Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Δεν εχει σημασια τινος ειναι. Βασικα δικο μου ειναι. Πηγα να νοικιασω το ισογειο σε καποιον (χωρις το υπογειο) και ειδα οτι εχω θεμα στην ηλεκτρονικη δηλωσει το συμφωνιτικου γιατι εγραφε στο Ε9 και τα τετραγωνικου του υπογειου. Αυτο τωρα το θελει καποιος αλλος για ενοικιαση...(ωρε λεφτα και χαρατσια) ...οποτε δεν ξερω αν θα πρει να κανω τροποποιηση συστασης οριζοντιου ή να αλλαξω το Ε9 ή να μην το νοικιασω και βγαλω ΠΕΑ ...και ενα σωρο αλλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Όσον αφορά την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ σε νέα μίσθωση ακινήτου. Στην περίπτωση διαδοχικών πωλήσεων μέσα στη διάρκεια ισχύος του ΠΕΑ (10 έτη) δεν απαιτείται έκδοση νέου. Στην περίπτωση διαδοχικών μισθώσεων όμως; Στην εγκύκλιο http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=zRrLeFjuX30%3d&tabid=338&language=el-GR αναφέρεται μόνο στις περιπτώσεις αγοραπωλησίας. Πώς το αντιμετωπίζετε; Από όσο θυμάμαι στα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ οι εισηγητές διευκρίνισαν ότι σε κάθε νέα μίσθωση του ίδιου ακινήτου, για το οποίο εκδόθηκε ΠΕΑ, απαιτείται εκ νέου έκδοση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μία πρώτη μου απορία είναι το που έκανες τα σεμινάρια όπου σας είπαν ότι απαιτείται νέο ΠΕΑ σε κάθε νέα μίσθωση.

 

Επειδή όμως το ΠΕΑ έχει τουλάχιστον 10ετή ισχύ, δεν απαιτείται νέο ΠΕΑ εάν δεν γίνουν σημαντικές αλλαγές στο ενεργειακό προφίλ του ακινήτου.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καιρό να το δούμε αυτό....Αν πχ κάποιος έβγαλε ΠΕΑ το 2011.....Θα δείξει αν το 2021 ξαναβγάλει... Εκτός αν αλλάξει κάτι στον νόμο.

 

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι σε ανανεώσεις μισθωτηρίων δεν χρειάζεται ΠΕΑ (αν και μου είχε κάτσει περίπτωση που το απαιτούσε η εφορία και φυσικά το έκανα).

Σε κάθε άλλη περίπτωση ισχύει για 10 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι σε ανανεώσεις μισθωτηρίων δεν χρειάζεται ΠΕΑ (αν και μου είχε κάτσει περίπτωση που το απαιτούσε η εφορία και φυσικά το έκανα).

 

Εσύ καλά έκανες και πήρες τα γιούρο (αν και δεν διακαιολογείται άγνοια νόμου) αλλα ο υπάλληλος της εφορίας ήταν άσχετος

Link to comment
Share on other sites

Τα σεμινάρια τα έκανα στο ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ (Μάιος 2012). Θα επικοινωνήσω αργότερα με έναν από τους εισηγητές του σεμιναρίου για διευκρινήσεις και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Η αίσθηση σχεδόν όλων είναι ότι ισχύει η 10ετία.

Στην πράξη έχει <<καεί>> και νομίζω ότι έγινε εκ παραδρομής:

 

Στον Ν4111 / 25 Ιανουαρίου του 2013 λέει ότι η παράγραφος 2 του άρθρου 6 του ν.3661/2008 (Α’89) αντικαθίσταται ως ακολούθως:
<<2. Το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ).. είναι δεκαετούς ισχύος....>>
 
Έρχεται όμως ο Ν4122 στις 19 Φεβρουαρίου 2013 δηλαδή ένα μήνα μετά και λέει στο άρθρο 22 (καταργούμενες – τροποποιούμενες διατάξεις)
1. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος καταργούνται:
α) Τα άρθρα 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 και 12 του ν. 3661/2008 (Α’89)...
 
Δηλαδή ήρθε ο Ν4122 και <<έσβησε>> τελείως το άρθρο 6 του ν.3661, εννοείται και την τροποποίησή του από τον Ν4111 !!
Και πουθενά βέβαια στον Ν4122 δεν αναφέρεται κάτι για τον χρόνο ισχύος των ΠΕΑ.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.