Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Χρησιμοποιείς το σταθμισμένο μέσο ύψος του εμποδίου ορίζοντα, για τον προσανατολισμό που σ' ενδιαφέρει. Η στάθμιση γίνεται σε συσχετισμό με το ύψος του εμποδίου (σε μοίρες, αν απέχει ανομοιόμορφα από το δομικό στοιχείο), και με το αντίστοιχο μήκος του (επίσης σε μοίρες). Πρακτικά, εμπόδια ορίζοντα που εκτείνονται πέραν των 120μοιρών, ως προς το κέντρο του δομικού στοιχείου, δεν λαμβάνονται υπόψη [αν είναι αρκετά μεγάλα, θα ληφθεί υπόψη αυτόματα ο επηρεασμός τους κατά τους υπολογισμούς στα δομικά στοιχεία των υπολοίπων προσανατολισμών του κτιρίου].

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Πελάτης μου ζήτησε να κάνω ΠΕΑ σε κατάστημα το οποίο λειτουργεί ως φούρνος και ένα τμήμα αυτού ως καφενείο και θα συνεχίσει να λειτουργεί ως έχει.Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνω ΠΕΑ ή όχι.Σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ δεν χρειάζεται ΠΕΑ σε φούρνους αλλά αυτό το κατάστημα έχει και τμήμα που λειτουργεί ως καφενείο.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Link to comment
Share on other sites

1) Επειδή υποθέτω οτι ο φούρνος θα λειτουργεί απο παλιά (πριν το 2005) που τότε για να γίνει φούρνος έπρεπε η οικ. άδεια να αναφέρεται σε  ''αρτοποιείο''  (επαγγ. εργαστήριο)

2) επειδή το αρτοποιείο είναι επαγγελματικό εργαστήριο και

3) επειδή η ΤΟΤΕΕ1 (στις πρώτες σελίδες περι κατάταξης κτηρίων... ή κάτι τέτοιο) αναφέρει οτι... σε κτήρια ή τμήματα κτηρίων με οικ. άδεια επαγγ. εργαστήριο ΔΕΝ εκδίδεται ΠΕΑ

 

Το ότι μέσα στο φούρνο υπάρχει τμήμα σε καφενείο (!!!) το οποίο είναι σε τμ << απο τα τμ του φούρνου, δεν λαμβάνεται υπόψη γιατί πρωτεύουσα λειτουργία (βάσει τμ) είναι πο φούρνος

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ σε αυτή την περίπτωση αν γίνει ενα ΠΕΑ για όλα τα τετραγωνικά του χώρου με χρήση καταστήματος θα είναι λάθος ? 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ σε αυτή την περίπτωση αν γίνει ενα ΠΕΑ για όλα τα τετραγωνικά του χώρου με χρήση καταστήματος θα είναι λάθος ? 

 

Το αρτοποιείο δεν είναι κατάστημα αλλά επαγγλεματικό εργαστήριο, για το οποίο δεν απαιτείται ΠΕΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το ξέρω αλλά  γιατί να μην μπορείς να βγάλεις ενα γενικό ΠΕΑ μελετώντας το ως κατάστημα να το έχει ο ιδιοκτήτης για μια μελλοντική χρήση ενός γενικού καταστήματος ?

Ξέρω περίπτωση που βγήκε ΠΕΑ σε συνεργείο αυτοκινήτων διότι ο ιδιοκτήτης το επιθυμούσε παρόλο που ο μηχανικός του είπε δεν απαιτείται. Ο χωρος μελετήθηκε σαν κατάστημα και στο ΠΕΑ πάνω έγραφε "κατάστημα". 

Edited by gianni_k
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το ξέρω αλλά  γιατί να μην μπορείς να βγάλεις ενα γενικό ΠΕΑ μελετώντας το ως κατάστημα να το έχει ο ιδιοκτήτης για μια μελλοντική χρήση ενός γενικού καταστήματος ?

Ξέρω περίπτωση που βγήκε ΠΕΑ σε συνεργείο αυτοκινήτων διότι ο ιδιοκτήτης το επιθυμούσε παρόλο που ο μηχανικός του είπε δεν απαιτείται. Ο χωρος μελετήθηκε σαν κατάστημα και στο ΠΕΑ πάνω έγραφε "κατάστημα". 

 

Το ΠΕΑ που εκδίδεται, εκδίδεται για τη συγκεκριμένη χρήση που υπάρχει την στιγμή της αυτοψίας.

 

Αν στη αυτοψία οι χρήσεις που αναφέρεις είναι συνεργείο και αρτοποιείο ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ !!!! (δεν ξέρω... ίσως και να να είναι παράνομο)

Link to comment
Share on other sites

 Μπερδεμένο story..Πάντως εγω δεν βλέπω τίποτα μεμπτό αν το κάνει στην συγκεκριμένη περίπτωση του αρτοποιείου-καφενείου ενα ΠΕΑ για όλα τα τετραγωνικά ως κατάστημα.

.Και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι, δεν υπάρχει χρηματικός δόλος να του χρεώσω παραπάνω τετραγωνικά για να τον πάρω μεγαλύτερη αμοιβή. Τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του..

Εδώ λέμε στο συνεργείο ο μηχανικός του είπε δεν χρειάζεται και ο ιδιοκτήτης επέμενε βγάλε μου το ΠΕΑ να το έχω (τι να το κάνει άραγε..προίκα στα τέκνα του θα το δώσει  :smile:  :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.