Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναλυτικός και στέγαστρα


Recommended Posts

Όταν υπολογίζουμε ένα μεταλλικό στέγαστρο....ανοιχτο...συμφωνα με τις ερωτοαπαντησεις αν δεν κάνω λάθος υπολογίζεται το πρόστιμο με αναλυτικό. σε μία ενημέρωση όμως μας είπαν με τμ.σαν Β.Χ

Έστω αυτο το μεταλλικό στέγαστρο ειναι κλειστο απο 2-3 πλευρές( πανελ τουβλα.) και χρησιμοποιείται σαν αποθηκευτικός χώρος ...θα πάει πάλι με αναλυτικό ή με τμ. και Β.Χ.

Και κάτι τελευταιο....έστω οτι κάνω αναλυτικό....πως βάζω τις διαφορες πιθανές υπερβάσεις που έχω???? οπως λενε και οι ερωτοαπαντησεις? γινεται με το προγραμμα?

ευχαριστω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ τα στέγαστρα τα βάζω με αναλυτικό.

Τα υπολογίζω από το πρόγραμμα αμοιβών που έχω και στο σύστημα βάζω αρ. παραβάσεων 1<5000 αναλυτικού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Οι στεγασμένοι εξώστες-βεράντες δε θεωρούνται ανοιχτοί ημιυπαίθριοι; Δεν επηρεάζουν την κάλυψη;; Αν δεν δηλωθούν δεν παίρνει το κτίριο βεβαίωση νομιμότητας. Έτσι δεν είναι;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση:

 

Εχω μια στεγασμενη περγκολα (σε σπιτι με αδεια του 1968), η οποια εχει τα χαρακτηριστικα ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥ χωρου.

Την εχω υπολογισει με ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ.

Σκεφτομουν οτι ακομη κι αν εχει τα χαρακτηριστικα του Ημιυπαιθριου, οταν εκδοθηκε η αδεια δεν υπηρχαν οι ημιυπαιθριοι, οποτε δεν εχει νοημα να βαλω Υ.Δ.Β.Χ... Σωστα?

 

Εμεις δηλαδη, για να κατηγοριοποιησουμε μια αυθαιρεσια, συγκρινουμε παντα με τους ορους δομησης της ΑΔΕΙΑΣ και οχι με τους τωρινους, ετσι δεν ειναι?

(τους τωρινους τους χρησιμοποιουμε μονο για να συγκρινουμε ποσοστα υπερβασης υψους κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση γίνεται με τα μέγιστα επιτρεπόμενα που ισχύουν σήμερα ή την εποχή της αυθαίρετης κατασκευής αν αυτά είναι ευμενέστερα

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση γίνεται με τα μέγιστα επιτρεπόμενα που ισχύουν σήμερα ή την εποχή της αυθαίρετης κατασκευής αν αυτά είναι ευμενέστερα

 

Η συγκριση για να βουμε τα ποσοστα υπερβασης.

Η ερωτηση μου ομως ειναι αλλη:

Πως θα χαρακτηρισω μια στεγασμενη περγκολα σαν ημιυπαιθριο, οταν τοτε που εγινε, δεν υπηρχαν ημιυπαιθριοι?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί πρέπει να την χαρακτηρίσεις σαν ημιυπαίθριο??

Δεν σου αρκεί η περιγραφή "στεγασμενη περγκολα" ή "στέγαστρο" ή κάπως αλλιώς και να είναι μια παράβαση που πάει με το 13 και τέλος??

Τι πειράζει δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αλλο ποσο βγαινει αν την παω με ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ και αλλο αν πρεπει να την παω σαν ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟ (εχω υπερβαση Βοηθητικων Χωρων + Καλυψης)

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδεύεις τον ΓΟΚ με τον υπολογισμό των προστίμων...είναι άλλο πράγμα.

 

Ανοιχτά στέγαστρα => ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ

 

Κλειστά στέγαστρα απο όλες τις πλευρές π.χ. επέκταση καταστήματος σε πρασιά => Υ.Δ. Κ.Χ. με τις ανάλογες προσαυξήσεις.

 

Βεβαίως αυτά έχουν κανονικά δόμηση και κάλυψη,αλλά οχι για τον 4014,οπότε ακόμα και στο Διάγραμμα Κάλυψης αργότερα δεν θα τα δώσεις δόμηση κ κάλυψη,αλλά θα γράφεις οτι υπολογίστηκαν με αναλυτικό.

 

Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Οι στεγασμένοι εξώστες-βεράντες δε θεωρούνται ανοιχτοί ημιυπαίθριοι; Δεν επηρεάζουν την κάλυψη;; Αν δεν δηλωθούν δεν παίρνει το κτίριο βεβαίωση νομιμότητας. Έτσι δεν είναι;

θα δηλωθούν στα σχέδια. Για την βεβαίωση Ν4014 ελέγχουμε σχέδια και νομιμοποιητικά στοιχεία με πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.