Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η υποβάθμιση της Ανώτατης εκπαίδευσης


pariah7

Recommended Posts

 

Ποιος σου είπε ότι δε το θεωρώ ισάξιο , για τον τομέα των μεταλλικών κατασκευών μίλησα.

Η σχολή μου έδωσε όλα τα εφόδια για να ασχοληθώ με την μελέτη των μεταλλικών αλλά εγώ θα ήθελα περισσότερα.

Και ΝΑΙ δεν θεωρώ ισάξια τα Πολυτεχνεία με τα Τ.Ε.Ι.Δεν νομίζω ότι ένας απόφοιτος Δομικών Έργων , πολύ περισσότερο Έργων Υποδομής μπορεί να κάνει στατικές μελέτες Μεταλλικών Κτιρίων.Ακόμη και για πολλούς πολιτικούς μηχανικούς είναι δύσκολο.

Είναι σα να δίνεις το νυστέρι σε ένα νοσηλευτή να κάνει χειρουργείο.

 

Ξέρεις κάτι, και το να δώσεις σε εναν πολιτικό μηχανικό τα επ. δικαιώματα του ηλεκ/γου είναι σαν να δίνεις οχι στο νοσηλευτή αλλά στον οδηγό ασθενοφόρου το νυστέρι να κάνει χειρουργείο. Αυτό ομως δεν βλεπω να ενοχλεί καθόλου. Επίσης ξέρεις και κάτι άλλο, και το Berkeley και το ΜΙΤ και 1000αδες άλλα πανεπιστήμια είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερα από το Δημοκρίτειο πολυτεχνείο της Θράκης αλλά όλοι έχετε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και ισότιμα πτυχία. Δεν κατάλαβα. Τι σοι ιστορία είναι αυτή πάλι ? Αναγνωρίζέται ισότιμους με εσας αποφοίτους παντελώς άσχετους και τους διορίζεται και στη διοικούσα του ΤΕΕ από κάτι σχολές εξ Ιταλίας, Βουλγαρίας που δεν ήταν ικανοί να γράψουν ούτε το ονομά τους??? Ναι ή οχι ? Πιστεύεις αλήθεια ότι ο μηχανολόγος του πολυτεχνείου έχει πάρει όλες τις απαραίτητες γνώσεις για να έχει άπειρα επ. δικαιωματα ηλεκτρολόγου και το αντίθετο ? Γιατί προφανώς δεν τις έχει. Τα ΤΕΙ τι ζητούν ? οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί ΤΕΙ ζητούν να αποκτήσουν τα δικαιώματα του ηλεκτρολόγου που έχουν οι ισότιμοί τους στην Ε.Ε. και όλως τυχαία τα έχουν και οι πανάσχετοι με Η/Μ εγκατστάσεις πολ. μηχανικοί των πολυτεχνείων. Τοσο παράλογο είναι ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tι θράσος είναι αυτό , τα έχουμε ισωπεδώσει όλα.Εδώ δεν τολμάω να πω εγώ ότι το Α.Π.Θ. είναι ισάξιο με το Ε.Μ.Π. τολμάνε να το συγκρίνουνε με τα Τ.Ε.Ι.

 

Εδώ δηλαδή τι έγραφες; Όσο για το νυστέρι, αν το κρατούσε ένας αποφοιτος, αμφιβόλου ποιότητας, πολυτεχνείου Βουλγαρίας θα αισθανόσουν πολύ πιο σίγουρος;

 

Έκανα επεξεργασία στη δημοσίευση κ το υπόλοιπο το κείμενο το αφαιρώ γιατί με κάλυψαν οι προηγούμενοι κ δε θέλω να αισθανθεί ο spy1551 ότι του επιτιθόμαστε ομαδικώς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...βαρέθηκα...από εδώ και πέρα θέλω να βλέπω αίματα και να πέφτουν πτώματα...

 

όποιος κατάλαβε τι εννοώ είναι πολύ μπροστά...αλλά αν το κατάλαβε όντως θα το καταλάβουμε στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

 

Ποιος σου είπε ότι δε το θεωρώ ισάξιο , για τον τομέα των μεταλλικών κατασκευών μίλησα.

Η σχολή μου έδωσε όλα τα εφόδια για να ασχοληθώ με την μελέτη των μεταλλικών αλλά εγώ θα ήθελα περισσότερα.

Και ΝΑΙ δεν θεωρώ ισάξια τα Πολυτεχνεία με τα Τ.Ε.Ι.Δεν νομίζω ότι ένας απόφοιτος Δομικών Έργων , πολύ περισσότερο Έργων Υποδομής μπορεί να κάνει στατικές μελέτες Μεταλλικών Κτιρίων.Ακόμη και για πολλούς πολιτικούς μηχανικούς είναι δύσκολο.

Είναι σα να δίνεις το νυστέρι σε ένα νοσηλευτή να κάνει χειρουργείο.

 

Ξέρεις κάτι, και το να δώσεις σε εναν πολιτικό μηχανικό τα επ. δικαιώματα του ηλεκ/γου είναι σαν να δίνεις οχι στο νοσηλευτή αλλά στον οδηγό ασθενοφόρου το νυστέρι να κάνει χειρουργείο. Αυτό ομως δεν βλεπω να ενοχλεί καθόλου. Επίσης ξέρεις και κάτι άλλο, και το Berkeley και το ΜΙΤ και 1000αδες άλλα πανεπιστήμια είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερα από το Δημοκρίτειο πολυτεχνείο της Θράκης αλλά όλοι έχετε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και ισότιμα πτυχία. Δεν κατάλαβα. Τι σοι ιστορία είναι αυτή πάλι ? Αναγνωρίζέται ισότιμους με εσας αποφοίτους παντελώς άσχετους και τους διορίζεται και στη διοικούσα του ΤΕΕ από κάτι σχολές εξ Ιταλίας, Βουλγαρίας που δεν ήταν ικανοί να γράψουν ούτε το ονομά τους??? Ναι ή οχι ? Πιστεύεις αλήθεια ότι ο μηχανολόγος του πολυτεχνείου έχει πάρει όλες τις απαραίτητες γνώσεις για να έχει άπειρα επ. δικαιωματα ηλεκτρολόγου και το αντίθετο ? Γιατί προφανώς δεν τις έχει. Τα ΤΕΙ τι ζητούν ? οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί ΤΕΙ ζητούν να αποκτήσουν τα δικαιώματα του ηλεκτρολόγου που έχουν οι ισότιμοί τους στην Ε.Ε. και όλως τυχαία τα έχουν και οι πανάσχετοι με Η/Μ εγκατστάσεις πολ. μηχανικοί των πολυτεχνείων. Τοσο παράλογο είναι ?

 

 

Eίπα εγώ ότι οι πολιτικοί μηχανικοί ότι πρέπει έχουν τα δικαιώματα των ηλεκτρολόγων;

Απ'όσο ξέρω οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι υπογράφουν ηλεκτρικά για μελέτες οικοδομικών αδειών.

Εννοείται πως οι απόφοιτοι από Βουλγαρία κτλ. είναι ακόμη χειρότεροι.

Πέρισυ έκανα 2 εργασίες και μία διπλωματική για φοιτητές πολιτικούς μηχανικούς από το Mπράιτον και διαπίστωσα το επίπεδο τους .

Για να τελειώσει η ιστορία με τις σχολές , καλύτερα να υπάρχει ένας κρατικών φορέας πιστοποίησης όπου θα αξιολογεί τους διάφορους μηχανικούς.Όπως στην Αμερική όπου ένας χειρουργός εξετάζεται π.χ. ανά 10 χρόνια αν είναι ικανός για το αντικείμενο του.Και ένας πολιτικός μηχανικός αν δεν ασχοληθεί για 10 χρόνια με ένα αντικείμενο θα έχει γνώσεις δευτεροετή φοιτητή.

Αυτή την απλοική εξίσωση Πολιτικός μηχανικός = Μηχανικός Δομικών Εργων = Έργων Υποδομής ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΧΟΜΑΙ γιατί και καλύτερα έγραψα στις Πανελλήνιες και πιο δύσκολη ήταν η σχολή μου.

Το αν ένας μηχανικός έχει εξειδικευτεί με ένα αντικείμενο και καταχρηστικά υπογράφει για άλλα αντικείμενα ενώ δεν έχει ιδέα είναι άλλο θέμα.Προσωπικά ποτέ δεν έγω υπογράψει ηλεκτρικά ή θέρμανση ή κάτι άλλο το οποίο δεν γνωρίζω καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όμως στο ΤΕΕ όλοι θέλουν να μην αναγνωριστούν τα επ. δικαιώματα των ΤΕΙ. Κανείς δε λέει να εξορθολογιστούν τα επ. δικαιώματα των πολυτεχνείων. Για τη πιστοποίηση που γράφεις συμφωνω, μόνο που άντε να βρεθεί αμερόληπτος φορέας. Όσο την εξίσωση που λές, αυτό που προτείνεται αυτή τη στιγμή είναι Πολιτικός μηχανικός = Μηχανικός Δομικών Εργων + Master αλλά πάλι υπάρχουν αντιδράσεις. Πάντως πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι ότι με πανεπιστήμια του εξωτερικού κ ΚΕΣ στο παιχνίδι, τα επαγγελμάτικα δικαιώματα έχουν αποσυνδεθεί απο την ποιότητα των ιδρυμάτων κ των βασεων στις πανελλήνιες, είτε το θέλουμε είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται πως πρέπει να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα οι απόφοιτοι των Τ.Ε.Ι.

Αυτό που προτείνεται νομίζω πως μας υποβαθμίζει.Καλύτερα να ονομαστούν και τα Τ.Ε.Ι. πολυτεχνεία , να ανέβουν οι βάσεις ,να αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών, να εξισωθούν οι μισθοί κτλ.Απλά για να υπάρχει ισορροπία θα πρέπει να μειωθούν οι θέσεις , να κλείσουν κάποια τμήματα (είτε Τ.Ε.Ι. , είτε Πολυτεχνεία).Αλλά αυτό δεν νομίζω να γίνει γιατί θα έχει πολιτικό κόστος.

Είναι τόσο χαζός ο κόσμος που θέλει σχολές με βάση εισαγωγής το 6 ή το 7 , χωρίς ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα μόνο και μόνο για να δίνουν πνοή σε μικρές πόλεις πληρώνοντας οι γονείς των φοιτητών ενοίκια κτλ......

Link to comment
Share on other sites

pariah7

"

ΔΑΝΑΗ εννοω πολυ απλα οτι στο παιδαγωγικο το επιπεδο σπουδων ειναι λιγο καλυετρο απο του γυμνασιου. Παρ ολα αυτα θεωρειται ανωτατο πανεπιστημιο, τι ακριβως δεν καταλαβες??πηραν μια 2ετης σχολη κατωτερη και την κανανε ανωτατο παν/μιο χωρις υποδομες , χωρις καθηγητες χωρις αξιολογηση, απλα την ανωτατοποιησαν εν νυκτι "

1. σχολή ακαδημίας από 2 χρόνια που ήταν έγινε 4 χρόνια συνεπώς δεν αναβαθμίστηκε απλά

2. και από τη 2ετή και από την 4ετούς φοίτησης σχολή δάσκαλοι βγαίναινε απότε τώρα προφανώς οι δάσκαλοι έχουν καλύτερη εκπαίδευση στη σχολή τους συνεπώς αναβαθμίζεται η πρωτοβάθμια εκπαίδευση που αποτελεί τη βάση του εκπαιδευτικού μας συστήματος

3. Οι βάσεις στο παιδαγωγικό αθηνων ειναι από 18696-19691 ενώ στο Πολιτικών έργων υποδομής στην Αθήνα είναι 12618-15794 που σημαίνει ότι το υλικό των παιδιών που εισάγονται στο Παιδαγωγικό είναι καλύτεροι

μαθητές

4. αν η σχολή στο Παιδαγωγικό της θεωρείς εύκολη ενώ στα ΤΕΙ είναι τόσο υψηλό το επίπεδο είναι γιατί η σχολή είναι προορισμένη για να κάνει μάθημα σε παιδάκια δημοτικού που δε χρειάζονται τα τριπλά ολοκληρώματα που ίσως διδάσκεστε εσείς

5. Επίσης, μπορεί να είναι ευκολή σχολή όπως ισχυρίζεσαι αλλά η λέξη εύκολη διαφέρει από τη λέξη Παρακμιακή, λέξη που σημαίνει ότι κάτι ήταν σε ακμή και τώρα βρίσκεται σε σταδιακή κατάπτωση, το οποίο μόνο αυτό δε συμβαίνει στο Παιδαγωγικό.

6. "θα μας τρελανεις τελειως , εγω λεω να συγκρινεις Φιλολογους με ναυτικους!!! " δικά σου λόγια και συμφωνώ απολύτως συγκρίνεις δημοσιογράφους και δασκάλους με αποφοίτους Πολ. Εργων Υποδομης ή Δομικών Έργων.

το θέμα είναι άσχετο με το φόρουμ αλλά μην λέμε και ότι να ναι προκειμένου να επιχειρηματολογήσουμε η σχολή σου δεν αναβαθμίζεταο υποβαθμίζοντας τις άλλες.συμφωνώ με spy1551

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ. εγω ο ιδιος και ρωτησα στο VDI, απο οτι μου ειπαν δεν εχουν προβλημα αναγνωρισης επ. δικαωμ. ουτε του πτυχειου μου , που το αναγνωριζουν προφανως λογω και αναλυτης βαθμολογιας και 4ετων vw electrical engineer. "

 

pariah7 τελείως πληροφοριακά, έχεις τελειώσει ΤΕΙ στην Ελλάδα?

Αν ναι, τότε στην οδηγία 2005/36/ΕΚ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ γράφει:

 

(12) Η παρούσα οδηγία αφορά την αναγνώριση από τα κράτη μέλη επαγγελματικών προσόντων που έχουν αποκτηθεί σε άλλα κράτη μέλη. Ωστόσο, δεν αφορά την αναγνώριση από τα κράτη μέλη αποφάσεων σχετικά με την αναγνώριση που λαμβάνονται από άλλα κράτη μέλη σύμφωνα με την παρούσα οδηγία. Συνεπώς, άτομα που διαθέτουν επαγγελματικά προσόντα που έχουν αναγνωριστεί σύμφωνα με την παρούσα οδηγία δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούν αυτήν την αναγνώριση για να αποκτήσουν στο κράτος μέλος καταγωγής τους δικαιώματα διαφορετικά από αυτά που διαθέτουν με βάση τα επαγγελματικά προσόντα που απέκτησαν σε εκείνο το κράτος μέλος, εκτός εάν αποδεικνύουν ότι έχουν αποκτήσει περαιτέρω επαγγελματικά προσόντα στο κράτος μέλος υποδοχής.

 

Τελείως πληροφοριακά, για να μην κάνεις κόπο και έξοδα χωρίς λόγο, στην περίπτωση που έχεις τελειώσει Ελλάδα και με την προϋπόθεση να μην υπάρχει άλλη νεώτερη οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ακόμη δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι επαγγελμάτικα δικαιώματα κ βάσεις πανελληνιών πια δεν αντιστοιχίζονται; Ούτε κ με το επίπεδο του ιδρύματος σπουδών. Όσο κ να εθελοτυφλείτε δεν αλλάζει αυτό. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ δικαιούνται τα επ. δικαιώματα αποφοίτων του τελευταίου ιδρύματος της Βουλγαρίας ή ΚΕΣ, κ σιγά σιγά θα τα πάρουν, έμμεσα η άμεσα.

Για μένα το θέμα είναι το πως δίνονται τα επ. δικαιώματα. Απλά έχοντας στο χέρι ένα πτυχίο απο οπουδήποτε σε΄λίγο θα παίρνει ο καθένας απεριοριστα δικαιώματα σε κάποιο αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.