Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑ, έστειλα στο σύστημα του Τεε 10 αιτήσεις για αδόμητα οικόπεδα.ακόμα απόδειξη δεν έκοψα γτ ο πελάτης μου δεν έχει να με πληρώσει.έχω κάποιο πρόβλημα με το ΦΕΜ που είπες σε 10 μέρες;

 

Απάντησα στο μήνυμά σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eχω υποβάλλει 4 αιτήσεις ολοκληρωμένες και έχω εκδόσει 2 βεβαιώσεις περί μη αυθαιρεσιών.

 

Δεν έχω καταβάλλει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. Ουτε ΦΕΜ, ούτε ΦΠΑ, ουτε τιποτα....

 

ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ξεκαθαρισει το πραγμα και απαντησει καποιος υπευθυνα, για το τι πληρωνουμε και επι ποιου ποσου, τοτε θα ξεκινησω κι εγω να πληρώνω.

 

Ας με σεβαστούν σαν επαγγελματία για να τους σεβαστώ κι εγώ...

 

 

Σε αυτό το μπάχαλο εγώ προσωπικά ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ. Και θα προέτρεα και όλους να πράξουν αναλόγως....

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ας με σεβαστούν σαν επαγγελματία για να τους σεβαστώ κι εγώ...

Σωστός !

 

Βεβαίως δεν ισχύει το ίδιο για το ΦΕΜ, ΦΠΑ. Αυτά είναι προκαθορισμένα. Το πολύ σε δέκα ημέρες το ΦΕΜ (μέσα στην ίδια φορολογική χρονιά) και ανά αντίστοιχο τρίμηνο το ΦΠΑ.

Από εφορία μου είπαν: 'εσείς οι μηχανικοί δεν έχετε περιορισμό στην καταβολή του Φεμ' και ότι μπορώ και μες το 2012 για αποδείξεις του 2011.

 

Από τη μια έχει μια λογική από την άλλη είναι μια ακόμη βλακεία.

Πάντως πώς θα καταβάλεις φεμ εντός του 2011 όταν έκοψες απόδειξη στις π.χ. 27-28/12/2011 και λόγω μπάχαλου και απεργιών των εφοριακών αδυνατείς να πληρώσεις? Και γιατί πρέπει να ξέρεις ότι θα απεργήσουν, εγώ δεν το ήξερα. Μόλις το πληροφορήθηκα έσπευσα. Πήγα να τους πληρώσω, έκαψα βενζίνη να πάω και να'ρθω δυο φορές χωρίς αποτέλεσμα.

 

όσο για τις κρατήσεις πλήρωσα στην τράπεζα τσμέδε-εμπ-χαρτόσημο

και στο τεε τις του τεε κρατήσεις

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον salpigoal. Στο μπάχαλο δεν συμμετἐχω!!

ΑΠΥ θα κόψω όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, και τότε θα πληρώσω και ΦΕΜ. Οσων αφορα τις κρατήσεις των νταβατζήδων μας (ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, κουτσή μαρία,κλπ..) δεν δἰνω τίποτα. Ούτε και συμφωνητικό κάνω. Υπομονή και σε λίγο καιρό η Τρόικα θα τους βάλει χοντρό χέρι και δεν θα μας ζητήσουν τίποτα. Για αυτό και τόσο διάστημα (3 μήνες) δεν ξεκαθαρίζουν τα πράγματα και δεν μας ζητάν λεφτά. Επίσης, το ΤΕΕ κάνει το κορόιδο και δέχεται τις κρατήσεις από όποιον έχει ευχαρίστηση...

Συνάδελφοι, μην τους πληρώνετε....αρκετά τους δώσαμε τόσα χρόνια...

Να πεις ότι είχαμε και το ΤΕΕ στο πλευρό μας μας με αυτό τον κ*λ*νόμο.....

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδια ειλικρινα εχω χασει την μπαλα...πληρωνουμε ΦΕΜ και κρατησεις για νομιμοποιηση αυθαιρετων και βεβαιωσεις μηχανικου; Αλλαξε κατι;

Link to comment
Share on other sites

Για τις βεβαιώσεις όχι, καθώς δεν υπάρχει τρόπος να εκδόσεις αμοιβή απο το σύστημα του ΤΕΕ. (νομίζω). Εγώ για βεβαιώσεις τουλάχιστον, ΦΕΜ δεν δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαιώσεις σίγουρα δεν υπάρχει τίποτα από κρατήσεις ή ΦΕΜ. Θα πρότεινα το ίδιο να κάνετε και για τις τακτοποιήσεις. Όταν και αν ξεκαθαρίσει το θέμα, και αποφασίσουν πως θα ελεγχθούν και θα ζητηθούν τότε θα πάμε να τα πληρώσουμε. Αρχίζω να πιστεύω όμως ότι κάτι τέτοιο (το να ζητηθούν και να ελεγχθούν δηλαδή) είναι δύσκολο για δουλειές όπως οι τακτοποιήσειςπου γίνονται ηλεκτρονικά (κάτι για σκαναρίσματα των παραστατικών και τέτοια που λέγαμε στην αρχή είναι απλά ανέφικτα). Ίσως ακόμα να μη συμβεί και ποτέ λοιπόν... Κρατήστε στάση αναμονής συνεπώς, αφού έτσι κι αλλιώς ουδέποτε προέκυπτε κάποια συγκεκριμένη προθεσμία πληρωμής κρατήσεων. Τις πληρώναμε μόνο και μόνο επειδή υπήρχε κάποιος (στην πολεοδομία) που τις ζήταγε να έχουν πληρωθεί.

Edited by tpanag
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

tpanag για τις τακτοποιήσεις εννοείς στάση αναμονής για τις κρατήσεις μόνο ή και για το ΦΕΜ? Επειδή για το ΦΕΜ απ' ό,τι έχω διαβάσει εδώ μέσα υπάρχει προθεσμία εντός 10ημέρου και μέχρι στιγμής πάω και το πληρώνω. Κρατήσεις δεν έχω πληρώσει τίποτα και περιμένω να πουν τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, γιατι μεχρι τωρα και εγω σταση αναμονης κραταω εφοσον δεν υπαρχει κατι επισημο δεν εχω πληρωσει ουτε ΦΕΜ ουτε εισφορες. Το θεμα που με απασχολει ειναι τι τελικο ποσο θα πω στον πελατη, θα του βαλω και ΦΕΜ και εισφορες ή οχι;

Παντως τον Δεκεμβριο που ειχα ρωτησει γνωστη μου που ειναι σε θεση να ξερει μου ειχε πει δεν χρειαζεται ΦΕΜ στην τακτοποιηση αυθαιρετων.

Ενα μπαχαλο ειναι αυτο το κρατος...

Link to comment
Share on other sites

tpanag για τις τακτοποιήσεις εννοείς στάση αναμονής για τις κρατήσεις μόνο ή και για το ΦΕΜ? Επειδή για το ΦΕΜ απ' ό,τι έχω διαβάσει εδώ μέσα υπάρχει προθεσμία εντός 10ημέρου και μέχρι στιγμής πάω και το πληρώνω. Κρατήσεις δεν έχω πληρώσει τίποτα και περιμένω να πουν τι και πως.

 

Για όλα! Δεν υπάρχει καμία προθεσμία ούτε σχετικά με το ΦΕΜ. Δεν ξέρω από που έχουν αυτά περί "10ημέρων" και "15ημέρων".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.