Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Περιμενε γιατι με μπερδεψες τωρα με το τελευταιο σου μηνυμα!

Στην περιπτωση μου:

 

-Τηρηθηκε η σταθμη δαπεδου και οροφης ισογειου (σε σχεση με το φυσικο εδαφος)

- Δημιουργηθηκε υπογειο (διχως αυτο να υπαρχει στην αδεια) και φυσικα ξεμπαζωθηκε (προφανως απο τα μπετα)

- Ξεμπαζωθηκε το υπογειο απο 3 πλευρες

 

Η Θ7 λεει:

1) Μιλαει για ξεμπαζωμενο υπογειο ΑΠΟ 1 ΠΛΕΥΡΑ (ενω εγω εχω 3 πλευρες)

2) Μου λεει οτι σημειο αναφορας στην περιπτωση μου ειναι το ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΕΔΑΦΟΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ.

Αρα επειδη εγω ειμαι υπογειο σε σχεση με την αδεια, παιρνω μειωτικο.

 

Μονο αυτο το "απο 1 πλευρα" με μπερδευει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η άδεια της προσθήκης είναι του έτους 1956. Τα σχέδια που την συνοδεύουν, και αποτυπώνουν ως υπάρχον το υπόγειο με τα λιγότερα τ.μ., έχουν συνταχθεί τον Νοέμβριο του 1955 (χάθηκε να είχαν συνταχθεί Ιανουάριο '55??).

Θα κάνω έρευνα για αεροφωτογραφία..(άντε βρες....)

Η ακριβής ημερομηνία που πρέπει να ερευνάται είναι 30/11/1955 αυτό προκύπτει από το Β.Δ. 9/30-9-1955 (ΦΕΚ Α' 266) και συγκεκριμένα το

 

Άρθρο 81.

1. Αι διατάξεις του παρόντος ισχύουν δια πάντα ανεξαιρέτως οικισμον ή τμήμα αυτού, έχοντα

εγκεκριμενον σχέδιον ρυμοτομίας.

2. Εις τους οικισμούς ή τμήματα αυτών στερουμένους εγκεκριμένου σχεδίου ρυμοτομίας, ως και

εις την ύπαιθρον εν γένει, ισχύει μόνον το άρθρον 48.

3. Καταργείται το από 3 Απριλίου 1929 π.δ/γμα <περί Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού του

Κράτους>, ως μεταγενεστέρως συνεπληρώθη και ετροποποιήθη, εξαιρέσει των διατάξεων του

Κεφαλαίου ΙΙ αυτού.

4. Η ισχύς του παρόντος άρχεται δύο μήνας μετά την δημοσίευσιν αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Η επιτρεπόμενη δόμηση στο "αγροτεμάχιο" είναι αν δεν κάνω λάθος 200 τ.μ.

Η αυθαιρεσία που δηλώνεις είναι αν πάλι δεν κάνω λάθος 120 τ.μ.

Άρα, η ΥΔΒΧ που θα δηλώσεις είναι με συντελεστή 1,3 (50% έως 100%).

 

Χμ. Απλα μπερδευτηκα σε καποιο σημειο, επειδη θεωρησα οτι αφου το ισογειο ειναι 120 τ.μ., τα 80 τ.μ. του υπογειου μπορει να θεωρηθει οτι συμπληρωνουν το υπολοιπο της επιτρεπομενης δομησης (200 τ.μ.), και αρα υπερβαση δομησης θα μπορουσαν να μπουν τα υπολοιπα 40 του υπογειου.

 

Με το σκεπτικο που μου λες εσυ, το υπογειο τακτοποιειται ως αυθαιρετο (τα 120 τ.μ.) και το αγροτεμαχιο έχει άλλα 80 τ.μ. κανονικης επιτρεπομενης δομησης,σωστα?!

Link to comment
Share on other sites

nzerman σ'ευχαριστώ για την επισήμανση.Η άδεια που δείχνει το υπόγειο ως υπάρχον είναι του 1956. Τα σχέδια που την συνοδεύουν, δηλαδή η αποτύπωση του υπογείου, έχουν ημερομηνία 11/1955. Άρα ίσως να μπορώ να το δείξω ως νομίμως υφιστάμενο προ 55, ακόμα και αν δεν βρεθεί αεροφωτογραφία του 1953-1954? Αναφέροντας δηλ.στην τεχνική έκθεση οτι η αποτύπωση έχει γίνει τότε.

Link to comment
Share on other sites

Με το σκεπτικο που μου λες εσυ, το υπογειο τακτοποιειται ως αυθαιρετο (τα 120 τ.μ.) και το αγροτεμαχιο έχει άλλα 80 τ.μ. κανονικης επιτρεπομενης δομησης,σωστα?!

 

Φυσικά και δεν υπάρχουν υπόλοιπα μ2 από τη δόμηση γιατί 120 +120 = 240 >200 μ2.Η παράβασή σου είναι (120/200)*100=60% αρα ΥΔ από 50%εως 100%. Αυτό εννοεί ο Ιάσονας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια γνωμη για το #551?

Αυτο το "ξεμπαζωμενο απο την μια πλευρα" της Θ7 μπορει να δημιουργησει προβληματα, κατα τη γνωμη σας, οσον αφορα στον μειωτικο συντελεστη 0,5?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα χαρτιά που είναι γραμμένες οι ερωταπαντήσεις κ.λπ. για ανακύκλωση!!!! Θα κάνεις κάτι χρήσιμο για το ..περιβάλλον!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση.

τριώροφη οικοδομή εντός σχ.πόλεως με ΟΑ ,με υπόγειο το οποίο λόγω κλίσης του ΦΕ, πίσω προεξέχει είναι 1μ. από το ΦΕ στα πλαϊνά έχει την κλίση του εδάφους και μπροστά έχει ξεμπαζωθεί και έχει γίνει ισόγειο και για την ακρίβεια είναι ψηλότερα από την στάθμη του εδάφους 5μ.(3 + 2 μπαζωμένη βεράντα). Η είσοδος για το ισόγειο είναι με εξωτερική σκάλα.

Το συγκεκριμένο έχει γίνει κατοικία .

Προτείνω το εξής . Το τμήμα που βρίσκεται στα όρια της υπόγειας στάθμης να πάει σαν ΥΔ.ΒΧ.

Και το τμήμα το οποίο είναι ξεμπαζωμένο να πάει σαν ΥΔ.ΚΧ και ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω μία περίπτωση που θέλουν βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση υπόγειας αποθήκης.

Η αποθήκη βρίσκεται ολόκληρη κάτω από την στάθμη του εδάφους, αλλά έχει γίνει μεγαλύτερη εκβάθυνση από την προβλεπόμενη (τομή αδείας). Η άδεια είναι του 1966 και το ύψος από δάπεδο σε οροφή ενώ προβλεπόταν κατά μέσο όρο να είναι 2.70, έγινε 3,70.

Έχω κοιτάξει τον ΓΟΚ του 55 αλλά δεν αναφέρεται πουθενά μέγιστο ύψος υπογείου όπως αναφέρεται στον ΓΟΚ του 85.

Μήπως μου διαφεύγει κάτι; Γιατί εάν ίσχυε τότε κάτι αντίστοιχο με αυτό που προβλέπει ο ΓΟΚ 85, τότε θα έπρεπε να προσμετρηθεί ολόκληρο το υπόγειο στον Σ.Δ. της πολυκατοικίας. Δηλαδή σημαίνει ότι υπάρχει παράβαση Σ.Δ. για όλο το υπόγειο που είναι 200τ.μ....

Να σημειώσω επίσης ότι πρόκειται για ένα ενιαίο υπόγειο κάτω από ολόκληρη την πολυκατοικία, με την στάθμη της οροφής του στο ύψος του πεζοδρομίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.