Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στη ρύθμιση αυθαιρέτων του Ν.4014/11 ως 14/9/2012


ΟΩΝ

Recommended Posts

Μια ερωτηση:

Αν θυμαμαι καλα, ο 4030 λεει οτι τα προστιμα θα υπολογιστουν με τις τιμες ζωνης που ισχυαν την ημερομηνια δημοσιευσης του 4014.

Λετε να μας την εχουν "στησει" και τον Ιουνιο που θα αυξηθουν οι αντικειμενικες αξιες (απαιτηση του μνημονιου), να μας πουν οτι αλλαζουν και οι τιμες ζωνης?...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πρόκειται ν' αλλάξουν.

Το γράφει ο νόμος!!!!

Link to comment
Share on other sites

καμια αδεια μου φαινεται δεν εχει κανεις !!!

 

και ναθελε καποιος τωρα να ακνει κατι το παει με τον 4014 πιο φθηνα τουρχεται

 

-ΠΕΛΑΤΗΣ: Καλημέρα σας, θα ήθελα να χτίσω ένα σπιτάκι και θέλω να βγάλω άδεια.

-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ: Ε, χτίστο όπως θες χωρίς περιορισμούς με όρια, δόμηση κτλ και έλα να το τακτοποιήσουμε για 30 χρονάκια!

Link to comment
Share on other sites

-ΠΕΛΑΤΗΣ: Καλημέρα σας, θα ήθελα να χτίσω ένα σπιτάκι και θέλω να βγάλω άδεια.

-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ: Ε, χτίστο όπως θες χωρίς περιορισμούς με όρια, δόμηση κτλ και έλα να το τακτοποιήσουμε για 30 χρονάκια!

Καλό! :smile:

Link to comment
Share on other sites

-ΠΕΛΑΤΗΣ: Καλημέρα σας, θα ήθελα να χτίσω ένα σπιτάκι και θέλω να βγάλω άδεια.

-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ: Ε, χτίστο όπως θες χωρίς περιορισμούς με όρια, δόμηση κτλ και έλα να το τακτοποιήσουμε για 30 χρονάκια!

 

Συμπλήρωση;

 

-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ: Α, και μην ξεχάσεις, φτιάξε και μια υπεύθυνη δήλωση ότι, το είχες φτιάξει από το 1982!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ωχ, σωστα!

 

δηλαδη αν δεν πληρωθει σε 1 μηνα χανεται το παραβολο?

Δεν έχω ιδέα, δεν έχω καταλάβει τίποτα με αυτές τις προθεσμίες.

Να επαναλάβω την ερώτηση μήπως ξέρει κανείς;

Τι θα πει "υποβαλλόμενες δηλώσεις"; Αρχική δήλωση; Πληρωμή παραβόλου; Προσωρινή υπαγωγή;

Το ΤΕΕ στο εγχειρίδιο χρήσης μας γράφει (με bold!) ότι δήλωση είναι η προσωρινή υπαγωγή - τέλος. Τελικά εγώ βλέπω στις δηλώσεις να αναγράφεται η ημερομηνία δημιουργίας της δήλωσης (άσχετο "σε επεξεργασία", βάσει ΤΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

-ΠΕΛΑΤΗΣ: Καλημέρα σας, θα ήθελα να χτίσω ένα σπιτάκι και θέλω να βγάλω άδεια.

-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ: Ε, χτίστο όπως θες χωρίς περιορισμούς με όρια, δόμηση κτλ και έλα να το τακτοποιήσουμε για 30 χρονάκια!

Το γελάτε;

Πραγματικό γεγονός.

Είχα μελέτη - επίβλεψη σε μια οικοδομή. Ξεκινώντας τις εργασίες, ο ιδιοκτήτης ζητούσε να φτιάξει ... παπάδες. Τσακωνόμαστε, αναθέτει την επίβλεψη σε άλλο μηχανικό, ο συνάδελφος καταθέτει φάκελο στην πολεοδομία για αναθεώρηση (αλλαγή επιβλέποντος και αλλαγή στα σχέδια)... Να σας πω και τη συνέχεια;

Ο ιδιοκτήτης παγώσε τη διαδικασία για την αναθεώρηση, αυτή τη στιγμή φτιάχνει ό,τι του καπνίσει, τα τακτοποίησε με τον 4014, θα πάρει και ρεύμα χωρίς να πληρώσει επιβλέψεις (ούτε κάτι δικά μου ψίχουλα ούτε του συναδέλφου το 90%) και είναι .... άρχοντας!

Θα δούμε πολλά τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.