Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

Μανώλη έχεις δίκιο, το ίδιο ακριβώς μου είπε και ο πρόεδρος του Συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών στην Εύβοια...Απλά επειδή το ξεκίνησα από την αρχή του έτους είπα να το κάνω μέχρι τέλη του 2012 και μετά τέλος. Πάντως έχεις δίκιο και δεν πρέπει να αγχώνονται όσοι δε τα έχουν πάει, που είναι και οι περισσότεροι μάλιστα.Όταν φτιαχτεί το σύστημα στο gsis τότε θα δώσουμε τη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας!

τελικά δεν έχω καταλάβει...Χρειάζεται να κάνουμε ιδιωτικά συμφωνητικά με τους πελάτες ή αρκεί η διαδικασία που κάνουμε μέσω του συστήματος αμοιβών, με νόμιμη και συμφωνηθείσα αμοιβή?

Και αν τελικά κάνουμε τα συμφωνητικά, πού πρέπει να τα καταθέσουμε? Υπάρχει κάποια σχετική οδηγία?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνητικό πρέπει να κάνεις και μάλιστα από τις πρώτες κινήσεις, κυρίως για να είσαι εξασφαλισμένος ότι ο πελάτης δεν θα στην "κάνει". Όχι ότι σε καλύπτει απόλυτα ή ότι είναι εύκολο να διεκδικήσεις τα χρήματά σου, αλλά είναι ένας παράγοντας πίεσης. Η συμφωνηθείσα αμοιβή πρέπει να συμπληρωθεί τόσο στο σύστημα αμοιβών, όσο και στο σύστημα αυθαιρέτων, ενώ για κατάθεση το μόνο το οποίο ζητείται προς το παρόν είναι το upload στο σύστημα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τις αμοιβές μου τις έχω εξασφαλίσει! οπότε γι αυτό δε μου είναι απαραίτητο. Τώρα καταθέτω τα αρχεία στο σύστημα και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω και αυτά τα συμφωνητικά και να τα κατθέσω και αν ισχύει και ποια είναι αυτή η οδηγία που θα τα στέλνουμε με μορφή πίνακα στη ΓΓΠΣ?

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Μια οδηγία έχει δοθεί για τα συμφωνητικά και λέει ότι θα τα στέλνουμε με τη μορφή πίνακα κάθε Φεβρουάριο στη ΓΓΠΣ.Γιατί χάνεις το χρόνο σου που είναι πολύτιμος και τα πηγαίνεις στη ΔΟΥ κάθε τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δια νόμου είσαι υποχρεωμένος να συντάξεις συμφωνητικό και καλό είναι, έστω και εκ των υστέρων, να κάνεις για όλες τις εργασίες σου για τις οποίες δεν έχεις πληρωθεί τη νόμιμη αμοιβή.

Τόσον καιρό δεν είχαμε τι να τα κάνουμε τα συμφωνητικά, πλέον όμως ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα του συστ αμοιβών να τα ανεβάζουμε εκεί. Πληρ βρες στο σαιτ του ΤΕΕ και διάβασε και το σχετικό θέμα http://www.michanikos.gr/topic/32214-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.