Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η υποβάθμιση της Ανώτατης εκπαίδευσης


pariah7

Recommended Posts

Μετά απο όσα έχουν ειπωθεί, εγω αναρωτιέμαι ειλικρινά για το μέγεθος της προπαγάνδας και της συκοφάντησης που γίνεται στα πολυτεχνεία σε βάρος των ΤΕΙ. Ειμαι πραγματικά πολύ περιέργος. Διότι το ότι υπάρχει συστηματική συκοφάντηση είναι 100% βέβαιο και επιβεβαιωμένο. Το μέγεθος της δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

GeorgeS

Ποια προπαγάνδα , εσύ μας έχεις βάλει στο ίδιο τσουβάλι.

Είναι φυσιολογικό να ζητάς τα επαγγελματικά δικαιώματα σου αλλά είναι θράσος να ζητάς να αναγνωρίσουμς τα Τ.Ε.Ι. ως Πολυτεχνεία.Γιατί οι μηχανικοί βγαίνουν από τα Πολυτεχνεία.

Εν μέρει καταλαβαίνω την οργή σου γιατί και ο μηχανολόγος που συνεργάζομαι είναι από Τ.Ε.Ι. αλλά υπογράφει άλλος τις μελέτες και τσεπώνει καταχρηστικά το 12% από τις δικιές του μελέτες.

Έλεος πια , ΝΑΙ θεωρώ τα Πολυτεχνεία ανώτερα από τα Τ.Ε.Ι.

και μένα αντίστοιχα καλύτερο.Τουλάχιστον όταν έδινα εγώ με τις δέσμες ακόμα και αν δε διάβαζες πολύ , αν στρόφαρες μπορούσες να γράψεις καλά Μαθηματικά , Φυσική , Χημεία.Έαν δεν είχες διαβάσει καλά ,είχες πάλι το δικαίωμα να δώσεις και 2η και 3η φορά.Έαν διάβασες και δεν πέρασες σημαίνει ότι δεν μπορούσες.Στην Ελλάδα όλοι νομίζουν ότι μπορουν να γίνουν γιατροί γι΄αυτό και τον μαθητή του 12 τον έστελναν οι γονείς του στο εξωτερικό να γίνει ''γιατρός'' ώστε να ικανοποιήσουν τη δική τους ματαιοδοξία.

Μιλάω πάντα για το μέσο όρο , υπάρχουν και κακοί μηχανικοί , υπάρχουν και αριστούχοι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. οι οποίοι είναι καλοί.Φυσικά να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα και οι απόφοιτοι των Τ.Ε.Ι.

Ίσως η δικιά σου ειδικότητα να είναι αδικημένη (ηλεκτρολόγοι),

οι τοπογράφοι από Τ.Ε.Ι. νομίζω ότι υπογράφουν σχεδόν τα πάντα και απόφοιτοι δομικών έργων μέχρι διώροφο χωρίς να έχουν το δικαίωμα υπογραφής για αντισεισμικό με επέκταση των δικαιωμάτων ανάλογα με την εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να σπουδάσω spy1551 και είμαι από τεχνικό λύκειο, τώρα δουλεύω σε συνεργεία μιας κατασκευαστικής εταιρίας. Είμαι λίγο γκα-γκα τι να κάνουμε...οι έξυπνοι είναι στο ΕΜΠ.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS

Ποια προπαγάνδα , εσύ μας έχεις βάλει στο ίδιο τσουβάλι.

Είναι φυσιολογικό να ζητάς τα επαγγελματικά δικαιώματα σου αλλά είναι θράσος να ζητάς να αναγνωρίσουμς τα Τ.Ε.Ι. ως Πολυτεχνεία.Γιατί οι μηχανικοί βγαίνουν από τα Πολυτεχνεία.

 

Εγώ δεν έχω βάλει κάνεναν στο ίδιο τσουβάλι. Αυτό που λέω είναι ότι οι πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕΙ πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα που έχουν οι ΙΣΟΤΙΜΟΙ προς τα ΤΕΙ απόφοιτοι των χωρών μελών της Ε.Ε. Αυτό είναι παράλογο ?

Δεν ζήτησα ποτέ τα ΤΕΙ να γίνουν πολυτεχνεία. Αυτό που λέω επίσης είναι ότι στα πολυτεχνεία γίνεται προπαγάνδα κατά των ΤΕΙ και μάλιστα προπαγάνδα του χειρίστου είδους υπο τις ευλογίες και την καθοδήγηση του ΤΕΕ. Αυτό λέω και νομίζω το έχω αποδείξει με όλα όσα έχω παραθέσει στα προηγούμενα μυνήματά μου. Αλλωστε είναι σχεδόν αυταπόδεικτο από την ίδια τη πραγματικότητα και απο τη στάση που κρατάνε μερικοί εδω μέσα. Μια στάση και άποψη που δεν είναι βασισμένη στη δική τους κρίση, αλλά στο "μάθημα" που διδάχθηκαν είτε στο ΤΕΕ είτε στο πολυτεχνείο για τα ΤΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Pappos

H δουλειά δεν είναι ντροπή ακόμη και σε συνεργείο κατασκευαστικής εταιρείας. Σε όλα σου τα ποστ αναφέρεσαι εναντίον του κακού και διαβολικού Ε.Μ.Π. και του Ελλαδιστάν.Στο εξωτερικό από όσο ξέρω τους καλούς τους κρατάνε ( διδακτορικά , θέσεις σε μεγάλες εταιρείες). Απόφοιτοι του Ε.Μ.Π. είναι περιζήτητοι για μεταπτυχιακά και διδακτορικά στο εξωτερικό ακόμη και αν έχουν βαθμό πτυχίο 5.

 

GeorgeS

Kανένας καθηγητής , τουλάχιστον στο Α.Π.Θ. , δεν αναφέρθηκε ποτέ στα Τ.Ε.Ι. κατά τη διάρκεια μαθήματος του.

Προβλήματα με τα επαγγελματικά δικαιώματα έχουν και αρκετοί απόφοιτοι πολυτεχνείων κυρίως νέων τμημάτων.Άλλα είναι τα προβλήματα των φοιτητών και των μετέπειτα επαγγελματιών μηχανικών , ιδίως των νέων.

Προσωπικά εσύ μπορεί να είσαι καλύτερος από πολλούς ηλεκτρολόγους μηχανικούς γιατί αφιέρωσες παραπάνω χρόνο για μελέτη είτε γιατί οι άλλοι πήραν το πτυχίο με κομματικές πλάτες είτε .........

Αυτό όμως δεν συνεπάγεται ότι τα Τ.Ε.Ι. είναι ισάξια με τα Πολυτεχνεία.

Απλά συμφέρει στους εργοδότες να υπάρχουν αποφοιτοι Τ.Ε.Ι. με αυτά τα δικαιώματα , γιατί αφενός δεν μπορούν να ξεκινήσουν κάτι μόνοι τους αφού δεν τους αναγνωρίζουν επαγγελματικά δικαιώματα , αφετέρου γιατί οι ελάχιστοι μισθοί τους είναι πιο χαμηλοί.

Αυτό είναι κυρίως το πρόβλημα των μηχανικών.Αυτοί που παίρνουν τα έργα είναι εργολάβοι που δεν έχουν κανένα σεβασμό στο επάγγελμα του μηχανικού και αδιαφορούν τελείως για την ποιότητα της δουλειάς τους .Οι υπόλοιποι είμαστε απλώς εργαλεία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδί απο ΕΜΠ δεν μπόρεσε να περάσει μεταλλικές έξω και κόπηκε 3 φορές στην σειρά...δηλαδή και χαζό να ήτανε έπρεπε στην τρίτη να το περνούσε.

Αυτά για το ΕΜΠ.

Μην λες οτι είναι περιζήτητοι απο ΕΜΠ με 5 γιατί υποτιμάς την νουμοσύνη μας.

 

Υ.Γ.

 

Στην Γερμανία πολλοί έχουν πάει αλλά λίγοι μείνανε...(δεν είναι Αγγλια η Γερμανία ούτε Ιταλία, έχουμε πει με την 2η και φεύγεις)

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο post συζητάτε μονο για να συζητάτε απ'οτι φαίνεται...

Μη σχολιάζεις . Δείχνεις άσχετος .

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και ειδικότερα τον Κανόνα υπ' αριθμό 4.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδί απο ΕΜΠ δεν μπόρεσε να περάσει μεταλλικές έξω και κόπηκε 3 φορές στην σειρά...δηλαδή και χαζό να ήτανε έπρεπε στην τρίτη να το περνούσε.

Αυτά για το ΕΜΠ.

Μην λες οτι είναι περιζήτητοι απο ΕΜΠ με 5 γιατί υποτιμάς την νουμοσύνη μας.

 

Υ.Γ.

 

Στην Γερμανία πολλοί έχουν πάει αλλά λίγοι μείνανε...(δεν είναι Αγγλια η Γερμανία ούτε Ιταλία, έχουμε πει με την 2η και φεύγεις)

 

Oι μεταλλικές είναι δύσκολες.Μη κρίνεις από ένα άτομο , δεν είναι όλοι οι μηχανικοί το ίδιο.Μετά σκέψου ότι μπορεί να υπήρχε δυσκολία προσαρμογής , κατανόησης της γλώσσας , διαφορετικές μεθοδολογίες κτλ.

Έτσι έχω ακούσει και εγώ για τη Γερμανία.Η Γερμανία εφαρμόζει ένα σύστημα αντίθετο από το Αμερικάνικο.Θεωρεί ότι αυτό είναι το σύστημα της και αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε διώχνει.

Αντίθετα στην Αμερική το πανεπιστήμιο σου παρέχει τα πάντα για να γίνεις καλύτερος ( υποτροφίες , δυνατότητα πρακτικής) και σε εξετάζει συνολικά σαν προσωπικότητα.Έχει σημασία αν είσαι καλός αθλητής , κοινωνικός , συμετέχεις σε ομάδες κτλ..

Οι δικοί μου γνωστοί τέλειωσαν τα μεταπτυχιακά τους και μάλιστα και με διάκριση οι περισσότεροι ακόμη και από το Ιmperial.Aντίθετα αυτοί που πήγαν για προπτυχιακά οι μισοί γύρισαν πίσω.

Το 5 ήταν υπερβολή αλλά είναι γεγονός ότι υπάρχει καλή φήμη στους καθηγητές του εξωτερικού για τους Έλληνες αποφοίτους.

Link to comment
Share on other sites

Είπα για μεταλλικές γιατί το ΕΜΠ έχει φήμη για μεταλλικές (Βάγιας, Ερμόπουλος, κ.λ.π.) και είχε έρθει με αέρα ειμαι μηχανικος του ΕΜΠ κάντε όλοι στην μπάντα...και μόλις είδε το επίπεδο των μεταλλικών στην Γερμανία συνήλθε κάπως αλλά και πλαι δεν τα κατάφερε.

Αλλά δεν...το έχω ξαναπεί και έχω κουραστεί...

Αν δεν στρωθείς κάτω μόνος σου δεν είσαι μηχανικός. Μηχανικός μόνο στα χαρτιά είσαι και τυπικα. Εδώ πέρα οφείλω να ομολήγησω ότι από την πλευρά μου το θέμα είναι λήξας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.