Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

Πρόσβαση στο λεβητοστάσιο δεν γίνεται να έχεις;

Αν πάντως δηλώσεις τον εγκατεστημένο λέβητα σαν πηγή θέρμανσης, θεωρώ πως η υπερδιαστασιολόγηση θα πρέπει να γίνει για τα διαμερίσματα που (θεωρητικά) καλύπτει τώρα (2) και όχι σαν να κάλυπτε όλη την οικοδομή (12).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πηγα στο εν λογω λεβητοστασιο και το ειδα.

Εβγαλα και φωτογραφιες.

Καπακια του λεβητα πεταμενα κατω, διαφορα εξαρτηματα ακουμπισμενα στη δεξαμενη πανω και ο λεβητας εδω και 2 χρονια επαψε να λειτουργει

9 διαμερισματα στην ανωδομη, 1 στο ανωγειο και 1 στο ημιυπογειο.

Τα 7 εχουν φυσικο αεριο πλεον, το ενα ειναι του πελατη μου και τα υπολοιπα εχουν Α/C

 

Το να θεωρησω πως η κεντρικη θερμανση λειτουργει ειναι κομματακι ανουσιο νομιζω

 

Τι μου προτεινετε να κανω?

 

EDIT

Πανο γραφαμε μαζι.

Δεν ειναι καθολου ευκολο να κανω υπερδιαστασιολογηση για τα διαμερισματα που καλυπτει η ΚΘ γιατι δεν ξερω αυτα τα εναπομειναντα 4 διαμερισματα τι διαστασεις εχουν, τι περιμετρο εχουν, τι εμβαδον κλπ

Δεν εχω κατοψεις ολων των οροφων, μονο του διαμερισματος μου εχω

Οποτε υπερδιαστασιολογηση μου ειναι αδυνατον να κανω, ουτε προφανως να επιμερισω την ισχυ των βοηθητικων συστηματων

 

Τι λες?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Χμ! Θεωρητικό σύστημα είναι η γνώμη μου, καθώς δεν πρόκειται να βρεις άκρη και επιπλέον χλωμό το κόβω να καταστήσουν την υπάρχουσα κ.θ. λειτουργική μόνο για τα τέσσερα εναπομείναντα. 

Link to comment
Share on other sites

Μα μιλάμε για διαλυμένο ξεχαρβαλωμένο λέβητα...Ασε που πλέον δεν καλύπτει καν την κεντρική θέρμανση για την οποία προορίστηκε. Θα έβαζα του κτηρίου αναφοράς και θα ξεμπέρδευα.. 

Ερώτηση, αν σε διαμέρισμα δεν υπήρχε κανένα θερμαντικό (είχαν βγει όλα) σώμα τι σύστημα θέρμανσης θα παίρνατε?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι θα εξέταζες το λέβητα. Αν δηλ. όλη η πολυκατοικία θερμαίνεται με κ.θ., αλλά επειδή κάποιος δεν γουστάρει να πληρώνει, κι έχει αποσυνδέσει τα σώματα (πληρώνει το 30%) απαλλάσσεται?  

Link to comment
Share on other sites

Ξεχαρβαλωμενος δεν ηταν ακριβως, δειτε φωτογραφιες.

Τωρα αν το καπακι ειναι το χαλασμενο και αντικατασταθηκε δε δυναμαι να γνωριζω.

Το θεμα ειναι οτι δε χρησιμοποιειται εδω και 2 ετη, οι 7 απο τους 11 εχουνε παει στο φυσικο αεριο και ο λεβητας μου ειπε ο διαχειριστης οτι εχει υποστει ανεπανορθωτες ζημιες και δε χρησιμοποιειται

Για την ακριβεια με ειπε "μην κανεις καμια χαζομαρα να πας να τον βαλεις μπρος, θα ανατιναχτουμε ολοι"

 

Τωρα τι να σας πω... η ΥΔ δε νομιζω πως παιζει καποιο ιδιαιτερο ρολο επι του παροντος και δεν εχω και τη δυνατοτητα να τη λαβω.

 

Το κουλο με την υπερδιαστασιολογηση λεβητα που καλυπτει συγκεκριμενα διαμερισματα ειναι οτι βγαζει πολυ μεγαλυτερες απαιτησεις θερμανσης απο οτι αν καλυπτει ολη την οικοδομη γιατι ΟΛΗ η περιμετρος ΚΑΘΕ διαμερισματος πρεπει να συνυπολογιστει, μαζι με τις οριζοντιες επιφανειες (υπολογιζονται και τοιχο σε επαφη με ομορα).

Αλλα οπως και να χει, ειναι ανεφικτο και υπερδιαστασιολογηση να γινει αλλα και επιμερισμος των βοηθητικων συστηματων.

 

Οποτε κι εγω συγκλινω προς τη χρησιμοποιηση της θερμανσης ΚΑ

Αν ειχε αφαιρεσει τα τερματικα, εννοειται πως θα το θεωρουσαμε με θερμανση ΚΑ

 

Τωρα ομως?

post-47080-0-09671600-1394820587_thumb.jpg

post-47080-0-72859300-1394820608_thumb.jpg

post-47080-0-84762200-1394820647_thumb.jpg

post-47080-0-29985800-1394820681_thumb.jpg

post-47080-0-81141800-1394820712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτηση:

 

Η οικοδομη έχει κεντρικό λέβητα ο οποιός δε χρησιμοποιείται από περυσι (μερικοί έχουν βάλει φυσικό αέριο) και κάνω ΠΕΑ για ισόγειο τμήμα της οικοδομής που ήταν κατάστημα και έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Ως κατάστημα δεν είχε καν καλοριφέρ και τώρα έχει τοποθετηθεί ενα κλιματιστικό (χρήση χειμώνα-καλοκαίρι) που δεν το καλύπτει όλο το χώρο. Σαν πρόσθετη πηγή από κτήριο αναφοράς για να καλύψω το χώρο τι βάζω; Λέβητα πετρελαίου ή 2ο κλιματιστικό?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λέβητα πετρελαίου με τα χαρακτηριστικά του Κ.Α. για την θέρμανση και κλιματιστικό του Κ.Α. για ψύξη

Edited by emnikol
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πείτε μου μια αποψη γιατι σημερα με γυρισαν τα μυαλα

Πολυκατοικια του 1995

Εχει κεντρικη θερμανση που δε χρησιμοποιειται εδω και πανω απο 5 χρονια

Οταν χρησιμοποιητο, συντηρουνταν ανευ φυλλο ελεγχου

Κοινως απλο καθαρισμα κλπ

 

Ο λεβητας ταμπελακι δεν εχει, στο μαυρο του το χαλι.

Ζητησα συντηρητη οχι για να συντηρησει αλλα για να μετρησει ισχυ, θερμιδες, αποδοση κλπ και να μου δωσει ενα τυπικο φυλλο ελεγχου

Για την ισχυ στην υπερδιαστασιολογηση πιο πολυ...

 

Η απαντηση που ελαβα ηταν κοινοτυπη....

Ηρθαν κι αλλοι μηχανικοι και εβγαλαν το ΠΕΑ χωρις καν να δουνε το λεβητα, εσυ γιατι θελεις τοσα πολλα?

 

Ειμαι εγω ο παραλογος ρε γαμωτο?

Πως χαλασε ετσι η πιατσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.