Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Με απλά λόγια, ένα ΠΕΑ του '12 μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πρώτο ΠΕΑ ή χρειάζεται να βγει άλλο σημερα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το προσάρτημα. Αν το 1ο ΠΕΑ έχει σωστά αποτελέσματα (πράγμα σπάνιο), τότε αρκεί η συμπλήρωση σεναρίων στο προσάρτημα που θα προσκομιστεί στο "Εξοικονομώ". Δηλ. σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείται το 1ο ΠΕΑ.

 

Αν όμως υπάρχουν "χοντρά" λάθη, πρέπει να γίνει ανάκληση και έκδοση νέου ΠΕΑ.

 

Τώρα για τα θέματα πληρωμής του προσαρτήματος απ' το εξοικονομώ, έχει συζητηθεί πολλάκις και δεν καλύπτεται από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Από το <<εξοικονομώ>>:

<<Εφόσον ο ενδιαφερόμενος διαπιστώσει ότι ικανοποιεί τις προϋποθέσεις για τη συμμετοχή του στο Πρόγραμμα και εξασφαλίσει τις απαραίτητες συμφωνίες / συναινέσεις, απευθύνεται σε Ενεργειακό Επιθεωρητή ώστε να διενεργηθεί η 1η ενεργειακή επιθεώρηση της ιδιοκτησίας του / του κτηρίου, βάσει της οποίας θα καθορισθούν...>>

 

Για να καταθέσεις αίτηση υπαγωγής πρέπει να προσκομίσεις το 1ο ΠΕΑ.

Δεν υπάρχει θέμα με το πότε βγήκε το 1ο ΠΕΑ. Σου λέει: <<πάνε στην τράπεζα να δεις αν μπορείς να ενταχθείς, δες τι θέλεις να κάνεις, βγάλε το ΠΕΑ και μετά έλα για την αίτηση>>.

Και ΠΕΑ του 2011 να έχεις, με άσχετα σενάρια, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις διορθώνοντας τα σενάρια με το προσάρτημα για να ενταχθείς στο πρόγραμμα.

 

Και βέβαια όταν λέμε ''για οποιοδήποτε λόγο'' δεν εννοούμε το πρόγραμμα εξοικονομώ. Στο buildingcert υπάρχει ήδη στο λογισμικό τους η διαδικασία 1ου και 2ου ΠΕΑ για το <<εξοικονομώ>>. Είναι δηλαδή <<ελεγχόμενο>> από την ΕΥΕΠΕΝ.

 

εντιτ: sparako μαζί γράφαμε.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό και ευχαριστώ

Βέβαια στην περίπτωσή μου έχω κτήριο του 65 κατηγορίας Ζ (για ενοικίαση). Με τις πρώτες εκτιμήσεις μάλλον έχουν γίνει λάθη. Αν είναι έτσι πως μπορώ να πείσω τον ιδιοκτήτη για τα λάθη του συναδέλφου γιατί από ότι κατάλαβα δεν μπορώ να πατήσω σε ένα λάθος και να το αναβαθμίσω με συγκεκριμένο σενάριο που θέλει...

Αν ήταν Η (που κατά 99%) έτσι έπρεπε με το σενάριο το πάω Ζ...Τώρα? Πρέπει να γίνει ανάκληση? Εχω μπερδευτεί...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

ikare 13,

 

πως θα βάλεις προσάρτημα για ένα ΠΕΑ που δεν ξερεις πως έχει υπολογιστει. Προσάρτημα , νομίζω, αξίζει να κάνεις όταν εσυ έχεις κάνει το ΠΕΑ και γωρίζεις τα πάντα. Δεν ξέρω και εάν επιτρέπεται άλλος Εν. Επιθεωρητής να υπογράψει το προσάρτημα? Γνώμη κάποιου άλλου συναδέλφου στο τελευταίο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ερώτηση. Δεν μου έχει τύχει για ξένο ΠΕΑ παρά μόνο για δικό μου.

Αν δεν το έχει αντιμετωπίσει κανείς συνάδελφος, μήπως να μας δώσει απαντήσεις η ΕΥΕΠΕΝ στα :

α. Προσάρτημα υπογράφει άλλος ενεργειακός επιθεωρητής;

β. Στέκει σαν λόγος ανάκλησης;

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, ο ktrmp νόμιζω είχε αντιμετωπίσει τέτοια περίπτωση.

Κάπου σουλατσάρει αυτή τη στιγμή στο φόρουμ.

 

Ktrmppppppppppppp.

Link to comment
Share on other sites

hkamp

Και βέβαια όταν λέμε ''για οποιοδήποτε λόγο'' δεν εννοούμε το πρόγραμμα εξοικονομώ. Στο buildingcert υπάρχει ήδη στο λογισμικό τους η διαδικασία 1ου και 2ου ΠΕΑ για το <<εξοικονομώ>>. Είναι δηλαδή <<ελεγχόμενο>> από την ΕΥΕΠΕΝ

 

..ακριβως επειδη λεει ΠΕΑ για εξοικονομω και οχι για ενοικιαση ή αλλο...γιαυτο υπαρχει θεμα αν το ΠΕΑ εχει βγει για ενοικιαση ή πωληση ή..

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ΠΕΑ που έχει βγει για ενοικίαση πάει άχρηστο για το εξοικονομώ σωστά? Θέλει ανάκληση? Και αν ο πρώτος δεν έχει ανανεώσει και δεν μπορεί ή έχει πάει εξωτερικό τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Δεν γίνεται ανάκληση. Κάνεις προσάρτημα ακόμα και αν είχε βγει για άλλο λόγο.

Επειδή όμως δεν μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση, το ξέρω δηλαδή από δεύτερο χέρι και επειδή δεν θέλω να δώσω κάποια λάθος πληροφορία, ας απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει.

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην ΕΥΕΠΕΝ και θα σε καθοδηγήσουν αυτοί για το πως θα το χειριστείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.