Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μερικές απορίες


Recommended Posts

Το κλείσιμο εξώστη αποτελεί αλλαγή χρήσης; Εξηγούμαι: Ο εξώστης γενικά θεωρείται βοηθητικός ή κύριος χώρος;

 

Αν θεωρείται βοηθητικός, το κλείσιμό του και η χρήση του ως κύριος χώρος σε μια κατοικία αποτελεί αλλαγή χρήσης και προκύπτει συντελεστής 1,4 στο φύλλο καταγραφής, άρα και μεγαλύτερο πρόστιμο.

Αν ο εξώστης θεωρείται κύριος χώρος, δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης από το κλείσιμο του εξώστη, άρα έχουμε συντελεστή 1,0 και έχουμε μικρότερο πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είπαμε ότι αλλαγή χρήσης βάζουμε όταν διαφέρει η νέα χρήση από τη γενική χρήση του κτιρίου.Ο κλεισμένος εξώστης μπαίνει με Υ..Δόμησης - κάλυψης (σύμφωνα με τη Θ4)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής απορία: πως δίνουμε τη Βεβαίωση Νομ/σης όταν δεν υπάρχει φάκελος της αδείας στην Πολεοδομία;

Πως διαπιστώνουμε τις αυθαιρεσίες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής απορία: πως δίνουμε τη Βεβαίωση Νομ/σης όταν δεν υπάρχει φάκελος της αδείας στην Πολεοδομία;

Πως διαπιστώνουμε τις αυθαιρεσίες;

 

Απαιτείται ανασύσταση φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής απορία: πως δίνουμε τη Βεβαίωση Νομ/σης όταν δεν υπάρχει φάκελος της αδείας στην Πολεοδομία;

Πως διαπιστώνουμε τις αυθαιρεσίες;

 

Η βεβαίωση που δίνουμε δεν είναι "νομιμοποίησης" είναι, αν θες να την χαρακτηρίσεις κάπως, ίσως να έγραφες "ρύθμισης Ν.4014/2011".

Εγώ ως τίτλο βάζω

"Βεβαίωση για συμβολαιογραφική πράξη"

(σύμφωνα με τον Ν.4014/2011 & Ν.4030/2011)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ανασύσταση πως να γίνει άμα πρόκειται για πολυκατοικία; Είναι φυσικό αυτός που χρειάζεται τη βεβαίωση να αδυνατεί να πληρώσει το έξοδο αυτό. Άντε να βγάλεις άκρη.

Στη "Βεβαίωση για συμβολαιογραφική πράξη" τι να βεβαιώσω; Ο συμβολαιογράφος δεν το ξέρει αυτό....αμα μπορείς να μου πεις τι ακριβώς αφορά θα με βοηθήσεις πολύ!

Πάντως σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας ΔΕΝ μπορείς να εκδώσεις Βεβαίωση Ν.4014.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχεις δίκιο, κι εγώ έτσι νομίζω, και αυτό είπα και στον ιδιοκτήτη που έχει σαστίσει....γι' αυτό ρωτάω τι εννοεί ο georgegaleos.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.