Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνικά e-shop Τοπογραφικών Οργάνων, GPS κ.α.


Adavis

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 2 years later...

Δεν έχουν "ψωμί" τα Η/Μ και θα το γυρίσεις στα τοπογραφικά? :mrgreen:

Λογικά έχουν μεταχειρισμένα οι ίδιες οι επιχειρήσεις που εμπορεύονται και τα καινούρια! Αλλιώς και εδώ στις αγγελίες αλλά και τπτ ebay κτλ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

παρακαλω θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι δεν εχχω την αναλογη εμπειρια για την επιλογη απο τα παρακατω (ή αν εχετε να μ προτεινετε κατι αλλο)

-STONEX S8 PLUS

-Kolida S680/South S680 Ελαφρώς μεταχειρισμένα Με €2800

-ComNav T300 Ελαφρώς μεταχειρισμένα με €3000 + ΦΠΑ

-Γεωδαιτικός Δέκτης GNSS FOIF A30 με €4400+ ΦΠΑ

-Μεταχειρισμένος Γεωδαιτικός Δέκτης GNSS L1 SOKKIA GSR1700 CSX με 3.500 € + ΦΠΑ

-Hi-Target V100 Δικτυακός GNSS Rover 3.900,00 € Χωρίς Φ.Π.Α.

 

απο οτι διαπιστωνετε δεν διαθετω πολλα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης.

Έχω πάρει τις παρακάτω προσφορές από Θεσσαλονίκη:

1.

Topcon Hiper SR 5300E & Topcon ES 65 3500E

Topcon Hiper V 6100E & Topcon ES 65  3500E 

Πλήρης πακέτο gps και γεωδαιτικός. 

Σε παρουσίαση δουλέψαμε στην παραλία της θεσσαλλλονίκης το Hiper SR. Ωραίο οργανάκι αλλά αν έχεις ένα δέντρο 2 μέτρα με όχι πολύ φύλλωμα κατευθείαν χάνει σε ακρίβεια και πρέπει να πας παραπέρα για να βρει καλό σήμα. Επίσης διαπίστωσα πως έχει μόνο GPS & Glonas ενώ το Galileo & BEidu δεν περιλαμβάνεται - έστω και μελλοντικά; Ελαφρύ και συμαζεμένο σε διαστάσεις αλλά με εσωτερική μόνο μπαταρία - πράγμα που σε περιορίζει στην αυτονομία.

Το Ηιper V αν θυμάμαι καλά είχε έξτρα λειτουργία για να γίνει ζεύγος rover base (σε κάτι τέτοιο δηλαδή πλεονεκτούσε).

Όσο αφορά το γεωδαιτικό τους σταθμό ΕS65, είχε τις βασικές λειτουργίες, φυσικά δούλευε με ανασταλτικούς (μάλιστα το πολύ εξυπηρεικό παλικάρι που έκανε την παρουσίαση έσκιζε τα ιμάτια του οτι οι ανασταλτικοί είναι καλύτεροι από τους ατέρμονες...). Γενικά ένα βασικό οργανάκι χωρίς πολλά πολλά, με ακρίβεια 15cc και χωρίς δεύτερη οθόνη.

 

2.

Μαγαζί της leica. H κοπελιά πολύ εξυπηρετική επίσης. Εκεί είχαν μια κινέζικη εταιρεία - τη HiTarget και τη Leica. Παρουσίαση έγινε για το γεωδαιτικό gps της HiTarget το Χ900+. Έπιασε σήμα με τη μία σε ανοικτό πεδίο. Το λογισμικό του - σε σύγκριση και με αυτό της topcon φάνηκε υποδεέστερο - αλλά τη δουλειά του την έκανε. Όταν πήγαμε κοντά σε πρόβολο φυσικά είχαμε no fix signal. Τιμή αυτού στα 4000Ε. Από ποιότητα πλαστικού το κουβούκλιο της κεραίας λιγότερο ποιοτικό από τα topcon κλπ καλές μάρκες. Είχε και το μοντέλο i80GNSS το οποίο έφευγε καμιά 1500αρια ευρώ πιο πάνω (5500Ε).

Στο γεωδαιτικό σταθμό είχε έναν της leica για τον οποίο έγινε παρουσίαση λειτουργίας - αλλά η τιμή αυτού (δε συγκράτησα και το μοντέλο) έφευγε άνω των 6000Ε και εκεί σταμάτησε το όποιο ενδιαφέρον.

Είχαν βέβαια και έναν γεωδαιτικό της HiTarget τον ΗTS 420R που έβγαινε στα 3000Ε - αλλά δεν τον είχε στην έκθεση. 

Εν κατακλείδι σε λογικά λεφτά μόνο κινέζικα. Τώρα το τι υποστήριξη θα βρες από τον Chao Ling στην άλλη άκρη της υφηλίου - με τα τελωνεία στη μέση δε ξέρω.

 

3.

Μαγαζί της Nikon, Spectra,Satlab κλπ.

Πολύ πιο οργανωμένο μαγαζί.

Τα κινέζικα gps τύπου Geosun, Triumph κλπ τα αποφεύγαν σα το διάλο το λιβάνι. Προσωπικά πιστεύω οτι και το περιθώριο κέρδους που θα έχουν για τα φτηνά κινέζικα θα είναι και μικρότερο για αυτό και δε τα προωθούν τόσο. Μου έγινε προσφορά για μεταχειρισμένο Geosun στα 2500Ε αλλά με εγγύηση 6 μηνών και εκείνη με αμφιβολίες. Το αντίστοιχο καινούριο κινέζικο νομίζω ήταν στα 4000Ε (αν θυμάμαι καλά για το efix R1).

Πάμε στα Ευρωπαικά όπου μου προτάθηκε το SatLab SL600 το οποίο έχει πλακέτα trimble και κάνει τα πάντα (ακόμη και καφέ). 6 δίκτυα κλπ και έβγαινε στα 4800Ε - με Ευρωπαική προέλευση. Αρκετά δελεαστικό για εμένα.

Το αμερικάνικο gps που μου προτ'αθηκε ήταν το SP60 GNSS της Spectra το οποίο εκκινούσε από 6000 έως 6500Ε - ανάλογα με το χειρηστήριο. Καλές προδιαγραφές - αλλά και τσιμπημένη τιμή.

Στους γεωδαιτικούς σταθμούς είχε:

Spectra Focus 2 me 3000E 15cc ακρίβεια

Νικον NPL 322 με 4000Ε 15cc

Νικον Νivo C 5300Ε 15cc

και όσο έδινες ανέβαιναν τα λεφτά και τα χαρακτηριστικά.

Γενικά τα nikon τα είδα τσουχτερά σε τιμές - αλλά από προσωπική άποψη δε νομίζω οτι είναι καλύτερα των leica & topcan σε ποιότητα.

Επίσης να σημειώσω οτι στο πεδίο δε βγήκαμε για δοκιμή - παρά μόνο έγινε μια παρουσίαση του NivoC στο τραπέζι - συγκεκριμένα η οθόνη των windows που είχε -

 

4.

Επίσκεψη σε μαγαζί με κινέζικα.

Εκεί μου έγινε παρουσίαση του gps Galaxy G1, το οποιο δίπλα σε πολυκατοικίες 6 ορόφων φυσικά ούτε για αστείο να πιάσει σήμα fix παρότι το τοποθετήσαμε επάνω στο δρόμο. Γενικά μη περιμένει κανείς καλό αξιόπιστο κλειδωμένο σήμα gps σε μη ανοικτό χώρο - αυτό δεν παίζει - εκεί θέλει γεωδαιτκό σταθμό. Ναι τα gps δεν είναι πανάκεια. H τιμή του G1 4600E. Το λογισμικό του τίποτα το ιδιαίτερο και μάλιστα στο φόρτωμα αργούσε αρκετά.

Επίσης εκεί μου προτάθηκε και το πιο φτηνό κινέζικο καινούριο gps που βρήκα έως τώρα το S660P South στα 3500Ε

Από γεωδαιτικό σταθμό είδαμε σε λειτουργεία τον Ν6 South στα 2200Ε ο οποίος ποιοτικά σε σχέση με αυτούς της Leica, Topcaon & Nivo που μου παρουσιάστηκαν στα προηγούμενα μαγαζιά υστερούσε.

 

Εν τέλει είναι τι θέλει ο καθένας. Μπορείς να βρεις καινούριο πακέτο gps & Total station με 5700Ε φουλ Κίνα αλλά άνετα μπορείς να ξεπεράσεις και τα 10000Ε +. 

Εγγύηση άνω του ενός έτους δύσκολα σου δίνουν - μάλλον και αυτοί δεν εμπιστεύονται το τι πουλάνε - θεωρώ οτι τα 2 έτη εγγύησης θα έπρεπε στα τόσοα λεφτά να είναι το ελάχιστο.

Από την άλλη σε συζήτηση με τους πωλητές καταλαβαίνεις πότε ο άλλος σου λέει παπάτζα και πότε θέλει να σου πουλήσει μηχάνημα για το οποίο βγάζει και μεγαλύτερο κέρδος.

Επίσης το gps από μόνο του απλά δεν αρκεί - θες και total station (είτε δικό σου - είτε δανεικό από συνάδελφο).

 

Τέλος και εγώ είμαι πελαγωμένος και αναποφάσιστος μετά τα τόσα προιόντα που είδα...

Όποιος θέλει μπορούμε να το συζητήσουμε το όλο θέμα και σε pm μπας και καταφέρα και κατασταλάξω και εγώ..

Edited by body125z
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, χωρίς να αποκλείω κάποιες σπάνιες περιπτώσεις προσφορών, στα τοπογραφικά όργανα ότι πληρώνεις παίρνεις. Από την εμπειρία μου τόσο με ελληνικές όσο και αλλοδαπές αντιπροσωπείες, οι τιμές διαμορφώνονται σε παγκόσμια κλίμακα και δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Επομένως η απόδοση των GNSS συστημάτων χωρίς "κολλήματα", σε δύσκολες περιοχές με περιορισμένο ορίζοντα αγοράζεται. Αν η προβλεπόμενη χρήση (για το 90% των περιπτώσεων) είναι αποτύπωση με ανοιχτό ορίζοντα, τότε διαλέγεις από το κάτω ράφι. Αν όχι, τότε βάζεις το χέρι βαθιά στην τσέπη. Πάντως προσωπικά διαθέτω ζεύγος GNSS δεκτών υπερδεκαετίας που συνεχίζουν να δουλεύουν άριστα (με την κατάλληλη φροντίδα βέβαια), τα οποία είχαν αγορασθεί πανάκριβα τότε, αλλά τελικά έβγαλαν και με το παραπάνω τα λεφτά τους, αποδεικνύοντας ότι σε βάθος χρόνου τελικά ήταν value for money. Και μιλάμε για πολύ σκληρή χρήση, με πτώσεις, χτυπήματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

body125z 

σ'ευχαριστώ πολύ για την ανάρτηση.

Είμαι κι εγώ στη διαδικασία έρευνας αγοράς total station.

 

Οι τιμές για το Topcon: 3500 + ΦΠΑ και για το south : 2200 + ΦΠΑ είναι αυτές που πήρα κι εγώ τηλεφωνικά (επαρχία - άλλος ένα λόγος που βοηθάει το post σου καθώς είναι δύσκολο να πάρω σβάρνα τα μαγαζιά).

 

Προσωπικά προσανατολίζομαι σε αυτά τα 2 ( topcon ή south) καθώς το leica μου φάνηκε πολύ ακριβό για τη χρήση που θα του έκανα.

 

Από τη μία το south έχει ακρίβεια 2" στα 2200Ε και μενού πολύ παρόμιο με τα topcon. Από ποιότητα κατασκευής σε πιστεύω ότι έχει κατώτερη σε σχέση με τα υπόλοιπα. Υπάρχει μοντέλο south με menu windows με λιγότερα από 3500Ε αλλά ο άνθρωπος με απέτρεψε από τέτοια αγορά (crashaρουν συχνά και έχουν προβλήματα).

 

Από την άλλη τo topcon έχει ακρίβεια 7" στα 3500Ε και σε χαρακτηριστικά όχι κάτι το συνταρακτικό. Πληρώνεις το brand και ίσως ποιότητα κατασκευής .

 

Θα μιλήσω τις επόμενες μέρες με συνάδελφο που δουλεύει εδώ και 2 χρόνια το south και θα σας μεταφέρω την εμπειρία του.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης.

Έχω πάρει τις παρακάτω προσφορές από Θεσσαλονίκη:

1.

Topcon Hiper SR 5300E & Topcon ES 65 3500E

Topcon Hiper V 6100E & Topcon ES 65  3500E 

Πλήρης πακέτο gps και γεωδαιτικός. 

Σε παρουσίαση δουλέψαμε στην παραλία της θεσσαλλλονίκης το Hiper SR. Ωραίο οργανάκι αλλά αν έχεις ένα δέντρο 2 μέτρα με όχι πολύ φύλλωμα κατευθείαν χάνει σε ακρίβεια και πρέπει να πας παραπέρα για να βρει καλό σήμα. Επίσης διαπίστωσα πως έχει μόνο GPS & Glonas ενώ το Galileo & BEidu δεν περιλαμβάνεται - έστω και μελλοντικά; Ελαφρύ και συμαζεμένο σε διαστάσεις αλλά με εσωτερική μόνο μπαταρία - πράγμα που σε περιορίζει στην αυτονομία.

Το Ηιper V αν θυμάμαι καλά είχε έξτρα λειτουργία για να γίνει ζεύγος rover base (σε κάτι τέτοιο δηλαδή πλεονεκτούσε).

Όσο αφορά το γεωδαιτικό τους σταθμό ΕS65, είχε τις βασικές λειτουργίες, φυσικά δούλευε με ανασταλτικούς (μάλιστα το πολύ εξυπηρεικό παλικάρι που έκανε την παρουσίαση έσκιζε τα ιμάτια του οτι οι ανασταλτικοί είναι καλύτεροι από τους ατέρμονες...). Γενικά ένα βασικό οργανάκι χωρίς πολλά πολλά, με ακρίβεια 15cc και χωρίς δεύτερη οθόνη.

 

2.

Μαγαζί της leica. H κοπελιά πολύ εξυπηρετική επίσης. Εκεί είχαν μια κινέζικη εταιρεία - τη HiTarget και τη Leica. Παρουσίαση έγινε για το γεωδαιτικό gps της HiTarget το Χ900+. Έπιασε σήμα με τη μία σε ανοικτό πεδίο. Το λογισμικό του - σε σύγκριση και με αυτό της topcon φάνηκε υποδεέστερο - αλλά τη δουλειά του την έκανε. Όταν πήγαμε κοντά σε πρόβολο φυσικά είχαμε no fix signal. Τιμή αυτού στα 4000Ε. Από ποιότητα πλαστικού το κουβούκλιο της κεραίας λιγότερο ποιοτικό από τα topcon κλπ καλές μάρκες. Είχε και το μοντέλο i80GNSS το οποίο έφευγε καμιά 1500αρια ευρώ πιο πάνω (5500Ε).

Στο γεωδαιτικό σταθμό είχε έναν της leica για τον οποίο έγινε παρουσίαση λειτουργίας - αλλά η τιμή αυτού (δε συγκράτησα και το μοντέλο) έφευγε άνω των 6000Ε και εκεί σταμάτησε το όποιο ενδιαφέρον.

Είχαν βέβαια και έναν γεωδαιτικό της HiTarget τον ΗTS 420R που έβγαινε στα 3000Ε - αλλά δεν τον είχε στην έκθεση. 

Εν κατακλείδι σε λογικά λεφτά μόνο κινέζικα. Τώρα το τι υποστήριξη θα βρες από τον Chao Ling στην άλλη άκρη της υφηλίου - με τα τελωνεία στη μέση δε ξέρω.

 

3.

Μαγαζί της Nikon, Spectra,Satlab κλπ.

Πολύ πιο οργανωμένο μαγαζί.

Τα κινέζικα gps τύπου Geosun, Triumph κλπ τα αποφεύγαν σα το διάλο το λιβάνι. Προσωπικά πιστεύω οτι και το περιθώριο κέρδους που θα έχουν για τα φτηνά κινέζικα θα είναι και μικρότερο για αυτό και δε τα προωθούν τόσο. Μου έγινε προσφορά για μεταχειρισμένο Geosun στα 2500Ε αλλά με εγγύηση 6 μηνών και εκείνη με αμφιβολίες. Το αντίστοιχο καινούριο κινέζικο νομίζω ήταν στα 4000Ε (αν θυμάμαι καλά για το efix R1).

Πάμε στα Ευρωπαικά όπου μου προτάθηκε το SatLab SL600 το οποίο έχει πλακέτα trimble και κάνει τα πάντα (ακόμη και καφέ). 6 δίκτυα κλπ και έβγαινε στα 4800Ε - με Ευρωπαική προέλευση. Αρκετά δελεαστικό για εμένα.

Το αμερικάνικο gps που μου προτ'αθηκε ήταν το SP60 GNSS της Spectra το οποίο εκκινούσε από 6000 έως 6500Ε - ανάλογα με το χειρηστήριο. Καλές προδιαγραφές - αλλά και τσιμπημένη τιμή.

Στους γεωδαιτικούς σταθμούς είχε:

Spectra Focus 2 me 3000E 15cc ακρίβεια

Νικον NPL 322 με 4000Ε 15cc

Νικον Νivo C 5300Ε 15cc

και όσο έδινες ανέβαιναν τα λεφτά και τα χαρακτηριστικά.

Γενικά τα nikon τα είδα τσουχτερά σε τιμές - αλλά από προσωπική άποψη δε νομίζω οτι είναι καλύτερα των leica & topcan σε ποιότητα.

Επίσης να σημειώσω οτι στο πεδίο δε βγήκαμε για δοκιμή - παρά μόνο έγινε μια παρουσίαση του NivoC στο τραπέζι - συγκεκριμένα η οθόνη των windows που είχε -

 

4.

Επίσκεψη σε μαγαζί με κινέζικα.

Εκεί μου έγινε παρουσίαση του gps Galaxy G1, το οποιο δίπλα σε πολυκατοικίες 6 ορόφων φυσικά ούτε για αστείο να πιάσει σήμα fix παρότι το τοποθετήσαμε επάνω στο δρόμο. Γενικά μη περιμένει κανείς καλό αξιόπιστο κλειδωμένο σήμα gps σε μη ανοικτό χώρο - αυτό δεν παίζει - εκεί θέλει γεωδαιτκό σταθμό. Ναι τα gps δεν είναι πανάκεια. H τιμή του G1 4600E. Το λογισμικό του τίποτα το ιδιαίτερο και μάλιστα στο φόρτωμα αργούσε αρκετά.

Επίσης εκεί μου προτάθηκε και το πιο φτηνό κινέζικο καινούριο gps που βρήκα έως τώρα το S660P South στα 3500Ε

Από γεωδαιτικό σταθμό είδαμε σε λειτουργεία τον Ν6 South στα 2200Ε ο οποίος ποιοτικά σε σχέση με αυτούς της Leica, Topcaon & Nivo που μου παρουσιάστηκαν στα προηγούμενα μαγαζιά υστερούσε.

 

Εν τέλει είναι τι θέλει ο καθένας. Μπορείς να βρεις καινούριο πακέτο gps & Total station με 5700Ε φουλ Κίνα αλλά άνετα μπορείς να ξεπεράσεις και τα 10000Ε +. 

Εγγύηση άνω του ενός έτους δύσκολα σου δίνουν - μάλλον και αυτοί δεν εμπιστεύονται το τι πουλάνε - θεωρώ οτι τα 2 έτη εγγύησης θα έπρεπε στα τόσοα λεφτά να είναι το ελάχιστο.

Από την άλλη σε συζήτηση με τους πωλητές καταλαβαίνεις πότε ο άλλος σου λέει παπάτζα και πότε θέλει να σου πουλήσει μηχάνημα για το οποίο βγάζει και μεγαλύτερο κέρδος.

Επίσης το gps από μόνο του απλά δεν αρκεί - θες και total station (είτε δικό σου - είτε δανεικό από συνάδελφο).

 

Τέλος και εγώ είμαι πελαγωμένος και αναποφάσιστος μετά τα τόσα προιόντα που είδα...

Όποιος θέλει μπορούμε να το συζητήσουμε το όλο θέμα και σε pm μπας και καταφέρα και κατασταλάξω και εγώ..

 

Πήγες σε ολα αυτά, αλλά δεν επισκέφθηκες τα Geomax...

 

Δοκίμασε το. Τα RTK τους ειναι ΠΟΛΥ τίμια, σε δοκιμή που τα ειχα κάνει εγώ.

 

Επίσης αν έπαιρνα σήμερα τοταλ θα παιρνα κανα nivo ή spectra που είδες. Δεν ειναι πολύ ακριβά. Σκέψου πως είχαν κανα 7ρι χιλιάδες προ 3-4-5 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.