Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση κάλυψης ή όχι;


Recommended Posts

Για το (α) σου Ιαμβλιχε αυτη ειναι και η δικη μου γνωμη και ετσι θα προχωρησω καθε μου περιπτωση εκτος αν δοθει σαφης διευκρινιστικη για το αντιθετο. Ο αυθαιρετων "τιμωρειται" υπολογιζοντας προστιμο απο τα τετραγωνικα ΥΔ κυριων ή βοηθητικων το οποιο προσαυξανεται απο τους συντελεστες καλυψης και υψους αν εχει υπερβει τα επιτρεπομενα της περιοχης και οχι τα εγκεκριμενα της αδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα πάντα είναι αυθαιρεσία ο,τι κανεις περα απο την αδεια. Απλά οι συντελεστές κάλυψης και υψους μπαίνουν ως προσαύξηση των τμ της ΥΔ.

Ξαναλέω κάλυψη υπέρβαση χωρίς υπέρβαση δόμησης λίγο δύσκολο μου φαίνεται να υπάρχει. Το θέμα ειναι με το ύψος. Ετσι οταν περναμε το επιτρεπόμενο τότε πάμε είτε με 1,2 ή 1,4 είτε με 0,2 ή 0,4. Όταν ξεπερνάει το ύψος της άδειας χωρίς το επιτρεπόμενο τότε δεν πιστεύω πως εξαρτάται από το είδος της παράβασης. Αν είναι αυξάνοντας το εσωτερικό ύψος του διαμερίσματος τότε πας με αναλυτικό για επιπλέον εργασίες μάλλον. Αν όλη οι οικοδομή σηκώθηκε κατά κάποια μέτρα και εφόσον δε δημιουργείται χώρος που να μετράει στη δόμηση στο υπόγειο (που ίσως να γίνεται ισόγειο), τότε τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω μπερδευτεί αρκετά με το θέμα υπέρβασης δόμησης και κάλυψης αναφέρω ένα παράδειγμα και όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.

Σύμφωνα με την άδεια έχω ισόγεια κατοικία με δόμηση 100 μ2 και κάλυψη 100 μ2. Επιτρεπόμενα της περιοχής: δόμηση 400μ2 και κάλυψη 400μ2

Πραγματοποιήθηκε αυθαίρετη προσθήκη κατ'έπέκταση εμβαδού 50 μ2.

Για τον υπολογισμό του προστίμου υπολογίζωυπερβαση δόμησης 50 μ2 με συντελεστή υπέρβαση δόμησης: 50/400 = 12,50%(<50% της επιτρεπόμενης)??? Βάζω και υπέρβαση κάλυψης??? Και άν ναί ο συντελεστής υπέρβασης κάλυψης θα είναι 50/400 = 12,50% (<20 της επιτρεπόμενης)???

Edited by lakis7
Link to comment
Share on other sites

Για το (α) σου Ιαμβλιχε αυτη ειναι και η δικη μου γνωμη και ετσι θα προχωρησω καθε μου περιπτωση εκτος αν δοθει σαφης διευκρινιστικη για το αντιθετο. Ο αυθαιρετων "τιμωρειται" υπολογιζοντας προστιμο απο τα τετραγωνικα ΥΔ κυριων ή βοηθητικων το οποιο προσαυξανεται απο τους συντελεστες καλυψης και υψους αν εχει υπερβει τα επιτρεπομενα της περιοχης και οχι τα εγκεκριμενα της αδειας.

 

 

Το πρόστιμο βγαίνει με τα τμ της υπερβασης δομησης. Ο συντελεστης υπέρβασης δόμησης είναι σε σχέση με την άδεια. Από εκεί και πέρα οι συντελεστές κάλυψης και ύψους βγαίνουν σε σχέση με τα επιτρεπόμενα της περιοχής.

Ετσι δηλώνουν διάφορα άτομα από το ΤΕΕ που εχουν σχέση με επιτροπές του ΤΕΕ, όπως ο νομικός του ΤΕΕ Καρατσώλης.

Δηαλαδή έχουμε τα τμ της ΥΔ και μετά από εκεί αν υπερβαίνει κάλυψης περιοχής μπαίνει και ο συντελεστης κάλυψης για να προσαυξηση το πρόστιμο. Ομοίως για το ύψος.

Μόνο πρόστιμο για κάλυψη δε γίνεται. Το πρόστιμο χαρακτηρίζεται από τα τμ της ΥΔ. Κάλυψη χωρις ΥΔ δε γίνεται. Γινότανε υπερβαση υψους χωρις συντελεστές και το κάλυψαν με τον 4030 και τους συντελεστές 0,2 και 0,4.

Άρα αν εχεις υπόλοιπο καλυψης η προσαύξηση του προστίμου γινεται μονο για τα τμ που υπερβαίνει το επιτρεπόμενο της κάλυψης.

 

 

Συμφωνώ απολύτως.

 

Αυτό ακριβώς υποστηρίζω εδώ και κάτι μέρες και ούτε λίγο ούτε πολύ......άκουσα τα σχολιανά μου ως "ανεύθυνη" που παρασύρω συναδέλφους στην καταστροφή.....΄ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως.

 

Αυτό ακριβώς υποστηρίζω εδώ και κάτι μέρες και ούτε λίγο ούτε πολύ......άκουσα τα σχολιανά μου ως "ανεύθυνη" που παρασύρω συναδέλφους στην καταστροφή.....΄ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

H αλήθεια είναι ότι τα δεδομένα αλλάζουν κάθε λίγο με βάση ερωταπαντήσεις και τοποθετήσεις ατόμων πιο κοντά στο ΤΕΕ και στις διάφορες επιτροπές του,

Οποτε είναι λογικό μα δυσάρεστο κιόλας τη μία να υποστηρίζει κάποιος κάτι και μετά με βάση πληροφορίες ή κάποια άλλη τοποθέτηση αρμοδίου να αλλάει άποψη.

Δεν είναι κακό, αφού και οι ίδιοι του ΤΕΕ ακόμα μαθαίνουν βάση όσως ακούνε από τους συνάδελφους μηχναικούς.

Link to comment
Share on other sites

Σε σεμιναριο του ΤΕΕ αναφερθηκε επανειλημενα οτι οι υπερβασεις αφορουν τα μεγεθη της αδειας, για τον υπολογισμο του ποσοστου απλα θα γινεται συγκριση με τα επιτρεπομενα της περιοχης!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο?

Εγω όσα ειδα ειπανε της περιοχής.

Αν λες για το ΤΕΕ/ΤΚΜ εκει δε το κανε το ΤΕΕ αλλα ο ΣΠΜΒΕ.

Επίσης στο πιο προσφατο που εχω παρακολουθησει ο Καρατσωλης ειπε αυτο που εγραψα παραπανω πτι βγηκε απο τις επιτροπες του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.