Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναλυτικός και στέγαστρα


Recommended Posts

Να ρωτήσω? Σε μια περίεργη περίπτωση που μου έτυχε (λυόμενη οικία), του 1973, όπου πάνω από τον ισόγειο όροφο, έγινε υπερύψωση στέγης και δημιουργία σοφίτας, όμως τη στέγη την επέκτεινε τόσο στα άκρα, έτσι ώστε δημιούργησε κάτω από αυτήν (στον εξωτερικό χώρο) έναν "τύπου" στεγασμένο χώρο. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ΗΧ (άσχετα που την εποχή της άδειας δεν υπήρχαν ΗΧ. Η τομή είναι κάπως έτσι :(βλ συννημένο σχήμα). Αυτό λίγο δύσκολο να το πάω με αναλυτικό έ?

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

κτίρο με Ο.Α. Υπάρχουν αυθαίρετα κεραμοσκεπή στέγαστρα επί ξύλινων υποστηλωμάτων σε εξώστες. Με βάση το άρθρο 1 του ΓΟΚ αποτελούν ημιυπαίθριους χώρους.

Υπολογίζονται με αναλυτικό ή σύμφωνα με την Γ14 "Ημιυπαίθριοι χώροι σε κτίρια με Ο.Α. που ξεπερνούν το επιτρεπόμενο ποσοστό τους υπολογίζονται ως υπέρβαση δόμησης" ;

Αν ισχύει τελικά η Γ 14 θα υπάρξει και συντελεστής επιβάρυνσης λόγω υπέρβασης κάλυψης; ( Στο οικόπεδο υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης).

Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα και με την ΣΤ2 "για ημιυπαιθριο που δημιουργήθηκε καθ υπέρβαση της άδειας και ο οποίος παραμένει ανοιχτός και δεν παραβιάζει κανένα από τα πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη, απόσταση από τα όρια, επιτρεπόμενο ποσοστό Η.Χ.) ....υπολογίζεται με αναλυτικό.

Άρα στη δική μου περίπτωση στέγαστρο επι εξώστη αποτελεί Η.Χ. που προσμετρά στη κάλυψη. Μήπως τελικά ΥΔ ΒΧ με προσαύξηση λόγω παραβίασης κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικό μόνο χωρίς ΥΔ, ΥΚ.

Σίγουρα τα στέγαστρα-Η.Χ. μόνο με αναλυτικό, αλλά εδώ προκύπτει ένα θέμα : το ΔΚ που θα στείλουμε δεν συντάσσεται σύμφωνα με τις ερωτοπαπαντήσεις του 4014, συντάσσεται σύμφωνα με τον ΓΟΚ... οπότε αναγκαστικά στεγασμένους Η.Χ. οφείλουμε να τους προσμετρήσουμε στην κάλυψη και θα υπάρχει το εξής παράδοξο : ναι μεν θα έχουμε (ίσως) υπερβεί την εγκεκριμένη/επιτρεπόμενη κάλυψη αλλά στον υπολογισμό του προστίμου δεν θα έχουμε λάβει υπόψην μας υπέρβαση κάλυψης...

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει τελικά η Γ 14 θα υπάρξει και συντελεστής επιβάρυνσης λόγω υπέρβασης κάλυψης; ( Στο οικόπεδο υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης).

Παύλο μην μπερδεύεσαι μ΄αυτό.

Το ότι υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης στο οικόπεδο δεν μετράει.

Αφού έχει π.χ. ΗΧ 10 m2 ως επιπλέον της αδείας και επιτρεπόμενη του οικοπέδου π.χ. 200 m2, τότε και παρόλο που έχει υπόλοιπο κάλυψης, έχεις υπέρβαση αυτής κατά 10/200=5%<20%

 

Η δική μου γνώμη είναι ότι όταν ο ΗΧ δημιουργείται καθ΄υπέρβαση της οικ. αδείας ναι μεν πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό και σαν παράβαση 13, αλλά σε κάθε περίπτωση μετράει και στην κάλυψη, παρόλο που αυτό δεν αναφέρεται σε καμία ερωτ-απάντηση.

Τώρα πως θα την περάσουμε αυτή την παράβαση από τη στιγμή που το σύστημα δεν δέχεται κάτι τέτοιο................δεν ξέρω.

Επίσης θα πρέπει να τσεκάρουμε εάν η δημιουργία οδηγεί σε υπέρβαση του 20% των ΗΧ και σε υπέρβαση του 40% των ΗΧ+εξωστών.

Σε αυτή την περίπτωση μετράει και στη δόμηση.

 

Γενικά σε κάποια σημεία ο 4014 έρχεται σε σύγκρουση με το Γ.Ο.Κ.

Link to comment
Share on other sites

άρα όταν ένα στέγαστρο-ημιυπαίιθριος χώρος παραβιαζει πολεοδομικές διατάξεις (πχ κάλυψη ή το 20% ή 15% ποσοστό ΗΧ που δεν προσμετρά στη δόμηση ή ύψος ) τότε δεν θα πρέπει σύμφωνα με την ΣΤ 2 να πηγαίνει με αναλυτικό αλλά σαν υπέρβαση Β.Χ. με προσαυξήσεις είτε κάλυψης είτε ύψους.

Με τους αναλυτικούς για υπολογισμό προστίμου ΗΧ ειμαι πολυ επιφυλακτικός ακόμα. Προτιμώ να το υπολογίζω με το δυσμενέστερο, αν και σε κάποιες περιπτώσεις με υπέρβαση δόμησης ΒΧ το πρόστιμο βγαίνει και μικρότερο από 500 ευρώ που θα ηταν αν πήγαινε ένα στέγαστρο με αναλυτικό.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τριες ερωτησούλες:

1. Σπίτι με οικοδομική άδεια. Στο δώμα υπάρχει στέγη με κεραμίδια, που στηρίζεται σε ξύλινα υποστηλώματα, ανοικτή από όλες τις πλευρές. Άρα αναλυτικός προϋπολογισμός.

Έχει υπέρβαση ύψους. Κάνω μόνο τον αναλυτικό και δεν λαμβάνω υπόψη την υπέρβαση ύψους, αφου το σύστημα δεν μου το επιτρέπει;

2. Αν υποθέσουμε ότι στην παραπάνω περίπτωση έχει κλειστεί από όλες τις μεριές με τζάμια πλήρως ανοιγόμενα (τύπου φυσαρμόνικας), τί θεωρείται; Και αν θεωρείται κλειστός χώρος λαμβάνεται ως Β.Χ. ή ως Κ.Χ.;

3. Επειδή διαβάζω και δεν βγάζω άκρη: Στην υπέρβαση ύψους τελικά λαμβάνουμε υπόψη την υπέρβαση που έχει πραγματοποιηθεί απο το δώμα και πάνω ή απο το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνώμη μου είναι:

1. Θα πας σύμφωνα με την Δ6

2. Κ.Χ. , δεν σε ενδιαφέρει το υλικό κατασκευης αλλά η χρήση

3. Σε ομιλία που παρακολουθησα, στην οποία μίλησε ο Καρατσώλης, είπε οτι σύμφωνα με τον νόμο πρέπει να συγκρίνουμε με το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής. Πάντως σε οποιο και να καταλήξεις δεν είναι λάθος(ταδε έφη...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.