Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Αυτό είναι ακριβώς το θέμα που δεν μπορώ να καταλάβω.

Η κτιριακή μονάδα ως τμήμα κτιρίου να χρησιμοποιείται από μόνη της ξεχωριστά, όμως ενιαία και μόνο ενιαία

ή οι διάφορες επιμέρους μονάδες του τμήματος (της συνολικής κτιριακής μονάδας) που το απαρτίζουν π.χ. τα 3 διαμερίσματα από τα 6 του συνολικού κτιρίου να χρησιμοποιούνται ξεχωριστά;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με μπέρδεψε η ερώτησή σου :)

 

Εγώ καταλαβαίνω πως από τη στιγμή που ένας χώρος έχει διαμορφωθεί να χρησιμοποιείται χωριστά, ασχέτως σύστασης, μπορεί να βγάλει ξεχωριστό ΠΕΑ.

 

Αν υπήρχε σύσταση για τις μεζονέτες, και είχαν χωριστεί σε 5 διαφορετικές, θα το συζητούσαμε αν πρέπει να βγει ΠΕΑ για κάθε μία ξεχωριστά; μάλλον όχι, θα ήταν δεδομένο ότι μπορει. Η απάντηση που είχα λάβει εμένα μου λέει ότι από τη στιγμή που υπάρχει αυτοτέλεια, βγάζεις ΠΕΑ εκεί που θες.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκαιο για την ερώτηση. Τα ξαναρίχνω:

Εχεις μια πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα.

Μπορείς να βγάλεις ανά κτιριακή μονάδα είτε ολόκληρη την πολυκατοικία.

Σου λέει <<για κτιριακή μονάδα αρκεί αυτό που εξετάζεις να μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωριστά>>.

 

Η δική μου ερώτηση είναι <<ένα ΠΕΑ μόνο για κάθε διαμέρισμα γιατί είναι κτιριακή μονάδα που μόνο αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωριστά;

ή

ένα ΠΕΑ για τα 3 από τα 10 διαμερίσματα, (που μπορούν να οριστούν σαν τμήμα κτιρίου δηλ. σα μία κτιριακή μονάδα) επειδή κάθε ένα από αυτά μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωριστά;>>

 

Πιθανόν να είναι κάτι απλό και εγώ να έχω κολλήσει.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ένα ΠΕΑ για κάθε χώρο που διαμορφώθηκε ώστε να χρησιμοποιείται ξεχωριστά από το υπόλοιπο κτίριο, άρα 1 ΠΕΑ ανά διαμέρισμα.

 

Θα σου πω και το εξής: μου έχει τύχει πάνω από 2-3 φορές να πάω σε πολυκατοικία οικογενειακή, που χτίστηκε από τους ίδιους και δεν κάνανε ποτέ σύσταση. Φτιάχνω ΠΕΑ για το διαμέρισμα που θα νοικιάσουνε, όχι για το όλον. Αν θέλανε για 2 διαμερίσματα, θα έκανα ΠΕΑ για το καθένα (ακόμα και αν δεν είχα την απάντηση του ΕΥΕΠΕΝ, πώς θα έφτιαχνα ένα ΠΕΑ για 2 διαμερίσματα, ένα στον 1ο όροφο και ένα στον 4ο;)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκαιο για την ερώτηση. Τα ξαναρίχνω:

Εχεις μια πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα.

Μπορείς να βγάλεις ανά κτιριακή μονάδα είτε ολόκληρη την πολυκατοικία.

Σου λέει <<για κτιριακή μονάδα αρκεί αυτό που εξετάζεις να μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωριστά>>.

 

Η δική μου ερώτηση είναι <<ένα ΠΕΑ μόνο για κάθε διαμέρισμα γιατί είναι κτιριακή μονάδα που μόνο αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωριστά;

ή

ένα ΠΕΑ για τα 3 από τα 10 διαμερίσματα, (που μπορούν να οριστούν σαν τμήμα κτιρίου δηλ. σα μία κτιριακή μονάδα) επειδή κάθε ένα από αυτά μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωριστά;>>

 

Πιθανόν να είναι κάτι απλό και εγώ να έχω κολλήσει.

Η δικη μου οπτικη ερμηνεια σε αυτο που αναφερεις.

Ενα ΠΕΑ ανα ιδιοκτησια (διαμερισμα η ανα πολλες ιδιοκτησιες που μπορουν να χρησιμοποιηθουν χωριστα) σημαινει πως μπορω να βγαλω ΠΕΑ για ολον τον οροφο που αποτελειται απο δυο διαμερισματα ξεχωριστα, αν αυτα επικοινωνουν με καποια πορτα μεταξυ τους, παρα το οτι εχουν ξεχωριστες εισοδους (ο θειος μου εχει τετοιο, οποτε το ξερω οτι υπαρχει)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις ! Συνεπώς δεν ασχολούμαστε με το αν υπάρχει σύσταση ή όχι (λογικό) και επιθεωρούμε κάθε αυτόνομη ιδιοκτησία χωριστά αν το επιθυμούμε .

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχω να επιθεωρήσω απο τις 6 μεζονέτες τις Μ3,Μ4,Μ5 οπότε για κάθε μια θα κάνω ξεχωριστό ΠΕΑ. Θα ήταν λάθος νομίζω να επιθεωρήσω τις 3 απο τις 6 σαν ένα κτίριο  και δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi αυτά όμως δεν είναι 2 διαμερίσματα, είναι 1. Απλά έχουν δύο εισόδους από τον κοινόχρηστο χώρο. Άρα ναι κι εγώ 1 θα έβγαζα στην περίπτωσή σου και για τα 2.

ΑΝ ο θείος σου νοικιάσει το ένα, και καταργήσει την πρόσβαση στο άλλο διαμέρισμα (ακόμα και απλώς κλειδώνοντας την πόρτα ώστε να μην υπάρχει επικοινωνία), θα έβγαζα 1 ΠΕΑ για το διαμέρισμα που νοικιάζεται και μόνον.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει πολυαπαντηθεί η ερώτηση (θα μου πείς τώρα που να διαβάζω 60 σελίδες!!!!)... λοιπόν

 

Αν το υπόγειο επικοινωνεί με το ισόγειο χωρίς να υπάρχει πόρτα, ΝΑΙ θέλει ΠΕΑ

 

Αν όμως υπάρχει πόρτα που διαχωρίζει τους δύο χώρους ή οι δύο χώροι έχουν ξεχωριστές εισόδους πρόσβασης,

τότε αφού το ΙΣ = 40τμ < 50τμ => ΟΧΙ ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.