Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στη ρύθμιση αυθαιρέτων του Ν.4014/11 ως 14/9/2012


ΟΩΝ

Recommended Posts

Αν κρίνουμε από το γεγονός ότι η προηγούμενη παράταση του άρθρου 26 δόθηκε με τον Ν.4067/12 (δημοσίευση ΦΕΚ στις 9-4-2012), δηλ 3 μήνες και 10 μέρες μετά την προηγούμενη (κατά Νόμο) λήξη (31.12.2011), ενώ μέχρι τότε ΚΑΙ η εφαρμογή του ΤΕΕ "έπαιρνε" νομιμοποιήσεις ΚΑΙ κανείς δεν είχε προσέξει ότι ως προς το άρθρο 26 ΔΕΝ είχε δοθεί παράταση, το πιο πιθανό είναι ότι και τώρα πρόκειται περί παράληψης, όπως επίσης και στον Ν.4051 που δίνει νομοθετική εξουσιοδότηση για παρατάσεις προθεσμιών μόνο του άρθρου 24 και όχι του άρθρου 26 με υπουργική απόφαση.

 

Ωστόσο, παράλειψη ή μη, παραμένει το γεγονός ότι ΔΕΝ έχει δοθεί παράταση για το άρθρο 26, και αυτό μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ μέσω Νόμου και όχι Υπουργικής Απόφασης.

 

Μέχρι τότε όμως.... ΣΗΜΕΡΑ υπάρχει μια δεσμευτική πραγματικότητα (όπως όμως υπήρχε και στο διάστημα μεταξύ 31-12-2011 και 9-4-2012) που δεν ξέρουμε αν πράγματι οφείλεται σε παράλειψη.

 

Θέλω να πιστεύω ότι η αρχική παράλειψη του Ν.4051 (που δίνει νομοθετική εξουσιοδότηση για παρατάσεις προθεσμιών μόνο του άρθρου 24 και όχι του άρθρου 26 με υπουργική απόφαση), οδήγησε στην τωρινή αδυναμία να δοθεί παράταση μέσω υπουργικής απόφασης ΚΑΙ στο άρθρο 26 και ότι δεν υπάρχει σκοπιμότητα, καθώς επίσης και ότι το θέμα θα διευθετηθεί ετεροχρονισμένα με πρώτη ευκαιρία σε κάποιο Νόμο (όπως και με το Ν,4067) και ΔΕΝ θα ξεχάσουν ξανά το άρθρο 26 ως προς τη δυνατότητα παράτασής του μέσω Υπουργικής Απόφασης.

 

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, ότι πρόκειται τελικά για παράλειψη.

Επειδή όπως λές,...<<Μέχρι τότε όμως.... ΣΗΜΕΡΑ υπάρχει μια δεσμευτική πραγματικότητα >>, καλό είναι όσες υποθέσεις είναι να πάνε για νομιμοποίηση, να ενταχθούν τώρα μέχρι τέλος του μήνα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις με το γενικό αλαλούμ που επικρατεί.

Εδώ έχω και μια απορία σχετικά με υπόθεση αυθαιρέου 2ορόφου οικίας εκτός σχεδίου που έχω και που θα πάει προς νομιμοποίηση με το άρθρ 26, η περιγραφή του κτιρίου κατοικίας όσον αφορά τα τετ. μέτρα του Σ.Δ. και Κάλυψης στα ΦΚ για τον υπολογισμό του παραβόλου που πρέπει να πληρωθεί, θα γίνει τελικά με βάση τον ΝΟΚ (δηλ με αφαίρεση των μ2 του κλιμακοστασίου για τον Σ.Δ.) ή με ότι ίσχυε πριν, (δλδ με τον ΓΟΚ) ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν έχω καταλάβει τελικά, για αυθαίρετη κατοικία χωρίς άδεια που έχουμε τακτοποιήσει με τον 4014, θα καταθέσουμε Μελέτη στατικής επάρκειας με υπογραφή Πολ. Μηχ? ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Δελτίο Δομικής Τρωτότητας κατηγορίας 3 (μάλλον με υπογραφή 2 μηχανικών).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Δελτίο Δομικής Τρωτότητας κατηγορίας 3 (μάλλον με υπογραφή 2 μηχανικών).

 

Δηλαδή η μέλέτη στατικής επάρκειας είναι μόνο για τα κτήρια κατηγορίας ββ αρθρού 24 Ν. 4014?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η μέλέτη στατικής επάρκειας είναι μόνο για τα κτήρια κατηγορίας ββ αρθρού 24 Ν. 4014?

 

Ναι.

Εκτός όμως από τη μελέτη στατικής επάρκειας, λένε ότι, χρειάζεται και ΔΔΤΦΟ κατηγορίας 3.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ, ότι πρόκειται τελικά για παράλειψη.

Επειδή όπως λές,...<<Μέχρι τότε όμως.... ΣΗΜΕΡΑ υπάρχει μια δεσμευτική πραγματικότητα >>, καλό είναι όσες υποθέσεις είναι να πάνε για νομιμοποίηση, να ενταχθούν τώρα μέχρι τέλος του μήνα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις με το γενικό αλαλούμ που επικρατεί.

Εδώ έχω και μια απορία σχετικά με υπόθεση αυθαιρέου 2ορόφου οικίας εκτός σχεδίου που έχω και που θα πάει προς νομιμοποίηση με το άρθρ 26, η περιγραφή του κτιρίου κατοικίας όσον αφορά τα τετ. μέτρα του Σ.Δ. και Κάλυψης στα ΦΚ για τον υπολογισμό του παραβόλου που πρέπει να πληρωθεί, θα γίνει τελικά με βάση τον ΝΟΚ (δηλ με αφαίρεση των μ2 του κλιμακοστασίου για τον Σ.Δ.) ή με ότι ίσχυε πριν, (δλδ με τον ΓΟΚ) ?

 

Αυτό είναι ασαφές ακόμα νομίζω.

Από τη μια υποτίθεται ότι εξετάζεις σύμφωνα με τα όσα ίσχυαν στο χρόνο κατασκευής του αθαιρέτου ή με τα όσα ισχύουν σήμερα (επιλέγεις τα ευνοϊκότερα).

Όμως σε κάποιες περιπτώσεις όπως π.χ. η κάλυψη (μιλώντας γενικότερα και όχι μόνο για τα εκτός σχεδίου που ανέφερες) ο ΝΟΚ είναι δυσμενέστερος.

Πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να συμφέρουν κάποια άρθρα του ΝΟΚ αλλά κάποια άλλα να μη συμφέρουν (σε σχέση με παλαιότερους ΓΟΚ).

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορούμε να πάμε ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ κατ' άρθρο (ΓΟΚ ή ΝΟΚ) αλλά να εξετάσουμε με τα συνολικά ισχύοντα του εκάστοτε Κανονισμού.

 

Στην περίπτωση του κλιμακοστασίου ο ΝΟΚ αναφέρεται σε νέες κατασκευές ή σε προσθήκες καθ' ύψος ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ υπόλοιπο δόμησης.

 

Αυτό το "ΥΠΑΡΧΕΙ υπόλοιπο δόμησης" ΔΕΝ έχει διευκρινιστεί εντελώς.... γιατί μιλώντας εντελώς θεωρητικά, υπόλοιπο δόμησης ΥΠΑΡΧΕΙ σχεδόν παντού έστω και 0.10 τ.μ. Αυτό τι σημαίνει? ότι θα μπορούσε κάποιος να πει.... "κάνω προσθήκη 0.10 τ.μ. ΣΥΝ τα υπάρχοντα κλιμακοστάσια"??????

 

Πιστεύω ότι πρέπει να διευκρινιστεί ότι θα πρέπει το υπόλοιπο δόμησης να ξεπερνάει κάποια συγκεκριμένη επιφάνεια προκειμένου να μπορεί να γίνει προσθήκη και επιπλέον εκμετάλλευση σε δόμηση που προκύπτει από τα υπάρχοντα κλιμακοστάσια.

 

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι θεωρείται πως υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, όταν αυτό ξεπερνάει την επιφάνεια της απόληξης κλιμακοστασίου. Δε θυμάμαι που ακριβώς ,αλλά σίγουρα σε κάποιο έγγραφο πολύ πολύ προγενέστερο του ΝΟΚ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(πάλι OFF TOPIC βγήκαμε....)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έχει βγει κάτι επίσημο για την παράταση;

=1886&language=el-GR"]http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=1886&language=el-GR

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.