μπορεί βέβαια να κάνω και εντελώς λάθος γιατί δεν είμαι και οικονομολόγος ή λογιστής για να έχω εμπειρία στο διάβασμα και την αποκωδικοποίηση αυτών των πινάκων.

Τα στοιχεία πάντως που παραθέτω ταιριάζουν μ' όσα κατά καιρούς αναφέρουν οι εφημερίδες και τα οποία ίσως θα διαβάσετε και τώρα τελευταία που γίνεται ντόρος για το φορολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, ούτε εγώ διατηρώ το αλάθητο, αλλά στο προηγούμενό μου μήνυμα έβαλα και τους πίνακες που χρησιμοποίησα.

 

υ.γ. τα 11.060.854 φορολογούμενων είναι ακριβώς το διπλάσιο του 5.530.427 που λέω εγώ :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΙΝΑΚΩΝ το πρώτο γράφημα δίνει το ποσοστό των εισοδημάτων ανά κατηγορία και όχι του αριθμού των φορολογούμενων όπως συνάγει κανείς από τα λεγόμενά σου. Επίσης, τα εισοδήματα είναι τα φορολογούμενα και όχι τα δηλωθέντα αν καταλαβαίνω καλά.

Κάνεις τη διαίρεση και βγάζεις το μέσο ποσοστό φόρου όπως ανέφερα παραπάνω.

 

Π5.07 Ομάδα επαγγελματιών. (Κριτήριο ομαδοποίησης η ΚΥΡΙΑ ΠΗΓΗ Εισοδήματος) βλ. φύλλο "Περιεχόμενα".

Δηλαδή ένας φορολογούμενος που έχει 15000€ από μισθούς και 14000€ από ελευθέρια επαγγέλματα μπαίνει στην κατηγορία των μισθωτών.

 

Π23.07 και Π24.07 Ισχύει ό,τι και για το Π5.07 δηλαδή γίνεται κατάταξη με βάση την ΚΥΡΙΑ ΠΗΓΗ Εισοδήματος.

 

Για να βγάλεις συμπεράσματα α) για το μέσο δηλωθέν εισόδημα ανά είδος εισοδήματος και β) για το μέσο ποσοστό φόρου στο φορολογητέο εισόδημα και όχι στο δηλωθέν θα χρησιμοποιήσεις τους πίνακες που ανέφερα.

Έτσι τουλάχιστον νομίζω. Διαφορετικά με τους πίνακες που χρησιμοποίησες γίνεται μπέρδεμα καθότι υπάρχουν φορολογούμενοι με πηγές και από μισθωτές υπηρεσίες ή συντάξεις και από ελευθέρια επαγγέλματα.

 

Πέρα όμως απ' τους αριθμούς στους οποίους μπορεί πολύ εύκολα κανείς να χαθεί και να μη βγάζει ασφαλή συμπεράσματα, υπάρχει και η γενική εντύπωση της κοινωνίας, όπως αυτή παρουσιάζεται στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο και όχι μόνο, ότι όσοι δεν είναι υπάλληλοι φοροδιαφεύγουν.

Για τους μηχανικούς που ασχολούνται με άδειες θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται να το κάνουν γιατί τους δίνει το δικαίωμα η φορολογική νομοθεσία με τον εξωλογιστικό προσδιορισμό των κερδών.

 

Αλήθεια, πόσοι κόβετε αποδείξεις όταν δεν απαιτείται από την νομοθεσία όπως στην έκδοση άδειας; Πχ για ένα τοπογραφικό, μια επιμέτρηση κ.λπ.

 

Υ.Γ.: Για το 11.060.854 έχεις απόλυτο δίκιο. Λάθος μου καθότι πρόσθεσα στο σύνολο... το σύνολο. Η διαφορά στους πίνακες που παραθέτουμε είναι αυτή που αναφέρω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, εγώ δεν ποίθομαι πάντως.

Αν δεις ο μέσος μισθός των υπαλήλων είναι 1069ευρω/μήνα και των ελεύθερων επαγγελματιών 829ευρώ/μήνα

Πόσοι μηχανικοί παίρνουν 700 ευρώ τον μήνα αλλά κόβουν ΑΠΥ και δεν είναι στο μισθολόγιο της εταιρείας?

Αυτοί δεν είναι μισθωτοί αλλά ελεύθεροι επαγγελματίες.

 

Η λογική που επικαλείσαι είναι ότι οι μηχανικοί κλέβουμε (είτε με τον εξωλογιστικό τρόπο είτε με μαύρα) κάτι το οποίο, προσωπικά, δεν το δέχομαι και δεν γνωρίζω τι κάνουν άλλοι αφού δεν έχω ανοίξει με κανέναν κουβέντα για αυτό το θέμα.

Και γιατί σου φαίνεται μικρό το μέσο εισόδημα των 9000 ευρώ το έτος? Οταν στην περιφέρεια τις δουλειές τις παιρνει το 30% του συνόλου των μηχανικών, οι υπόλοιποι τι εισόδημα έχουν?

Τα 3 πρώτα χρόνια από τότε που είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος (φαντάρος) είχα μκρή δήλωση, πολύ κάτω από το αφορολόγητο, μέσα στους ελεύθερους επαγγελματίες με είχαν όμως στην στατιστική.

 

Και γιατί μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες μπορούν να κλέψουν? Οι δάσκαλοι του Δημοσίου, καθηγητές του (ιδιωτικού και Δημοσίου), μηχανικοί του Δημοσίου, ακόμα και συνταξιούχοι (περίπτωση που έμαθα προχτές, συνταξιούχος μηχανικός μηχανημάτων, που τον θέλει τεχνική εταιρεία, θέλει 2000 τον μήνα χωρίς ένσημα, μαύρα δηλαδή, για να μην μειωθεί η σύνταξή του), δημοτικοί υπάλληλοι τεχνικών υπηρεσιών.

Ολοι μπορούν να κλέψουν εφόσον το επιθυμούν.

Υπάλληλος σε ΙΕΚ, το απόγευμα δουλεύει γκαρσόν. Δεν τα δηλώνει πουθενά.

Υπάλληλος της ΔΕΗ το απόγευμα κάνει εγκαταστάσεις.

Καθηγήτρια Γαλλικών το απόγευμα κάνει ιδιαίτερα.

Υπάλληλος στην ύδρευση το απόγευμα κάνει στεγανά.

 

Πόσοι είναι αυτοι ο υπάλληλοι που κλέβουν? αυθαίρετα θα πω και εγώ ότι είναι το ίδιο ποσοστό με τους επαγγελματίες.

 

Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που πέρασα πέτρινα χρόνια αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει επικρατήσει ότι όλοι οι μηχανικοί ευημερούν και κλέβουν την εφορία. :(

 

υ.γ. Χάρη δεν σου κάνω επίθεση, απλά όπως σκέφτομαι γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.