Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η υποβάθμιση της Ανώτατης εκπαίδευσης


pariah7

Recommended Posts

το σημερινό φύλλο της Καθημερινής έχει ένα ενδιαφέρον άρθρο, για το θέμα της συζήτησης...

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100073_31/08/2008_283061

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δε μίλησα για ισοτιμία ΤΕΙ-εργοδηγών, αλλά για κατάργηση του ΤΕΙ της σημερινής μορφής και ΑΝΑΓΩΓΗ του σε "σχολή εργοδηγών", ώστε να μην υπάρχουν μηχανικοί ΑΕΙ, μηχανικοί ΤΕΙ, ενδιάμεσοι, παράμεσοι, εργοδηγοί....

 

Πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε. Να δώσουμε σε όλους τους 22χρονους ένα "χαρτί" ανεξάρτητα από το αν ήταν μαθητές του 4,5,6,...,20 να τους ονομάσουμε πτυχιούχους και μετά άνεργους; Και στο τέλος να τους βάλουμε να παλεύουν για τα "επαγγελματικά δικαιώματα"; Ποιός ο λόγος όταν η αγορά της Ελλάδας δεν τους σηκώνει; Απορροφά ο χώρος μας 1000 νέους μηχανικούς κάθε χρόνο και 500 από ΤΕΙ; Δείτε πώς αυξάνεται ο αριθμός μητρώου του ΤΕΕ.

Και εμείς ασχολούμαστε με τον αν το ΑΠΘ έχει περισσότερες εργασίες από το ΕΜΠ και πόσες σελίδες στατικά κάνουν στο ΤΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε. Να δώσουμε σε όλους τους 22χρονους ένα "χαρτί" ανεξάρτητα από το αν ήταν μαθητές του 4,5,6,...,20 να τους ονομάσουμε πτυχιούχους και μετά άνεργους; Και στο τέλος να τους βάλουμε να παλεύουν για τα "επαγγελματικά δικαιώματα"; Ποιός ο λόγος όταν η αγορά της Ελλάδας δεν τους σηκώνει; Απορροφά ο χώρος μας 1000 νέους μηχανικούς κάθε χρόνο και 500 από ΤΕΙ; Δείτε πώς αυξάνεται ο αριθμός μητρώου του ΤΕΕ.

Και εμείς ασχολούμαστε με τον αν το ΑΠΘ έχει περισσότερες εργασίες από το ΕΜΠ και πόσες σελίδες στατικά κάνουν στο ΤΕΙ...

 

Καταρχήν απο τη στιγμή που υπάρχει πλέον βάση του 10 δεν περνάει ο καθένας στα ΤΕΙ. Για αυτό κ ΤΕΙ που άνοιξαν με περίεργες ειδικότητες ρημάζουν τώρα χωρίς φοιτητές. Δεν έχω δει κανένα ΤΕΙ ειδικότητας μηχανικών να έχει τέτοιο πρόβλημα όμως. Όσο για αυτά που γράφεις ξεχνάς οτι αυτό το πρόβλημα υπάρχει ούτως η άλλως αφού όποιος έχει λεφτά σπουδάζει εξωτερικό. Κ τώρα με τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια χωρίς πολλά λεφτά θα βγαίνεις πχ Πολ. Μηχανικός χωρις πολλά πολλά. Ούτε πανελλήνιες, ούτε κ θα κόβεται εύκολα κανένας στα μαθήματα. Σίγουρα πράγματα :) Γιατί αυτή η πολεμική λοιπόν με τα ΤΕΙ; Μήπως σας χαλανέ τις ψευδαισθήσεις ανωτερώτητας που σας κύρητταν οι καθηγητές σας;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της συζητησης δεν ειναι ποιος ειναι καλυτερος, αλλα το προβλημα υποβαθμισης της Τριτοβαθμιας εκαπαιδευσης και ειδικοτερα των ΤΕΙ. Το αρθρο της καθημερινης λεει και καποιες αληθειες, αλλα πριν το διαβασετε (γι αυτους που μαλλον δεν εχουν διαβασει τι εγραψα στην αρχη το πρωτο ποστ του θεματος) ας κανετε τον κοπο να το διαβασετε για να δειτε ακριβως τι φταιει και ποιος. Εγω προσωπικα χαιρομαι που το ΤΕΕ εχει πανικοβληθει στην αναμενομενη εμφανιση των σουπερ ΚΕΣ και κολλεγιων τα οποια θα βγαλουν στην αγορα ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ με τριετια , τοτε να σας δω ολους τι θα κανετε? α ξερω τι θα κανει παντως το ΤΕΕ , θα λεει παλι για τα ΤΕΙ την αρρωστια του συστηματος.

Πρεπει να δωθουν χρηματα σε ολη την τριτοβαθμια εκπαιδευση και οχι μονο στο ΕΜΠ, αν δειτε τα περισσοτερα παν/μια της επικρατειας και τα συγκρινετε με αυτα του ΤΕΙ Πειραια της ΑΑθηνας ή της Κρητης θα βαλετε τα γελια, οσα δεν ανταποκριθουν να κλεισουν , ειτε ΤΕΙ ειτε παν/μια

Πρεπει να δοθουν επ. δικ. σε οσες ειδικοτητες ακομα εκκρεμουν των ΤΕΙ/Πανμιων, ετσι ωστε να δουμε ποια τμηματα εχουν ανταποκριση και ποια οχι, ετσι ωστε να κλεισουν

 

 

 

 

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=92603416

διαβαστε αυτα που σας ελεγα και μετα λεμε για τα ΤΕΙ , γιατι δεν εχουν κοσμο. Τωρα θα δειτε που θα πηγαινουν ολοι!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, για τα μεγάλα έργα (βλέπε αεροδρόμια κλπ) ανίκανοι είναι αφού τις μελέτες τις κάνουν γερμανοί και ξένοι μηχανικοί

Φίλε μου, σε παρακαλώ μην μπλέκεις τα θέματα

Ενημερώσου πρώτα για τα «μεγάλα έργα» που είναι «πουλημένα» πριν ακόμη τα σκεφτείς [μας περάσουν από το μυαλό όλων μας, δεν είναι προσωπικό]

Θα γινόταν ποτέ Αεροδρόμιο στην Ελλάδα αν δεν το ανάθεταν πρώτα στους Γάλλους [που τα έκαναν σ@@@] και μετά στους Γερμανούς

 

ζήτημα είναι να βρίσκεται στα 55000 ειδικά τώρα που ζητάει να γίνει και τετραετές για να αναβαθμιστεί όπως λέεει χεχεχε...

Μη θεωρείς ότι με το να υποβιβάζεις τα ΑΕΙ αναβαθμίζονται τα ΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Myri, δεν πρόσεξες προφανώς το υστερόγραφο στο τέλος του μυνήματος μου.

 

 

Όσο συνεχίζεται σκόπιμα η σύνδεση των μηχανικών ΤΕΙ με τους εργοδηγούς (πως άραγε κάνετε αυτή τη σύνδεση ? και γιατί ? και ποιανού έμπνευση είναι ?) και η έντεχνη και έμμεση υποτίμιση αυτών και των ιδρυμάτων, οι απαντήσεις θα είναι του αυτού επιπέδου και του ίδιου στυλ. Τι σε ενόχλησε δηλαδή δεν κατάλαβα. Ο φίλος είπε να αναχθούν τα ΤΕΙ (συγκεκριμένο τμήμα) σε σχολή εργοδηγών, εεε και εγώ είπα να μετονομάσουμε το πολυτεχνείο σε σχολή πεφωτισμένων. Η απάντηση μου είχε τον ίδιο βαθμό σοβαρότητας όσο και η συγκεκριμένη πρόταση.

 

Οσο για την υπερπληθώρα μηχανικών που ανέφερε κάποιος φίλος πριν. Τι είναι παλι αυτό ? Τα ΤΕΙ σας φταίνει παλι ? Γιατί δεν απευθύνεστε στο ΤΕΕ που λέει πάντα ΝΑΙ στην συνεχή ίσρυση νέων τμημάτων μηχανικών σε όλη τη χώρα, βάζει "μέσο" για την ίδρυση σχολών (βλέπε Γιάννενα) και μετά κλαίγεται ότι αν οι μηχανικοί ΤΕΙ αποκτήσουν δικαιώματα θα είμαστε άνεργοι γιατί είμαστε πολλοί.

 

Με την ευκαιρεία θα ήθελα να ξεκαθαρίσω λίγο τη θέση μου. Κάθε καλοπροαίρετη συζήτηση πρέπει να γίνεται πάνω σε μια βάση. Δεν μπορεί να συζητάμε για παράδειγμα αν ο βασικός μισθός ενός εργαζόμενου μπορεί να είναι και 300 ευρώ. Το ίδιο και στο θέμα των μηχανικών. Η βάση της συζήτησης είναι ότι τα ΤΕΙ μαζί με τα πανεπιστήμια ανήκουν στην Ανώτατη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Έτσι λέει ο νόμος, έτσι αναγνωρίζονται σε όλο το κόσμο. Κάθε άλλη κουβέντα που προσπαθεί να μετατοπίσει τη βάση της συζήτησης στο αν τα ΤΕΙ είναι επαγγελματικές σχολές ή πρέπει να βγάζουν εργοδηγούς, τεχνήτες ή ότιδήποτε άλλο είναι πέρα από τα όρια της δεοντολογίας και θα τυγχάνει ανάλογης απάντησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρείς το ΑΠΘ ισάξιο με το ΕΜΠ όμως έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα αγαπητέ spy1551. Αν είσαι ακριβοδίκαιος ζήτα να "κόψουν" κάποια επαγγελμάτικα δικαίωματα απόφοιτων του ΑΠΘ ή αλλιώς μη θεωρείς περίεργο κάποια άλλα ιδρύματα, που δε τα θεωρείς εσύ ισάξια με το ΕΜΠ, να διεκδικούν τα ίδια δικαιώματα

 

 

Ποιος σου είπε ότι δε το θεωρώ ισάξιο , για τον τομέα των μεταλλικών κατασκευών μίλησα.

Η σχολή μου έδωσε όλα τα εφόδια για να ασχοληθώ με την μελέτη των μεταλλικών αλλά εγώ θα ήθελα περισσότερα.

Και ΝΑΙ δεν θεωρώ ισάξια τα Πολυτεχνεία με τα Τ.Ε.Ι.Δεν νομίζω ότι ένας απόφοιτος Δομικών Έργων , πολύ περισσότερο Έργων Υποδομής μπορεί να κάνει στατικές μελέτες Μεταλλικών Κτιρίων.Ακόμη και για πολλούς πολιτικούς μηχανικούς είναι δύσκολο.

Είναι σα να δίνεις το νυστέρι σε ένα νοσηλευτή να κάνει χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites

:)

τι ακούω και τι διαβάζω...

"Δεν νομίζω ότι ένας απόφοιτος Δομικών Έργων , πολύ περισσότερο Έργων Υποδομής μπορεί να κάνει στατικές μελέτες Μεταλλικών Κτιρίων"

 

Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου...αντε πάμε πάλι για καινούργιο γύρο μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σα να δίνεις το νυστέρι σε ένα νοσηλευτή να κάνει χειρουργείο.

Να σε ενημερωσω απλα οτι η σχολη νοσηλευτων υπαρχει και στο ΤΕΙ και στο Παν/μιο και δεν εχουν καμια σχεση με τους γιατρους, αλλη δουλεια κανει ο γιατρος κι αλλη ο νοσηλευτης, οπως αλλη ο οδοντιατρος , αλλη ο φυσιοθεραπευτης και αλλη ο φαρμακοποιος. Ολοι ομως στον τοεμα τους εχουν κατοχυρωμενα επ. δικαιωμ., απο που κι ως που κανεις αντιστοιχιση Πολ. μ/κων με Δομ. μ/κων με γιατριυς και νοσηλευτες ....???θα μας τρελανεις τελειως , εγω λεω να συγκρινεις Φιλολογους με ναυτικους!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.