Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν... σε δώμα έγινε προέκταση του κτίσματος του δώματος.

Το δωμα απο το συμβόλαιο είχε περιξ τουτου αποκλειστική χρήση 50τμ . Τα επιπλέον που χτίστηκαν έιναι 52τμ. Ο ιδιοκτήτης και η συμβολαιογράφος του, δε θέλουν να μπλέξουμε με αλλαγή συστάσεων και συνεναίσεις... και παροτρίνουν να το "παραβλάψουμε".

Τι κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Ότι σε φωτίσει το Υπέρτατο Ον.

Διότι εσύ είσαι εσύ και εγώ είμαι εγώ.

Και δεν έχεις κανένα λόγο να δεχθείς την άποψή μου, αν αυτή είναι διαφορετική από την νόμιμη.

Και φυσικά αν είσαι εκτός των αποκλίσεων.

  • Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)
  • Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

@ Faethon11

 

Πρωτον ευχαριστώ πολυ πολυ που απαντήθηκε ένα post μου !!! Να σαι καλα !!

"Κόβοντας" 20εκ απο τη μια διάσταση πέφτω και κάτω απο τα 50τμ έχοντας πλέον αέρα....

Το 2% διαστάσεων δε ξέρω επί ποιάς διάστασης υπολογίζεται καθ οτι το δώμα ανηκει στην οριζ ιδιοκτησία του 3ου.....

Αλλά εφόσον τα αδέρφια είναι μονιασμένα... και δηλώνουν πως για 20εκ δε παιζει πρόβλημα... και μετά την τακτοποίηση θα γίνει νέο καταστατικόπου θα τα δηλώνει εκ νέου όλα... ελπίζω πως δε θα έχω πρόβλημα.... Η βεβαίωση μου έχει ισχύ 2μηνη.. οποτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε δεν έχεις πρόβλημα, παίρνεις συναινεσούλα από τον αδερφό για τα 2 μ2 για να καλυφθείς, ρυθμίζεις τα 52 μ2 και όποτε το αποφασίσουν πάνε και από το συμβ μια βόλτα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι το σκεφτομουν αρχικά.. αλλά η συμβολαιογράφος δηλώνει οτι είναι πολυ μπερδεμα... και 8α πρεπει να αλλαχτεί το κτηματολόγιο.. και δε το συζητάει με τίποτα... ο πελάτης συμφωνεί μαζί της... 2-1 το σκορ... :???:

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησα σωστά όμως. Το μυαλό μου διάβαζε βεβαίωση ενώ τα μάτια μου διάβαζαν τακτοποίηση.

Οπότε η λύση είναι αυτή που προτείνει ο sagiasd.

 

Ξέχνα αυτό που είπα περί αποκλίσεων. Αυτές είναι για βεβαίωση....

 

 

:χουζουρ κρεβάτ:

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησα σωστά όμως. Το μυαλό μου διάβαζε βεβαίωση ενώ τα μάτια μου διάβαζαν τακτοποίηση.

Οπότε η λύση είναι αυτή που προτείνει ο sagiasd.

 

Ξέχνα αυτό που είπα περί αποκλίσεων. Αυτές είναι για βεβαίωση....

 

 

:χουζουρ κρεβάτ:

 

Αρα... πρέπει να βρω τρόπο.. να τους πείσω.... μαστίγιο;;; :grin:

Εσείς δλδ πιστέυετε οτι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το κτηματολόγιο κτλ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες, αναφορικα και με ενα θεματακι που προεκυψε και με μενα, ανακεφαλαιωνω και διορθωστε με αν καπου κανω λαθος...

 

Σε περιπτωση καταληψης κοινοχρηστου χωρου απο διαμερισμα (αυθαιρετα κατα την κατασκευη, κλασσικες περιπτωσεις ακριανων διαμερισματων που μετατοπιζοντας την εισοδο κερδιζει λιγα τ.μ.)

α. ΑΝ εχουμε σχεδια της συστασης οριζοντιου ιδιοκτησιας που η κατασταση που εμφανιζεται ειναι η ιδια με την πραγματικοτητα τοτε ΔΕΝ χρειαζεται συναινεση απο ολους

β. ΑΝ δεν τα εχουμε, τοτε παιρνουμε εγγραφη συναινεση και τακτοποιουμε...

 

Και ερωτω εγω..... Το οτι επηρεαζονται τα μεικτα τετραγωνικα ΟΛΩΝ δεν παιζει ρολο? Ο 4014 ΔΕΝ ασχολειται με αυτην την περιπτωση, ενω μια ενδεχομενη αδεια νομιμοποιησης τακτοποιει και τον πινακα χιλιοστων, αναπροσαρμοζοντας τα ποσοστα του καθε διαμερισματος...

 

Μηπως, λεω μηπως, θα εχουμε καποιο προβλημα τακτοποιωντας τετοιου ειδους αυθαιρεσια σε καποιο μελλοντικο ελεγχο επειδη δε θα εχουμε τακτοποιησει τα χιλιοστα του καθενος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.