Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν. 4014 σε χώρο που είχε υπαχθεί στο Ν.3843


Recommended Posts

Θα κάνει τον συμψηφισμό, θα πληρώσει το παράβολο που αντιστοιχεί και θα βγει η διαφορά. Για τα πατάρια δεν θα ξεπληρώσει απλά θα συμψηφίσει το πρόστιμο με τις υπόλοιπες παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

tpanag, επειδή έχω κάνει συμψηφισμό προστίμων μετά από ανεύρεση παλαιοτέρων προστίμων στην πολεοδομία σου λέω ότι και αυτά είναι τα γνωστά μπλε διπλότυπα της εφορίας όπως ακριβώς και το παράβολο του 3843.Το λέω αυτό απλώς και μόνο ότι και να μην το έχεις μπορείς να το βρεις.

 

Ναι δε διαφωνώ. Αλλά πρέπει να τα βγάλουν από τους φακέλους του 3843 και να μου τα δώσουν τα διπλότυπα για να τα υποβάλλω (με όποιον τρόπο γίνει αυτό) με τις νέες δηλώσεις που θα γίνουν με 4014.

Τέλος πάντων μας πρόλαβε ο ssouanis σε άλλο θέμα που ανέβασε το σχέδιο νόμου το οποίο αναφέρει συμψηφισμό και των παραβόλων. Κάποιον τρόπο θα βρουν συνεπώς...

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει τον συμψηφισμό, θα πληρώσει το παράβολο που αντιστοιχεί και θα βγει η διαφορά. Για τα πατάρια δεν θα ξεπληρώσει απλά θα συμψηφίσει το πρόστιμο με τις υπόλοιπες παραβάσεις.

 

Με μπέρδεψες..

 

Σήμερα στο τεε Θεσσαλονίκης όπου ενημερώνουν τους μηχανικούς καταλήξαμε καταρχήν στο ότι και οι περαιωμένοι χώροι του 3843 μπαίνουν στον 4014.

Τώρα για το αν μπορούν πρόστιμα που πληρώθηκαν για πατάρια σε μια ιδιοκτησία να συμψηφιστούν για άλλες παραβάσεις τις ιδίας ιδιοκτησίας δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και μου είπανε ότι λογικά θα μπορούσε να γίνει και να κάνω ότι πιστεύω γράφοντας πολύ αναλυτικά την τεχνική έκθεση. Κοινώς δεν υπάρχει απάντηση και κάνουμε ότι μας κατέβει..

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εδώ να σημειώσω ότι για το αν συμφέρει η υπαγωγή στον 4014 ή στον 3843, πρέπει να συνυπολογιστεί και η σημαντικά μεγαλύτερη αμοιβή μηχανικού για τον 4014. Σωστά συνάδελφοι;

Κι αν σε πελάτη σας με τον 3843 βγαίνει πρόστιμο, πες 5000 ευρώ, ενώ με τον 4014, 2000 ευρώ, γιατί να μην πούμε και μια αμοιβούλα 1000 ευρώ; Αφού σε εμάς θα έρθει πάλι ο πελάτης. Θα μας ευγνωμονεί κι από πάνω, δεν ειρωνεύομαι.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνελόντι ειπείν οι νέες αυξημένες εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ θα ισχύσουν από 1-1-2011 και όχι από 1-7-2011 όπως είχε ανακοινωθεί αρχικά. Βλέπε και σχετικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες..

 

Σήμερα στο τεε Θεσσαλονίκης όπου ενημερώνουν τους μηχανικούς καταλήξαμε καταρχήν στο ότι και οι περαιωμένοι χώροι του 3843 μπαίνουν στον 4014.

Τώρα για το αν μπορούν πρόστιμα που πληρώθηκαν για πατάρια σε μια ιδιοκτησία να συμψηφιστούν για άλλες παραβάσεις τις ιδίας ιδιοκτησίας δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και μου είπανε ότι λογικά θα μπορούσε να γίνει και να κάνω ότι πιστεύω γράφοντας πολύ αναλυτικά την τεχνική έκθεση. Κοινώς δεν υπάρχει απάντηση και κάνουμε ότι μας κατέβει..

Καλημέρα! Τα πατάρια που τακτοπ/κανε με τον 3843 θα τα ξαναβάλεις σαν να πληρώνανε πρόστιμο από την αρχή. Μαζί με όλα τα υπόλοιπα τις ίδιας ιδιοκτησίας θα γίνει ο συμψηφισμός και θα βγει το καινούργιο πρόστιμο.

Έτσι τουλάχιστον το κάνω εγώ, ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα,

κάποιος πελάτης μου άκουσε ότι αφαιρούνται και τα παράβολα του Ν3843 και είναι σιγουρότατος!!. Ψάχνω αλλά δε βρίσκω κάτι σχετικό. Έχει κάνει κανείς τη διαδικασία αφαιρώντας πληρωμένα πρόστιμα ή και παράβολα? Σκέφτομαι να τα υποβάλω στο σχετικό πεδίο - έχω αντίγραφα - και να δω τι θα γίνει, αλλά πριν το κάνω αμα έχει κανείς καμία ιδέα και με διαφωτίσει καλό θα ήταν...... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στον νέο νόμο που ψηφίστηκε αναφέρεται ότι συμψηφίζονται και τα παράβολα.

περιμένουμε να δημοσιευτεί το φεκ

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις ρυθμίσεις του Ν.3843/2010 που έκανα είχα κρατήσει και φωτοτυπίες όλων των παραβόλων και των πληρωμών που έκαναν στις τράπεζες οι πελάτες μου για παν ενδεχόμενο . Τώρα θα χρησιμοποιήσω αυτές τις φωτοτυπίες για όσους συμψηφισμούς κάνω ...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω όλες τις φωτοπτυπίες αλλά απ' ότι καταλαβα, μετά τη λήξη της προθεσμίας θα βγουν οδηγίες προς "ναυτηλομένους", οπότε θα περιμένω το ΦΕΚ.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.