Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
d1m1tr1s

Τιμές εκκίνησης ζώνης, Τιμές Ζώνης, Συντελεστής Ζώνης και άλλοι παράμετροι

Recommended Posts

Και σε εμένα το ίδιο. Τα στοιχεία που έχει είναι προ της τελευταίας αλλαγής των αντικειμενικών ...το 2007. Ξεχάστε το.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα σχετικά με τον συντελεστή ζώνης ,που υπεισέρχεται στον προϋπολογισμό ενός οικοδομοτεχνικού έργου .Είναι δυνατόν να πρόκειται για το ίδιο έργο ,με συντελεστή ζώνης 0.75(πρόκειται για οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων) και να απαιτεί ο υπάλληλος να θέσω μονάδα για τον η/χ και το υπόγειο και 0.75 για την κατοικία?!

*Στην περίπτωση ανάλυσης του προϋπολογισμού για τις εισφορές του ιδιοκτήτη (για το ΤΕΕ είναι μονάδα) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για κατοικίες, γραφεία και καταστήματα ο προϋπολογισμός είναι το γινόμενο της τιμής αφετηρίας επί του συντελεστή επιρροής επιφανείας και επί του συντελεστή ζώνης.

Για όλα τα άλλα είναι αποτέλεσμα του γινομένου της τιμής αφετηρίας επί ενός άλλου συντελεστή.

Στην περίπτωσή σου, ο προϋπολογισμός για κατοικίες είναι Ε*ΕΤΑ*Σ.Ε.Ε.*0,75 και για τα υπόλοιπα Ε*ΕΤΑ*0,50

Άρα σωστά σου λέει ο υπάλληλος.

 

*Σου τα λέει σε απλοϊκή μορφή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για κατοικίες, γραφεία και καταστήματα ο προϋπολογισμός είναι το γινόμενο της τιμής αφετηρίας επί του συντελεστή επιρροής επιφανείας και επί του συντελεστή ζώνης.

Για όλα τα άλλα είναι αποτέλεσμα του γινομένου της τιμής αφετηρίας επί ενός άλλου συντελεστή.

Στην περίπτωσή σου, ο προϋπολογισμός για κατοικίες είναι Ε*ΕΤΑ*Σ.Ε.Ε.*0,75 και για τα υπόλοιπα Ε*ΕΤΑ*0,50

Άρα σωστά σου λέει ο υπάλληλος.

 

*Σου τα λέει σε απλοϊκή μορφή.

 

Συνάδελφε Faethon11 σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση που έδωσες .

Σωστή η παρατήρησή σου ,στην περίπτωση μου όμως πρόκειται για κατοικία μειωμένου συντελεστή και το αντίστοιχο απόσπασμα της εγκυκλίου 17854/12.2.90 λέει τα εξής :

3. Ο Προϋπολογισμός Π των υπογείων βοηθητικών χώρων, των ελευθέρων χώρων

PILOTIS και των ημιυπαίθριων χώρων των κτιρίων, είναι:

Π = Ε Χ [0.50 Χ (ΕΤΑ)] όπου:

Ε = η επιφάνεια του αντίστοιχου χώρου

(ΕΤΑ) = η ενιαία τιμή αφετηρίας του άρθρου 4 της Απόφασης.

 

4. Υπενθυμίζεται ότι για κτίρια αποκλειστικά μιας ή το πολύ δύο κατοικιών

ή προσθήκης μιας ανεξάρτητης κατοικίας σ'αυτά, με επιφάνεια κάθε μιας

απ'αυτές μικρότερη από 120 τ.μ. , ο προϋπολογισμός (όπως περιγράφτηκε στη παρ. Β11) είναι:

Π = Ε [Χ (ΕΤΑ) Χ 0.60 Χ (ΣΖ)]

Στις περιπτώσεις αυτές, ο προϋπολογισμός Π των υπογείων βοηθητικών χώρων,

των ελευθέρων χώρων PILOTIS και των ημιυπαίθριων χώρων των κτιρίων αυτών

είναι, το μισό της αντίστοιχης τιμής μονάδας ήτοι:

Π = Ε Χ 0.50 Χ [(ΕΤΑ) Χ 0.60 Χ (ΣΖ)] .

Άρα σε αυτήν την περίπτωση ο ΣΖ δεν πρέπει είναι ίδιος όπως στην κατοικία,δηλαδή 0.75?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι στον μειωμένο συντελεστή μπαίνει ο ΣΖ και στον προϋπολογισμό των βοηθητικών χώρων.

Στην ουσία στον μειωμένο συντελεστή ο προϋπολογισμός των βοηθητικών χώρων είναι ο μισός του προϋπολογισμού της κατοικίας, ανά τετραγωνικό μέτρο επιφάνειας βέβαια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

διάβασα τις προηγούμενες απαντήσεις αλλά δεν έβγαλα άκρη και θα κάνω μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις. Διάβασα και τους νόμους αλλά δεν επεξηγούν τι είναι το καθένα και από που τα βρίσκεις

 

στο προγραμμα ADEIA για τον υπολογισμο των αμοιβών ζητάει τα εξής

 

 

ΤΖ: λέει όπως ισχύουν κάθε φορά απο τους πίνακες του Υπουργείου κατά την περίοδο των Τιμών Αφετηρίας

 

Ερ. 1)Δηλαδή βάζουμε τις τρέχουσες ΤΖ; σε προήγουμενη απάντηση είδα ότι τις τρεχουσες ΤΖ τις βάζουμε για το ΕΚΚΟ και όχι για τις αμοιβές

 

ΤΑ: κατά περιφερειακό διαμέρισμα. Αυτό μάλλον είναι απλό, απλώς βάζω την τιμή της περιφέρειας από τον πίνακα.

 

 

Υπολογιζόμενος συντελεστής ζώνης: το προγραμμα υπολογίζει τον συντελεστή ζώνης με βάση την τιμές που έχουμε βάλει στην Τιμη Εκκινησης Ζωνης και στην Τιμη Αφετηριας

 

Επιθυμητος συντελεστης ζώνης: ο χρήστης μπορεί να καθορίσει απ' ευθείας τον συντελεστή ζώνης και ετσι δεν χρειάζεται να ορίσει Τιμή Εκκίνησης Ζώνης (ΤΖ) και Τιμή Αφετηρίας (ΤΑ). Αν αυτή η τιμή ειναι 0, τότε υπολογίζεται ο συντελεστής ζώνης από τις παραπάνω τιμές. Η τιμή αυτή έχει οριστεί από το ΤΕΕ 1,00

 

 

Ερ.2) Αφού το ΤΕΕ έχει ορίσει τον συντελεστή ζώνης με τιμή 1,00, ποιός ο λόγος να υπολογίζουμε με βάση ΤΖ και ΤΑ και να βγάζει άλλες τιμές;

 

Ερ.3)Όπως ρώτησα και πριν, θα βάζουμε την ΤΖ τρέχουσα (οπως ζητάει το πρόγραμμα) ή του 1989;

Υπάρχει το ΕΚΚΟ από όπου προκύπτουν οι εισφορές του ιδιοκτήτη και υπάρχουν οι εισφορές/αμοιβές του μηχανικού.

Για το ΕΚΚΟ χρησιμοποιούμε την τρέχουσα τιμή ζώνης, ενώ για τον υπολογισμό των αμοιβών τις τιμές του 1989;

 

Εαν βάλω την τιμή 1,00 στον συντελεστή ζώνης σύμφωνα με το ΤΕΕ, οπότε δεν χρειάζεται να βάλω την ΤΖ του 1989, τότε η ΤΖ (του 1989) δεν χρησιμοποιείται πουθενά στο πρόγραμμα

 

στο site της 4m γράφει:

"Στα <Στοιχεία>, <Μελέτης> τσεκάρουμε την επιλογή <Υπολογισμός αμοιβών σύμφωνα με ΤΕΕ>. Τότε ο προϋπολογισμός των Αμοιβών υπολογίζεται με ΕΤΑ 115,00 (για το έτος 2009) και ¨Συντελεστή Ζώνης¨ ίσο με 1,00. Ο ¨Επιθυμητός¨ ή ¨Υπολογιζόμενος¨ συντελεστής ζώνης ΣΖ χρησιμοποιείται μόνο για τον προϋπολογισμό των κρατήσεων"

 

Ερ.4) λέγοντας κρατήσεις εννοεί τις εισφορές του ιδιοκτήτη; μα αυτές δεν προκύπτουν απο το ΕΚΚΟ; γιατί εισέρχονται στον υπολογισμό των αμοιβών

 

 

στο τέλος λέει να επιλέξουμε εαν θέλουμε να γίνει ο Υπολογισμός των κρατήσεων και η Ανάλυση των αμοιβών σύμφωνα με το ΤΕΕ ή την Πολεοδομία

 

Ερ.5) Δηλαδή θα υπολογίσουμε ξεχωρίστα τις αμοιβές και ξεχωριστά τις εισφορές κάνοντας δυο φορές την ίδια διαδικασία; δεν βγαίνουν "μαζί" ;

 

 

σε αυτό το παράδειγμα υπολογισμού αμοιβών

http://www.domiki.gr/forotexnika/1.htm

Ερ.6) χρησιμοποιεί συντελεστή ζώνης 0,75 και όχι 1,00 που ορίζει το ΤΕΕ... γιατί αυτό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχετ. Απόφ ΥΠΕΧΩΔΕ 81304/6083/6.12.89

 

Σε περιοχές πλην Αττικής ισχύει πάντα ΣΖ 0,75

 

Στην Αττική την περίοδο πριν 1990 στο ΣΑΑ υπήρχαν περιοχές με ΤΖ σε δρχ.

Για να βρεις τον ΣΖ μετατρέπεις τις δρχ σε ευρώ και εφαρμόζεις το τυπολόγιο του άρθρου 1β της παραπάνω απόφασης. Για ενημερωμένες (?) Τ.Α. δες την ΥΑ ΓΔΔ1803/2001(Β 1587)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σχετ. Απόφ ΥΠΕΧΩΔΕ 81304/6083/6.12.89

 

Σε περιοχές πλην Αττικής ισχύει πάντα ΣΖ 0,75

 

επομένως το 1,00 που έχει ορίσει το ΤΕΕ ισχύει μόνο για την Αττική;

 

Στην Αττική την περίοδο πριν 1990 στο ΣΑΑ υπήρχαν περιοχές με ΤΖ σε δρχ.

Για να βρεις τον ΣΖ μετατρέπεις τις δρχ σε ευρώ και εφαρμόζεις το τυπολόγιο του άρθρου 1β της παραπάνω απόφασης. Για ενημερωμένες (?) Τ.Α. δες την ΥΑ ΓΔΔ1803/2001(Β 1587)

 

αυτό ισχύει και για τις περιοχές εκτός Αττικής;

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο Σ.Ζ. ισχύει μόνο κατά τη σύνταξη προϋπολογισμού πολεοδομίας για την πληρωμή των φορολογικών και έχει τιμή διαφορετική του 0,75 μόνο σε ορισμένες περιοχές της Αττικής.

 

Σε ότι αφορά αμοιβές μηχανικού, δηλ ΤΕΕ τότε ΣΖ=1 (ή απλά δε συμμετέχει στους υπολογισμούς). Τα προγράμματα αμοιβών κάνουν αυτόματα τον διαχωρισμό και υπολογίζουν δύο προϋπολογισμούς.

 

Για να μη παιδεύεσαι άδικα ρώτα τον φοροτεχνικό της πολεοδομίας για την περίπτωσή σου τι Σ.Ζ. ισχύει

Share this post


Link to post
Share on other sites
ο Σ.Ζ. ισχύει μόνο κατά τη σύνταξη προϋπολογισμού πολεοδομίας για την πληρωμή των φορολογικών και έχει τιμή διαφορετική του 0,75 μόνο σε ορισμένες περιοχές της Αττικής.

 

Σε ότι αφορά αμοιβές μηχανικού, δηλ ΤΕΕ τότε ΣΖ=1 (ή απλά δε συμμετέχει στους υπολογισμούς). Τα προγράμματα αμοιβών κάνουν αυτόματα τον διαχωρισμό και υπολογίζουν δύο προϋπολογισμούς.

 

Για να μη παιδεύεσαι άδικα ρώτα τον φοροτεχνικό της πολεοδομίας για την περίπτωσή σου τι Σ.Ζ. ισχύει

 

το ADEIA εχει σαν default τιμή το 0,75 και στο manual λέει όμως ότι το ΤΕΕ έχει ορίσει σαν τιμή το 1,00 και έαν θέλουμε μπορουμε να βάλουμε αυτή τη τιμή.

 

όμως, λαμβάνει μόνο την μια τιμή, δηλαδή ή θα του ορισω 0,75 ή 1,00 ή όσο βγαίνει με βάση τις ΤΖ και ΤΑ. Δεν μπορώ να βάλω 0,75 για τα φορολογικά και 1,00 για τις αμοιβές.

έκανα δοκιμές με 0,75 και 1,00 και έβγαζε άλλα αποτελέσματα

 

 

αυτό το παράδειγμα είναι σωστό ή έχουν αλλάξει κάποια πραγματα και δεν είναι ενημερωμένο; μήπως μπορέσω και βγάλω κάποια άκρη με αυτό

http://www.domiki.gr/forotexnika/1.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.