Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

φίλε Χάρη, διαφωνώ στο ότι οι Δημόσιοι υπάλληλοι δεν φοροδιαφεύγουν....

σίγουρα έχεις ακούσει για τον φάκελο που σε κάποιες φορές ζητήτε επίμονα...αυτά δεν είναι έξοδα που δεν μπορει ο μηχανικός να βάλει στα βιβλία του (και φορολογείται), και ο δημόσιος υπάλληλος δεν τα δηλώνει..

 

¨οταν είμουν μισθωτός σε βιομηχανία, όλα τα bonus μαύρα ήταν...και σινεχίζεται και ακόμα αυτό όσο ξέρω...αυτά γιατί δεν δηλώνονται...

 

Γενικά ο κάθε κλάδος όσο μπορεί προσπαθεί να είναι εφευρετικός.... και το κράτος απλά προσπαθεί με φήμες και διαρροές να κλείσει τρύπες που το ίδιο αφήνει να ανοίξουν..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ξέρω αν κάποτε αναγκαστώ να χρεώσω το ΦΕΜ, αλλά το θεωρώ "απατεωνια" απέναντι στον πέλατη, ο οποίος δεν γνωρίζει τι είναι το ΦΕΜ και αν κάποτε τον εξηγήσει κάποιος τη πραγματικά είναι αυτο το επιπρόσθετο 10 % που πλήρωσε θα βρεθώ εκτεθειμένος ,νομίζω καλύτερα να ανεβάζεις την δική σου ελάχιστη αμοιβή

Link to comment
Share on other sites

Να σας δω τωρα , το ΦΕΜ θα το χρεωνετε ? :twisted:

 

 

Theo , εγραψες !!

 

Γιωργος ο .... Χορσκαπ :lol: :lol:

 

To Φ.Ε.Μ. πάντα το χρεώνω , όπως και όλες τις κρατήσεις.

Σκέψου αν δουλεύεις σε άλλο μηχανικό ,δε σε ενδιαφέρει πόσα λεφτά καθαρά θα πάρεις.Άρα για μένα κανονικά πρέπει ο εργοδότης σου να πληρώνει το Φ.Π.Α. ,το Φ.Ε.Μ. και ΤΣΜΕΔΕ.Άσχετα αν μερικοί δεν πληρώνουν το Φ.Ε.Μ. γιατί σου λέει ότι θα το πάρεις πίσω.

Και αν έχεις και άλλες δουλειές και μπεις στην κλίμακα του 40%;

Όταν δούλευα σε μια εταιρεία ως μισθωτός με σύμβαση αορίστου χρόνου, όλες τις κρατήσεις τις πλήρωνε η εταιρεία .Το ίδιο πιστεύω πρέπει να γίνεται και αν δουλεύεις σε γραφείο με δελτίο παροχής υπηρεσιών.

Το ίδιο πρέπει να γίνεται και με τις άδειες.Κανονικά πληρωνόμαστε για τις μελέτες και επιβλέψεις και όχι για το τρέξιμο στις υπηρεσίες.Είναι τόσο πολύ το τρέξιμο και οι εγκρίσεις που υπερκαλύπτουν Φ.Ε.Μ. κτλ...

Link to comment
Share on other sites

ποιό ΦΕΜ ?

 

θα τους κάνω και αναλογία στη συνολική μου φορολόγηση εξτρά του ΦΕΜ !!

 

πέρα από την πλάκα πάντως σήμερα ένας "καθαριστής" του δημοτικού μου είπε τη μεγαλύτερη σοφία που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια.

 

Καθαριστής : μα καλά ο κάθε υπουργός δεν είναι σπουδαγμένος ? Δεν έχει 30 συμβούλους? 100 και βάλε διευθυντάδες? όλοι σπουδαγμένοι και καλά μυαλά δεν είναι ?

 

Τεο : εεεε......ναι κάπως έτσι

 

Καθαριστής : τότε γιατί σκέφτονται ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΟΛΗ ΟΔΟΣ ??

 

Τέο : έμεινα......και τον κοιτούσα μην έχοντας να πω τίποτα.

 

 

Για μένα αυτά είναι σπασμωδικές κινήσεις εύρεσης πόρων και απλά ΔΗΛΩΣΗ ανικανότητας σχεδιασμού, εύρεσης λύσεων και λειτουργίας του κράτους και των θεσμών.

 

Δλδ επειδή δεν μπορεί να πατάξει τη φοροδιαφυγή θα μας .....μπιπ ?

 

Άσε ρε χόρσκαπ μέγα γκουρού των οικονομικών.

 

 

Δλδ αν η τροχαία δεν μπρεί να ελέγξει τα όρια ταχύτητας θα καταργήσει τα ΙΧ ?

 

 

Επίσης φορολογούμαι σημαίνει δίνω χρήματα που πάνε κάπου......ΠΟΥ ΠΑΝΕ ??

 

Εγώ δεν απολαμβάνω τελικά τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνω. Άρα με αυτή τη τόσο απλή λογική (βλ και λογική Γιώργου ) ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΑΣ. Δεν θέλω να πληρώνω.....δεν σας έβαλα συνέταιρο στην τελική και θέλω απλά να κρατήσετε ένα θεσμικό ρόλο κάτι σαν ελεγκτής του ανταγωνισμού και τίποτα άλλο.

 

Περιμένω να ακούσω στη ΔΕΘ τι θα πούνε

 

Ας μειώσουν τη βουλευτική αποζημίωση πρώτα.....ας καταργήσουν τους ειδικούς συμβούλους, τις ειδικές γραμματείες, τα ΙΧ των υπουργείων, τις ανέσεις τους και μετά ΘΑ ΠΕΙΣΘΩ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΑΙ.

 

ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ !

 

Και τέλη και τσιγάρα και ποτά και από όλα ....αλλά αυξήσεις 3%. ΝΑ μας πεθάνουν δε γίνεται γιατί ποιούς θα φορολογούν ?

 

Δεν έρχεται και εκείνη η 2α παρουσία που λένε οι καταστροφολόγοι θρήσκοι γκουρού να ξεμπερδεύουμε !! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά λέω όταν εννοώ δεν υπάρχει για μενα ΚΡΑΤΟΣ !!

 

 

Δεν το συνενωνω με το από πάνω καθώς δεν θέλω να σουμαριστούν.

 

Πρόσφατα Δ/νων Σύμβουλος απελύθει από μεγάλο οργανισμό.

 

Αποζημίωση ??

 

1.100.000€

 

 

ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ. Αυτόν που τροφοδοτείται και από τη φορολόγησή μας.

 

ΝΑ πώ και για άλλα ??

 

Δεν θέλω γιατί όλα παρακολουθούνται.......

 

Εκεί πάνε τα λεφτά μας λοιπόν. ΕΚΕΙ !!

 

 

Επίσης..............................το ΤΕΕ που είναι ???????????????????????

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα οι «οιωνεί» μισθωτοί σε μηχανικούς και δικηγόρους. Για αλλού δεν ξέρω.

 

στο ΤΕΕ εργάζονται μισθωτοί

είναι όπου βρίσκεται και για όλα τα υπόλοιπα θέματα :!:

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα οι «οιωνεί» μισθωτοί σε μηχανικούς και δικηγόρους. Για αλλού δεν ξέρω.

 

τι εννοείς ?

 

είμαι και πόντιος σου έχω πεί βρεεεε

Link to comment
Share on other sites

Οι καινούργιοι θα το σκεφτούν πολύ να ανοίξουν βιβλία.

Θα επιδιώκουν να είναι μισθωτοί, να πάνε στο δημόσιο και κάποιοι θα προτιμήσουν να είναι δηλωμένοι άνεργοι.

 

Επίσης κάποιες πολιτικές που χρησιμοποιούν εταιρίες και κάποιοι επαγγελματίες κάτω από το αφορολόγητο θα κοπούν.

Link to comment
Share on other sites

O υπουργός είναι ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΣ , παρόλο που είναι καθηγητής σε Αγγλικό Πανεπιστήμιο ,δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα.

Φορολογώ όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες που δηλώνουν κάτω από το αφορολόγητο , είτε η δήλωση τους και τα έσοδα τους είναι πραγματικά είτε βγάζουν 100.000Ε.

Δηλαδή ως κυβέρνηση είμαι ανίκανη να σκεφτώ ΄κάτι άλλο για την πάταξη της φοροδιαφυγής και υπάρχει παντελής έλλειψη κρατικού ελέγχου των φοροφυγάδων.

Συγγνώμη τόσο δύσκολο είναι.

Οι μηχανικοί πάντα κόβουν απόδειξη για μελέτες και επιβλέψεις οικοδομικών αδειών ή εργολαβιών που είναι και τα κύρια έσοδα τους.

Οι γιατροί που δηλώνουν έσοδα 5.000Ε το χρόνο και δεν κόβουν απόδειξη σε κάθε επίσκεψη ή οι έμποροι που δεν κόβουν απόδειξη δεν μπορούν να ελεχθούν.Βάλτε 2 άτομα να τη στήσουν έξω από ένα κατάστημα και όποιοι αγοραστές δεν έχουν απόδειξη , ρίξτε τους και ένα υπέρογκο πρόστιμο.Θα ξανατολμήσουν οι ίδιοι ή άλλοι να μην κόψουν απόδειξη εάν ξέρουν ότι υπάρχει έλεγχος.

Δεν με πειράζει η κατάργηση του αφορόλογητου για τους μηχανικούς αλλά για τους ελεύθερους επαγγελματίες των 800Ε που από αύριο θα παίρνουν 720Ε.

Εγώ ούτως ή άλλως θεωρώ το ΦΕΜ υποχρέωση του εκάστοτε εργοδότη και αν τα εισοδήματα μου είναι λίγα το παίρνω πίσω ,εάν είναι πολλά να πληρώσω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ μια πολύ απλή λύση; Να φορολογούνται άπαντες λογιστικά (έσοδα-έξοδα) ΑΛΛΑ να μπορούν να βάλουν στην δήλωση ΟΛΑ τα έξοδα (διαβίωσης κλπ. κλπ.) τόσο τα δικά τους όσο και των προστατευόμενων μελών. Ξέρετε τί θα γίνει τότε; ΟΛΟΙ θα ζητάμε αποδείξεις και τελικά μετά από κάποιο διάστημα ομαλοποίησης (όπου στο μεταξύ ο έμπορας δεν θα μπορεί να κόψει άλλα μαύρα γιατί δεν θα έχει υπόλοιπο) θα φανεί ποιός είναι ο έχων και ο κατέχων. Για τους συνταξιούχους δε σκεφτείτε αυτό που ισχύει στην Αυστραλία: αν είναι και συνταξιούχος και εισοδηματίας (από ενοικίαση ακινήτων πχ) και το εισόδημα αυτό επαρκεί για την άνετη διαβίωσή του τότε απλώς δεν έχει δικαίωμα σύνταξης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.