Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαρπία ή ψιλή κυριότητα?


Recommended Posts

Επανέρχομαι με ένα παλαιότερο ερωτημα που ακόμα δεν έχω καταφέρει να απαντήσω, ούτε στο ΤΕΕ (και για να είμαι ειλικρινής περισσότερη εμπιστοσύνη έχω σε συναδέλφους εδώ παρά στο ΤΕΕ):

 

- Ψιλή Κυριότητα ο γυιος

- Επικαρπία η μητέρα, της οποίας είναι κύρια και μοναδική κατοικία (μένει εκεί), αναπηρία >67%, εισόδημα <8,000.

 

Λαμβάνει το ακίνητο τον κοιν. συντελεστη 0,5;;;

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου : O επικαρπωτής δεν είναι ιδιοκτήτης. Ιδιοκτήτης είναι ο ψιλός κύριος. Ο ψιλός κύριος δεν έχει αναπηρία => Δεν μπορεί να μπει ο κοινωνικός συντελεστής.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, ωστόσο στο θέμα της κύριας/μοναδικής κατοικίας εξετάζεται ο επικαρπωτής. Νομίζω συζητήθηκε η αντίφαση και παλαιότερα στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω το άρθρο που αναφέρει τον μειωτικό συντελεστή. Το θυμάται κανένας;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου : O επικαρπωτής δεν είναι ιδιοκτήτης. Ιδιοκτήτης είναι ο ψιλός κύριος. Ο ψιλός κύριος δεν έχει αναπηρία => Δεν μπορεί να μπει ο κοινωνικός συντελεστής.

 

Ορθότατο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω το άρθρο που αναφέρει τον μειωτικό συντελεστή. Το θυμάται κανένας;

Ευχαριστώ.

 

Στο παράρτημα της εγκυκλίου 13, παρ. 11

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Christos. Έτσι όπως το γράφει, δεν απαιτεί να είναι ο ιδιοκτήτης Ατομο ΜΕΑ αλλά να χρησιμοποιεί την κατοικία κάποιο Ατομο ΜΕΑ. Άρα θεωρώ πως μπορεί να μπει στην κατηγορία κοινωνικού συντελεστή.

 

υ.γ. Είναι δυνατόν όμως αυτό να μην υπάρχει σε νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ όπως το λες, ωστόσο τότε τα υπόλοιπα 2 κριτήρια (κύρια-μοναδική κατοικία, ελάχιστο εισόδημα) ως προς ποιον τα εξετάζεις αν ο ΑμΕΑ απλά διαμένει; Διότι αν τα εξετάσεις ως προς τον ψιλό κύριο δε μπορώ να το περάσω. Δεν υπάρχει αλλού αναφορά για το κοινωνικό συντελεστή (υπάρχει άλλη μία εγκύκλιος για παλινοστούντες), και γι' αυτό προβληματίζομαι...λογικά δεν περνάει, αλλά αυτό δε το γράφει πουθενά διότι τα έχουν κάνει μπάχαλο τα θέματα κύριας/μοναδικής όταν υπάρχει διαφορετικός ψιλός κύριος και επικαρπωτής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γενικά στο θέμα επικαρπία ή ψιλή κυριότητα, θεωρώ καλύτερα ψιλή κυριότητα + 1 ένας λόγος ώστε να εναρμονίζονται καλύτερα ρυθμίσεις ιδιοκτήτη 3843 με 4014. Βεβαίως το πρόστιμο είναι για το ακίνητο, αλλά σε περίπτωση που γίνει μπέρδεμα (και αν επίθετα ψιλού και επικαρπωτή δεν είναι ίδια να δίνει την εικόνα γονέα-τέκνου), θα λες να εκεί έλεγε ο νόμος ο ψιλός κύριος, εκεί ο επικαρπωτής για να βγει πιο φθηνά και το κάναμε έτσι, κλπ κλπ. Ψιλός κύριος και πιστεύω θα υπάρχουν λιγότερες συγχύσεις. Το κύρια και μοναδική πάντως και γω λέω να το λάβω υπόψη για τον ψιλό κύριο.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.