Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης βιομηχανικού κτιρίου


Recommended Posts

Γεια σας,

Βιομηχανικό κτίριο μετατράπηκε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια και τηρήθηκαν οι κανόνες δόμησης για βιομηχανικά κτίρια. Στη φόρμα υποβολής του προστίμου η παραβίαση των πλάγιων αποστάσεων και της κάλυψης με ποιους όρους δόμησης θα γίνουν, με αυτούς για τα βιοτεχνικά κτίρια, άρα δεν υπάρχει παράβαση ή με τους όρους δόμησης για τη νέα χρήση, άρα υπάρχει παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα συγκρίνεις με την οικοδομική άδεια. Αν οι πλάγιες αποστάσεις της οικ. άδειας δεν παραβιάζονται τότε δεν τις λαμβάνεις υπόψη. Αν η επιφάνεια του κτιρίου είναι όπως στην οικοδομική άδεια, τότε έχεις μόνο αυθαίρετη αλλαγή χρήσης. Ευπρόσδεκτα παρατηρήσεις από άλλους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα συγκρίνεις με την οικοδομική άδεια. Αν οι πλάγιες αποστάσεις της οικ. άδειας δεν παραβιάζονται τότε δεν τις λαμβάνεις υπόψη. Αν η επιφάνεια του κτιρίου είναι όπως στην οικοδομική άδεια, τότε έχεις μόνο αυθαίρετη αλλαγή χρήσης. Ευπρόσδεκτα παρατηρήσεις από άλλους συναδέλφους.

 

Συμφωνώ απόλυτα... Βλέπε Γ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαίρετων : "Σε τι αναφέρονται τα ‘επιτρεπόμενα’ μεγέθη του φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής ;

Αναφέρονται στα μέγιστα επιτρεπόμενα μεγέθη που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου ή σε αυτά που ίσχυαν κατά το χρόνο ανέγερσης της αυθαίρετης κατασκευής, εφ΄όσον είναι ευμενέστερα.

 

και 10) Στην εκτός σχεδίου περιοχή βιομηχανικό κτίριο ή κτιρίο γραφείων-καταστημάτων το οποίο έχει ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια και έχει αλλάξει τη χρήση σε κατοικία, υπεραγορά, χώρους συνάθροισης κοινού κ.λ.π. και δεν έχει άλλες αυθαίρετες κατασκευές πλην της αλλαγής χρήσης, ποιοί και πόσοι συντελεστές του φύλλου καταγραφής χρησιμοποιούνται κατά τον υπολογισμό του προστίμου ;

Εφ’ όσον η αλλαγή χρήσης είναι η μόνη αυθαιρεσία χρησιμοποιούνται οι συντελεστές 1 «Οικοδομική άδεια», 3 «Είδος χρήσης» και 4 «Αλλαγή χρήσης».

 

Στο τελευταίο έχω μια απορία βέβαια...Τον συντελεστή 2 γιατί δεν τον αναφέρει? Τον θεωρεί δεδομένο λόγω της ερώτησης ή δεν πρέπει να προσαυξήσω με τον συντελεστή 2 και να τον πάρω σαν μονάδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής 2 είναι δεδομένος αφού λέει η ερώτηση " στην εκτός σχεδίου".Τα προφανή δεν επαναλαμβάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στις ερωτοαπαντήσεις δεν το είχα προσέξει και έτσι όπως το σκέφτηκα το πρόστημο ήταν πολύ μεγάλο. Δηλαδή για βιομηχανικά για 4000 τ.μ. έχουμε δόμηση 800 τ.μ., ενώ για κατοικίες 200 τ.μ. δεν λαμβάνω υπόψη την υπέρβαση δόμησης για τη νέα χρήση?! Πάλι καλά! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής 2 είναι δεδομένος αφού λέει η ερώτηση " στην εκτός σχεδίου".Τα προφανή δεν επαναλαμβάνονται.

 

Δεν θα διαφωνίσω, αλλά το προφανές είναι αρκετά ομιχλώδες με τον 4014/11. Διευκρινίσεις δίνουν δεν μπορουν να είναι λιγο πιο αναλυτικοί. Αν τώρα εγώ δηλώσω σαν αθώος και βλάκας μόνο 1,3,και 4 όπως λέει η ερωτοαπάντηση μπορεί να αποδείξει κανένας ότι είμαι πονηρός κι όχι βλάκας. Οι μισες ερωτοαπαντήσεις είναι ηξεις-αφηξεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια αποθηκη (βιομηχανικη) στην οποια θελω να κανω αλλαγη χρησης σε χωρο βιομηχανικης παραγωγης...

εχει κανεις μια ξεκαθαρη απαντηση αν πρεπει να βαλω "κυρια χρηση" ή "βοηθητικος χωρος" γιατι οπως καταλαβαινετε το προστιμο ειναι μεγαλο κι αν μπορω να γλιτωσω το 50% ειναι τεραστιο κερδος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω αυθαίρετη επεκταση ισόγειων αποθηκων βιομηχανικου κτιρίου ,μπορω να χρησιμοποιήσω το συντελεστη 50%??...για τη δική σου περίπτωση (bicci) επείδη αλλάζει η χρήση σε κύρια και η αποθήκη ειναι ισόγεια και οχι (υπογειο, σοφίτα) δε μπορεις να τον χρησιμοποιήσεις,αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη αν ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζαται σε βιομηχανικά κτίρια γενικότερα...ή μονο σε κατοικίες!!!

Αν ξέρει κάποιος...κατι...ας βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω αυθαίρετη επεκταση ισόγειων αποθηκων βιομηχανικου κτιρίου ,μπορω να χρησιμοποιήσω το συντελεστη 50%??...για τη δική σου περίπτωση (bicci) επείδη αλλάζει η χρήση σε κύρια και η αποθήκη ειναι ισόγεια και οχι (υπογειο, σοφίτα) δε μπορεις να τον χρησιμοποιήσεις,αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη αν ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζαται σε βιομηχανικά κτίρια γενικότερα...ή μονο σε κατοικίες!!!

Αν ξέρει κάποιος...κατι...ας βοηθήσει....

απλα θεωρω πως η χρηση τους ειναι βοηθητικη (κατα την αδεια) και δηλωνω την αλλαγη χρησης (επι 1,4)

το θεμα ειναι πως με 90000ευρω προστιμο για 800τ.μ. κανεις δε θα προχωρησει σε τακτοποιηση.

τουλαχιστον αν το βαλω σαν κυρια χρηση (εχοντας δηλωσει "βιομηχανια") να μη βαλω αλλαγη χρησης, ωστε να εχω ενα "κερδος" 40%...

γενικα το τοπιο ειναι πολυ θολο και στο τελος την πληρωνουμε εμεις...

@bkinti : αν η χρηση ειναι οντως αποθηκη, μαλλον στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα το μειωτικο συντελεστη 50%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.