Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμιμη ή Συμφωνηθείσα αμοιβή σε ΕΤΕ για εισφορές ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ;


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

πιστεύω θα ήταν χρήσιμο να μας πει κάποιος ποια διαδικασία έχει ακολουθήσει για την είσπραξη των εισφορων του ΤΕΕ.

Αν κατατέθηκε η συμφωνηθείσα πως εισπράχθηκαν από το ΤΕΕ οι εισφορές και αντίστοιχα αυτές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ?

Αν κατατέθηκε η νόμιμη με ποια λογική θα συμφωνεί το ΑΠΥ με την κατάθεση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο πρώτο ερώτημα :κατάθεση αμοιβής στην τράπεζα γίνεται με την εντολή πληρωμής που σου βγάζει το σύστημα του τεε, άρα οι κρατήσεις περί ΤΕΕ γίνονται αυτόματα από την τράπεζα επί του ποσού αυτού και για τις κρατήσεις περί ΤΣΜΕΔΕ συμπληρώνεις το νέο έντυπο και συμπληρώνεις το ποσό που σου έβγαλε η εντολή πληρωμής.

στο δεύτερο ερώτημα : με τη λογική του ιδιωτικού συμφωνητικού με το πελάτη για τη συμφωνηθείσα τιμή της αμοιβής σου

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο ΤΕΕ μου είπαν ότι μέχρι νεωτέρας δεν πρέπει να κάνουμε καταθέσεις στην Εθνική Τράπεζα αν η συμφωνηθείσα δε συμφωνεί με τη νόμιμη. Το πώς θα εισπράξει το ΤΕΕ τη μίζα του θα λυθεί με κάποιον τρόπο στο μέλλον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο ερώτημα :κατάθεση αμοιβής στην τράπεζα γίνεται με την εντολή πληρωμής που σου βγάζει το σύστημα του τεε, άρα οι κρατήσεις περί ΤΕΕ γίνονται αυτόματα από την τράπεζα επί του ποσού αυτού...

 

Επι ποιου ποσου? Αφου η εντολη πληρωμης θα βγαζει τη νομιμη αμοιβη, ενω θα εχει συμφωνηθει χαμηλοτερη. Εσυ δηλαδη καταθετεις στην ΕΤΕ 1569+ΦΠΑ ενω εχεις κοψει ΑΠΥ για λιγοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Επι ποιου ποσου? Αφου η εντολη πληρωμης θα βγαζει τη νομιμη αμοιβη, ενω θα εχει συμφωνηθει χαμηλοτερη. Εσυ δηλαδη καταθετεις στην ΕΤΕ 1569+ΦΠΑ ενω εχεις κοψει ΑΠΥ για λιγοτερα?

 

Εθεσες ακριβώς την ερώτηση που ήθελα όταν άνοιγα το topic.

Με βάση αυτή την λογική άνοιξα και εγώ το topic.

Link to comment
Share on other sites

Επι ποιου ποσου? Αφου η εντολη πληρωμης θα βγαζει τη νομιμη αμοιβη, ενω θα εχει συμφωνηθει χαμηλοτερη. Εσυ δηλαδη καταθετεις στην ΕΤΕ 1569+ΦΠΑ ενω εχεις κοψει ΑΠΥ για λιγοτερα?

υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις κατάθεση στην τράπεζα της αμοιβής σου, χωρίς να πας με την εντολή πληρωμής του τεε? εγώ δεν ξέρω κανένα άλλο.

δε νομίζω ότι αν πας με τι ιδιωτικό συμφωνητικό οτι μπορείς να καταθέσεις αμοιβή. εσύ συνάδελφε πως πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει αλλά σκέφτομαι να μην καταθέσω στην ΕΤΕ αμοιβή και να παω στο ΤΕΕ να πληρώσω την εισφορά υπέρ ΤΕΕ επί της νόμιμης και τράπεζα για το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό μία σκέψη ..... αλλη δουλειά δεν έχουμε.....

Εξαιτίας της ανικανότητας και της ηλιθιότητας κάποιων να μ@λ@κιζ...... εμείς.

Sorry αλλά .......τα έχω πάρει .......

Link to comment
Share on other sites

faethon σωστή και αυτή η σκέψη, απλά δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια υποχρέωση η αμοιβή μας να περνάει από τράπεζα. αν το κάνεις και αν γίνεται, πες το μας :smile:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, ακολουθούμε την εξής διαδικασία:

 

1. Προσδιορίζουμε τη συμφωνηθείσα με τον πελάτη μας μέσω σύμβασης (προφανώς θα είναι χαμηλότερη της νόμιμης).

2. Εκδίδουμε εντολή πληρωμής μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ.

3. Καταθέτουμε τη συμφωνηθείσα σε έναν οποιοδήποτε τραπεζικό λογαριασμό μας (αν είναι πάνω από 3.000 ευρώ έως 31.12.2011 ή πάνω από 1.500 ευρώ από 1.1.2012).

4. Πληρώνουμε το αντίστοιχο ΦΕΜ (επί της συμφωνηθείσης) στη ΔΟΥ.

5. Πληρώνουμε τον αντίστοιχο ΦΠΑ (επί της συμφωνηθείσης) στη ΔΟΥ.

6. Κάνουμε την "πάπια" μέχρι να μας ενημερώση το ΤΕΕ για το σε ποιόν λογαριασμό του θα καταθέσουμε τις κρατήσεις (επί της νόμιμης).

 

Φυσικά, αν κινηθούμε "έξυπνα" και εξασφαλίσουμε σήμερα μια προκαταβολή της εργασίας μας (π.χ. 50%) δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να βιαζόμαστε να εκδώσουμε εντολή πληρωμής και να κάνουμε τώρα καταθέσεις κ.λπ.

Δεν ξεχνάμε να υπολογίζουμε και τα περιθώριά μας, δηλαδή, μας συμφέρει τώρα το 2011 να έχουμε πρόσθετα έσοδα ή να τα αφήσουμε να κόβουμε τις ΑΠΥ από την 1.1.2012!!!!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.