Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση με κλιματιστικά


Scrooge

Recommended Posts

Ο χώρος πρέπει να είναι γύρω στα 40 τμ..

Σκέφτομαι να το χρησιμοποιώ για θέρμανση όλο το χειμώνα,γιατί τόσο που έχει πάει το πετρέλαιο,δύσκολα τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε καταλαβα καλα .. με το 9αρι 40 τμ δε κανεις δουλεια. Γενικα θα σου ελεγα να υπολογισεις χοντρικα απωλειες και να επιλεξεις. Εμπειρικα θα σου πω οτι θες 400-500 btu/τμ. Αντε 350btu/τμ σε καλυπτουν αλλα κανε ενα υπολογισμο με τα δικα σου δεδομενα να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Τποθετήσαμε στο πατρικό μου (για να μειώσουμε τις ώρες χρήσης του καλοριφέρ πετρελαίου) ξυλόσομπα στο χωλ, απ'οπου ζεσταίνεται το διαμέρισμα ανομοιόμορφα. Στην κουζίνα που είναι στην άλλη άκρη του διαμερίσματος και η θερμότητα από τη σόμπα είναι ανεπαρκής, σκέφτομαι να τοποθετήσω κλιματιστικό inverter για υποβοήθηση.

Έχω σκεφτεί την εξής "πατέντα" κι ελπίζω σε συμβουλή σας, καθώς είμαι μάλλον άσχετος:

Να τοποθετήσω την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού στον προστατευμένο χώρο της σοφίτας (90 τμ με κεραμοσκεπή, δεν χρησιμοποιείται παρά για αποθήκευση ελάχιστων αντικειμένων), δίπλα στο μπουρί της σόμπας που ανεβαίνει από το διαμέρισμα και πριν αυτό συνδεθεί στην καμινάδα.

Η σκέψη μου είναι, πως η εξ. μονάδα θα αποροφά μέρος της θερμότητας που εκλύεται από το μπουρί, ώστε να αυξήσει την απόδοση του κλιματιστικού και να μειώσει την κατανάλωσή του σε ρεύμα.

Έχει λογική αυτή η σκέψη μου, ή είναι εκτός πραγματικότητας???

Edited by Stepenwolf
Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικη ερωτηση stepenwolf...μπορει καποιος να απαντησει;

 

επισης οπως ρωτησα και πριν 2 εβδομαδας....υπαρχει προβλημα στη θερμανση με κλιματιστικα οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλη (-10,-15);

 

δεν ξερω ποσο χαμηλη θα ειναι η θερμοκρασια στο κλιμακοστασιο...φανταζομαι ομως αρκετα πιο υψηλη απ οτι εξω στον αερα

 

αν βαλουμε την εξωτερικη μοναδα αλλου (περα απο την επαφη με τον εξωτερικο αερα, σε ποιο ζεστο μερος πχ κλιμακοστασιο) ειναι πιο αποδοτικο;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

mkara

 

...ναι μεν..., αλλά, νομίζω οτι αν βαλεις στο κλιμακοστασιο το κομπρεσσερ

θα κατεβαζει κατα πολύ ..την θερμοκρασία στο κλιμακοστασιο....

καλησπερα..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τποθετήσαμε στο πατρικό μου (για να μειώσουμε τις ώρες χρήσης του καλοριφέρ πετρελαίου) ξυλόσομπα στο χωλ, απ'οπου ζεσταίνεται το διαμέρισμα ανομοιόμορφα. Στην κουζίνα που είναι στην άλλη άκρη του διαμερίσματος και η θερμότητα από τη σόμπα είναι ανεπαρκής, σκέφτομαι να τοποθετήσω κλιματιστικό inverter για υποβοήθηση.

Έχω σκεφτεί την εξής "πατέντα" κι ελπίζω σε συμβουλή σας, καθώς είμαι μάλλον άσχετος:

Να τοποθετήσω την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού στον προστατευμένο χώρο της σοφίτας (90 τμ με κεραμοσκεπή, δεν χρησιμοποιείται παρά για αποθήκευση ελάχιστων αντικειμένων), δίπλα στο μπουρί της σόμπας που ανεβαίνει από το διαμέρισμα και πριν αυτό συνδεθεί στην καμινάδα.

Η σκέψη μου είναι, πως η εξ. μονάδα θα αποροφά μέρος της θερμότητας που εκλύεται από το μπουρί, ώστε να αυξήσει την απόδοση του κλιματιστικού και να μειώσει την κατανάλωσή του σε ρεύμα.

Έχει λογική αυτή η σκέψη μου, ή είναι εκτός πραγματικότητας???

 

Θεωρητικα μπορουμε να πουμε οτι θα βοηθησει. Ομως θα πρεπει να σκεφτεις μερικα πραγματα. Ευκολια στη συντηρηση, τι θα γινεται το καλοκαιρι αν δεν εχεις επαρκη αερισμο,συμπυκνωματα που θα πρεπει να οδευσεις, θορυβος-συντονισμοι που θα ειναι πιο εντονοι εντος της οικιας, η σοφιτα θα παγωνει το χειμωνα και το αντιθετο το καλοκαιρι οπου θα την καθιστα μη λειτουργικη τουλαχιστον.Πανω κατω αυτα σκεφτομαι

 

mkara τα ιδια πανω κατω.

Edited by kosmas85
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα μπορουμε να πουμε οτι θα βοηθησει. Ομως θα πρεπει να σκεφτεις μερικα πραγματα. Ευκολια στη συντηρηση, τι θα γινεται το καλοκαιρι αν δεν εχεις επαρκη αερισμο,συμπυκνωματα που θα πρεπει να οδευσεις, θορυβος-συντονισμοι που θα ειναι πιο εντονοι εντος της οικιας, η σοφιτα θα παγωνει το χειμωνα και το αντιθετο το καλοκαιρι οπου θα την καθιστα μη λειτουργικη τουλαχιστον.Πανω κατω αυτα σκεφτομαι

 

mkara τα ιδια πανω κατω.

 

Πολύ σωστά και αν παγώσει πολύ η σοφίτα τότε θα αυξηθούν επιπλέον οι απώλειες θερμότητας από το ταβάνι του δωματίου που θα υπάρχει η θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.