Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η υποβάθμιση της Ανώτατης εκπαίδευσης


pariah7

Recommended Posts

stayros ποιος ο λόγος να υπάρχουν ταυτόχρονα και ΤΕΙ αλλά και ΑΕΙ στην Ελλάδα?

Ποια νομίζεις ότι θα είναι τα εξορθολογισμένα επ. δικαιώματα των δύο σχολών?

Εγώ προτείνω οι τvn ΤΕΙ να έχουν δικαίωμα για μέχρι 2 υπέργειους ορόφους χωρίς πρόβλεψη και μέχρι έναν συγκεκριμένο όγκο, ας πούμε 3500μ3. Και να μην υπάρχει η συνυπογραφή πολιτικού μηχανικού για παραπάνω ορόφους.

Οι των ΑΕΙ να έχουν αρχικά δικαίωμα στο επίπεδο Α, ας πούμε μέχρι 4όροφα και μέχρι όγκου 7000μ3.

Μετά από κάποια χρόνια οι των ΤΕΙ να δίνουν εξετάσεις για να πάνε στο επίπεδο Α του ΑΕΙ και οι των ΑΕΙ εξετάσεις για να πάνε στο επίπεδο Β, κλπ κλπ

 

Κάθε πότε θα μπορεί να δώσει κάποιος εξετάσεις για αναβάθμιση? Κάθε 8 χρόνια? Αν σκεφτείς ότι τα χρόνια εργασίας είναι 35, και μάλλον 3 οι βαθμίδες των ΑΕΙ, άρα 4 των ΤΕΙ, τα 8 χρόνια είναι ένας καλός ενδιάμεσος χρόνος.

 

Πιστεύεις πως είναι σωστό?

 

Επίσης σε προηγούμενο μήνυμα έγραψα ότι οδηγία της ΕΕ λέει πως αναγνώριση πτυχιούχου σε χώρα μέλος της ΕΕ δεν σημαίνει αυτόματα αναγνώριση και στην χώρα προέλευσής του. Για ποιον λόγο υπάρχει αυτή η παράγραφος? Δεν μπορεί να μπήκε τελείως τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@sundance Ε προτείνω να ισχύει κ στα ιδιωτικά. Η τα ιδιωτικά έργα γίνονται με άλλη τεχνογνωσία δηλαδή;

 

@ erling δεν σκεφτόμαστε διαφορετικά. Ποιοτικά οι σκέψεις μας είναι ίδιες. Το θέμα είναι να μην υπάρχει αυτή η ρατσιστική διαχωριστική γραμμή. Ο καλός μηχανικός να αναλαμβάνει ότι του αντιστοιχούν είτε έιναι απο ΑΕΙ η ΤΕΙ. Κ αυτο θα οφελήσει όλους. Όσο για τη παραγράφο που λες ξεπερνιέται έυκολα με ένα Master απο ΚΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια καταγγελία για την αλητεία του ΤΕΕ. Το παρακάτω δελτίο τύπου έρχεται να επιβεβαιώσει για ακόμα μια φορά ότι έχετε μείνει μόνοι σας και σας κράζει όλος ο κόσμος, επιστήμονες ΑΕΙ και ΤΕΙ και οι επαγγελματικοί φορείς τους, οι πάντες πια έχουν πάρει χαμπάρι τι ρόλο παίζει ο δήθεν "τεχνικός" σύμβουλος του κράτους και όχι μόνο.

 

δικό σας : http://www.epy.gr/UserFiles/File/PDF/dt150408_epagr.pdf

Link to comment
Share on other sites

@sundance γιατί δε λές καλύτερα ο γιός σου να μη διαβάσει καθόλου, να πάει σε ένα ΚΕΣ, να πάρει 1 πτυχίο μηχανικού κακήν κακώς κ μετα να αναλάβει το γραφείο σου μετα βαιων κ κλάδων όταν θα έρθει η ώρα να αποσυρθείς; Το ίδιο βέβαια δεν συμβαίνει κ τώρα; Απλά θα έπρεπε να ξηλωθείς λίγο παραπάνω για να τον στείλεις κ σε κάποιο πανεπιστήμιο σε χώρα ΕΕ. Αυτό γιατί το δέχεστε;

 

εχεις απολυτο δικιο για το ΚΕΣ.ετσι ειναι.

 

εγω ποτε δεν εθιξα ουτε τους μεν (ΤΕΙ) ουτε τους δε (εξωτερικου).

 

απλα δεν μπορεις να μπερδεψεις τα πυραυλακια με τον ιδιωτικο τομεα.

ειναι σαν να στερεις στον πολιτη το δικαιωμα της επιλογης.ειναι σαν να τον καθιστας διχως κριση.

οπως πας να αγορασεις ενα παπουτσι απο οπου ναναι,ετσι και σπιτι θα κρινεις εσυ σε ποιον θα δωσεις τη δουλεια.

 

αν μπουνε πυραυλακια και αλλα συναφη στα ιδιωτικα εργα χαθηκαμε...

απολυτη χειραγωγηση μετα.

σε λιγο θα βγει και η πιστοποιηση απο τον ακτωρα.

 

αυτα σε γενικες γραμμες.

και στην τελικη να επεκτεινω λιγο το σκεπτικο με μητρωα.

ο Α που περασε πολυτεχνειο εχει ενα αβανταζ σε σχεση με τον Β του ΤΕΙ.

μετα ομως επειδη ο Β επειδη εχει μπαρμπα με τεχνικη εταιρια θα τον παρει φαλαγγι επειδη θα προσλαβουν αυτον και οχι τον Α,οποτε α μαζεψει πυραυλακια περισσοτερα.

ΟΠΟΤΕ με την ιδια λογικη των μητρωων να μπουνε και κριτηρια στο ποιος προσλαμβανεται απο τις τεχνικες εταιριες για να μαζεψει πυραυλακια...

και μετα γιατι να μη δινει φακελακι ο αλλος για να προςλαβουν τον γιοκα...?

και πως ακριβως θα παιρνονται τα πουραυλακια?με τι κριτηρια?

και αν οι μεγαλες εταιριες δινουν πιο πολλα πυραυλακια,τοτε να δινεις φακελι...

γενικα μπορω να πλασω απειρες ασχημες πορειες του εν λογω μετρου...

και βαριεμαι να τις δημοσιευσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω εδω μέσα είναι απίστευτο. Υπάρχουν συνάδελφοί μας διπλωματούχοι (ελπίζω όχι η πλειοψηφεία) που θεωρούν πνευματικά κατώτερους αυτούς που δεν έγραψαν 18 αλλά 14 και πέρασαν στα ΤΕΙ της χώρας ????

 

Αυτή η συζήτηση τελικά είναι πολύ επικοδομοιτική και αποκαλυπτική. Διότι όταν εγώ λέω από την αρχή για τις κουλτούρες ελιτισμού και ρατσισμού που καλλιεργούνται στα πολυτεχνεία και για τα νέα τύπου μαθήματα περί ανωτερότητας της φυλής που γίνονται άτυπα στα πολυτεχνεία, φωνάζετε μερικοί. ΄

 

Το ότι μπήκες στο πολυτεχνείο είναι προς τιμήν σου. Το να απαγορεύεις όμως σε οποινδήποτε άλλο που τέλειωσε ένα άλλο Ανώτατο ίδρυμα της χώρας και σπούδασε κι αυτός 4 χρόνια να μπορεί κάποτε να αποκτήσει επ. δικαιώματα είναι τραγικό.

 

Eσύ δεν ζητάς τα δικαιώματα που αναλογούν στη σχολή σου αλλά ακριβώς τα ίδια με των μηχανικών.

Έαν δεχτώ τα ίδια δικαιώματα με έναν απόφοιτο του Τ.Ε.Ι. γιατί μετά να μη δεχτώ τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και με έναν απόφοιτο από ένα επαγγελματικό εργαστήρι ή Τ.Ε.Ε. με κατασκευαστική κατεύθυνση.

Όχι ειλικρινά δεν τους θεωρώ όλους ισάξιους όπως δε θεωρώ και όλους τους μηχανικούς Π.Ε. το ίδιο ικανούς.Καλύτερα να με θεωρείς ψώνιο παρά να γίνω μετριόφρων.

Ούτως ή άλλως η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους.

Link to comment
Share on other sites

@sundance Είναι δηλαδή περισσότερο δικαίο εξ αρχής να έχει ο κάθε γιόκας κ κοράκλα ενός πλούσιου, άπειρα δικαιώματα; Κ άντε εσύ με το δίπλωμα σου κάτι θα μπορείς να κάνεις να τον ανταγωνιστείς. Ο απόφοιτος ΤΕΙ που δεν είχε μπαμπά με λεφτα τι να κάνει; Να εξαφανιστεί για να μην θίξει το (σημαντικό) διάβασμα που είχαν ρίξει οι διπλωματούχοι στις πανελλήνιες;

Δεν νομίζω, ειδικά στην Ελλάδα, να βρεθεί σύστημα χωρίς παραθυράκια. Γνώμη μου είναι πως με τα μητρώα θα περιοριστούν οι αδικίες. Κ η σκέψη του erling είναι στη σωστή βάση κατα τη γνωμη μου

 

@spy1551 οι παρωπιδες σε βοηθουν να προσηλώνεσε στο στόχο. Επίσης βοηθούν να μην χάνεις την αυτοσυγκέντρωση όταν οι γύρω σου σε δείχνουν κ σου φωνάζουν. Όμως δε πρόκειτε να σταματήσουν το λεωφορείο που έρχεται απο πλάγια κ είναι έτοιμο να σε πλακώσει :)

Link to comment
Share on other sites

εχουμε διαφορετικη λογικη.

 

αυτος που εχει πατερα,και μητρωο να ισχυει,θα τα παρει τα πυραυλακια απο τον πατερα...

 

ελα ο αλλος ομως που θα πρεπει να εξαρτηθει απο την καθε εταιρια,να φαγωθει με τα ρουχα του για να μαζεψει πυραυλακια...

 

διαβασε καλα την πανω δημοσιευση μου και ζυγισε τα πραγματα.

 

επαλαμβανω οτι αυτο με μητρωο για ιδωτικα δεν προκειται να γινει.

χειροτερα θα γινουν τα πραγματα.

 

Υ.Γ ακουω διαφημιση στη τηλεοραση:

εδω τα καλα πυραυλακια,ελατε να παρετε,2 στη τιμη του 1.χαχα!

Link to comment
Share on other sites

@sundance εσύ προτείνεις να μείνουν τα πράγματα όπως είναι;

 

Δε μπορώ να πώ πως είμαι ο πιο αρμόδιος να κρίνω το τρόπο που θα απονέμονται επ. δικαιώματα. Απλά είμαι της νοοτροπίας ο μαχόμενος μηχανικός να αμοίβετε, ο δήθεν να τιμωρείτε, είτε πρόκειται απο ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΚΕΣ, πολυτεχνείο Βουλγαρίας κτλ μακριά απο διαχωριστικές γραμμές κ "μονοπολειακή" αντιμετώπίση της γνώσης. Έτσι όπως έχουμε αφήσει χύμα τα πράγματα όλα θα γίνουν ένα στο τέλος. Εγω προσωπικά δε το θέλω αυτό, αλλά βλέπω με τις αγκυλώσεις που υπάρχουν θα γίνει πραγματικότητα. Όσο κάποια ιδρύματα θα μπορούν να παράγουν "υπερμηχανικούς" τόσο κάποιοι θα το εκμεταλευονται. Κ φυσικα κ γω μαζί...

Link to comment
Share on other sites

ελευθερη αγορα.κριση στον πολιτη.

 

ετσι ειναι το πραγμα.

 

ο καθενας πορευεται με βαση αυτα.

 

ετσι κινειται το ιδιωτικο χρημα και ετσι θα κινειται.

 

αυτα απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

ελευθερη αγορα.κριση στον πολιτη.

 

ετσι ειναι το πραγμα.

 

ο καθενας πορευεται με βαση αυτα.

 

ετσι κινειται το ιδιωτικο χρημα και ετσι θα κινειται.

 

αυτα απο εμενα.

 

Sundance , δε σημαίνει ότι αν ένας μηχανικός βγάζει πολλά λεφτά είναι και καλός.Μπορεί να κάνει και απατεωνιές.

Με τους συμφορουμίστες από τα Τ.Ε.Ι. που ήρθα σε αντιπαράθεση νομίζω ότι οι περισσότεροι είναι μηχανολόγοι ή ηλεκτρολόγοι Τ.Ε. που όντως είναι αδικημένοι όσο αφορά τα επαγγελματικά τους δικαιώματα.Στους πολιτικούς μηχανικούς τα πράγματα είναι διαφορετικά.Πρόσφατα έβγαλα μία άδεια για μία τεχνική εταιρεία που είχε στη τάξη της έναν πολιτικό μηχανικό Τ.Ε. (από το μικρό πολυτεχνείο).Η άδεια κόστιζε πάνω από 100.000 λόγω του μεγάλου εμβαδού του τοπογραφικού.Χρειάστηκε επανέλεγχος των αμοιβών από το Τ.Ε.Ε.

Το μόνο που ζήτησαν ήταν υπογραφή διπλωματούχου μηχανικού και αμοιβές για τον αντισεισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.