Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στη ρύθμιση αυθαιρέτων του Ν.4014/11 ως 14/9/2012


ΟΩΝ

Recommended Posts

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό:

Αν και είμαστε offtopic ως προς τη θεματολογία της ενότητας,

- εάν υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ. και οι προυποθέσεις θα πρέπει να εξεταστεί το ενδεχόμενο Ο.Α. για το πατάρι ή

- να πάρει όλα τα ρίσκα ο ιδιοκτήτης, να το κατασκευάσει αυθαίρετα και να περιμένει το νόμο 5014 που θα τακτοποιεί τα μελλοντικά αυθαίρετα.

 

Το τελευταίο συνεπάγεται πολλά κακά και οι μηχανικοί δεν πρέπει να προτείνουμε λύσεις που φέρνουν μπελάδες στους πελάτες μας 8-)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Εχω περίπτωση που αφορά την τακτοποίηση αλλαγής διαμόρφωσης κοινόχρηστου υπαιθρίου χώρου (ξεμπάζωμα κλπ), όπου δεν υπογράφει ένας συνιδιοκτήτης την Υπεύθυνη δήλωση, (ότι συναινεί στην υπαγωγή στο Ν.4014/11). Ξέρει κανείς να μου πεί τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Μπορεί να υπαχθεί στην ρύθμιση χωρις την συναίνεση του 100% των συνιδικτητών?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται η συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών...

"ΙΑΣΟΝΑ" Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Υπάρχει μήπως νομική οδός για την επιβολή της επιθυμίας της πλειοψηφίας των συνιδικοτητών (ποσοστό άνω του 80%) για την ένταξη της περίπτωσης αυτής στο Ν.4014/11

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό!

 

Για το ξεμπάζωμα χρειάζεται συναίνεση; Αφού το δικό σου υπόγειο ξεμπάζωσες!

Κάποιοι άλλοι συνάδελφοι μου έχουν πει ότι δεν χρειάζεται...!

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε offtopic ως προς τη θεματολογία της ενότητας,

- εάν υπάρχει υπόλοιπο Σ.Δ. και οι προυποθέσεις θα πρέπει να εξεταστεί το ενδεχόμενο Ο.Α. για το πατάρι ή

- να πάρει όλα τα ρίσκα ο ιδιοκτήτης, να το κατασκευάσει αυθαίρετα και να περιμένει το νόμο 5014 που θα τακτοποιεί τα μελλοντικά αυθαίρετα.

 

Το τελευταίο συνεπάγεται πολλά κακά και οι μηχανικοί δεν πρέπει να προτείνουμε λύσεις που φέρνουν μπελάδες στους πελάτες μας 8-)

 

Έστω ότι ένας άλλος πελάτης κάνει το πατάρι και έρχεται να του το τακτοποιήσω, πως είμαι σίγουρος ότι η αυθαίρετη κατασκευή είναι πριν την δημοσίευση του νόμου; Ποιος παίρνει την ευθύνη γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος παίρνει την ευθύνη γι' αυτό;

Εν τέλει και στην ουσία, την ευθύνη φαίνεται την έχει ο ιδιοκτήτης με την Υπεύθυνη Δήλωση περί χρόνου κατασκευής.

Ο μηχανικός δεν είναι μυστικός πράκτορ ώστε να ξέρει πότε δημιουργήθηκε το αυθαίρετο, οφείλει όμως να εξετάζει το χρόνο κατασκευής και να διασταυρώνει στοιχεία από δημόσια έγγραφα.

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα εμφανιστεί καταγγελία ή δημόσιο έγγραφο που να δείχνει τον χρόνο κατασκευής (ή μη κατασκευής), προχωράς με αρκετά ελαφρυντικά..

Σκοτεινό σημείο παραμένει ωστόσο τι θα μας ζητήσουν ως απόδειξη χρόνου κατασκευής για εντός όγκου κατασκευές!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.