Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

Kontegr, δυστυχως δεν είναι σωστό αυτό που λες.Οι πίνακες που αναφέρεις είναι αυτοί που θα καταθέσει το ΤΕΕ στην εφορία και έχει και το υπόδειγμα στο ΦΕΚ.Ξαναδιάβασέ το με τα κόμματα.Τον ίδιο πίνακα θα καταθέσουμε και εμείς το ίδιο διάστημα στην εφορία.Στο ΤΕΕ θα πρέπει (αν μας τα ζητήσουν ποτέ) να πάμε τα συμφωνητικά και στη συνέχεια αυτό θα φτιάξει τον πίνακα που θα καταθέσει στην εφορία.

 

ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok μανόλη, εγώ μπορεί να μήν κατάλαβα καλά, αλλά αυτό που λές εσύ τώρα είναι "ολίγον τι" παράδοξο... λές ότι :

εμείς θα πηγαίνουμε τα συμφωνητικά στο ΤΕΕ ώστε να καταρτίζει τον Πίνακα που θα δίνει στην εφορία, επίσης εμείς θα ξανακαρτίζουμε τον ίδιο Πίνακα ώστε να τον δίνουμε πάλι στην εφορία... και ερωτώ εδώ?? την κολοκυθιά θα κάθεται να παίζει το ΤΕΕ?? δουλειά άλλη δεν θα χει παρά να κάθεται και να διαβάζει τα συμφωνητικά μας και να φτιάχνει Πίνακες για τόσες χιλιάδες κόσμο??? αφού έτσι κι αλλιώς εμείς θα κάνουμε Πίνακα για την εφορία, το ΤΕΕ μαζοχας είναι να κάθεται να τον ξανακάνει??? για ποιό λόγο?? εδώ δεν κάνουν άλλα που είναι πιό αυτονόητα...

Μανόλη, μάλλον παίζουμε με τις λέξεις και το κόμματα και χάνουμε το νόημα... το αυτονόητο συμπέρασμα επιμένω ότι είναι : Θα κάνουμε το πινακάκι μας και θα πηγαίνουμε ένα αντίγραφο στο ΤΕΕ και ένα στην εφορία, άν το ΤΕΕ παρατηρήσει κάποια αμοιβή πολύ χαμηλή ίσως να μας καλέσει για εξηγήσεις με το συμφωνητικό ανα χείρας... πάντα χωρίς να θέλω να σας πείσω, τη γνώμη μου λέω...

Link to comment
Share on other sites

kontegr

Ειναι εντελως λαθος αυτο που λες παρακατω...

ΔΕΝ προκυπτει απο πουθενα...

 

 

 

..

Μανόλη, μάλλον παίζουμε με τις λέξεις και το κόμματα και χάνουμε το νόημα... το αυτονόητο συμπέρασμα επιμένω ότι είναι : Θα κάνουμε το πινακάκι μας και θα πηγαίνουμε ένα αντίγραφο στο ΤΕΕ και ένα στην εφορία, άν το ΤΕΕ παρατηρήσει κάποια αμοιβή πολύ χαμηλή ίσως να μας καλέσει για εξηγήσεις με το συμφωνητικό ανα χείρας... πάντα χωρίς να θέλω να σας πείσω, τη γνώμη μου λέω...

 

Το ΤΕΕ κανει πινακα για καθε μηχανικο ή συνολικα τελοσπαντων για τα συμφωνητικα που εχει στα χερια του..

Ο καθε μηχανικος κανει πινακα για την παρτη του....

Δεν ειναι θεμα κολοκυθιας..

ΜΑΛΛΟΝ ειναι ενα τροπος διασταυρωσης...

 

Το θεμα ειναι τι θα γινει οταν πας να πληρωσεις ΦΕΜ (πες οτι τα ΤΕΕ και ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ πανε με τις νομιμες....)???

Οφειλεις να αποδωσεις ΦΕΜ βασε της ΑΠΥ που θα κοψεις, δλδ της συμφωνηθεισας αμοιβης...

 

Δυστυχως ΛΙΓΟΙ εχουν καταλαβει οτι και για Ο.Α. ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΟΙ ΝΟΜΙΜΕΣ..

Στον ελεγχο φοφορογικων λοιπον τι ΦΕΜ θα δειξεις???

Αν θες να κοψεις ΑΠΥ για τη νομιμη και να παρεις λιγοτερα/περισσοτερα προβλημα σου..

 

 

Επισης θυμασαι μια μερα κουεντιαζαμε για ΦΕΜ και ΑΠΥ οτι πρεπει να ειναι στο ιδιο ετος????

(εγω διαφωνω αλλα δεν πειραζει....)

 

Σκεψου οτι και οι εισφορες υπερ ΤΕΕ και ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ ειναι εξοδα σου...!!!!!!

Ποτε θα τα πληρωσεις αυτα???

Το επομενο ετος σε σχεση με την ΑΠΥ???

 

Πας λοιπον το συμφωνητικο σου στο ΤΕΕ, αποδιδεις τις εισφορες σου (δεν ειναι υποχρεωτικο να γινει την ιδια μερα)

Κοψεις την ΑΠΥ με την συμφωνηθεισα, πληρωνεις και ΦΕΜ, πληρωνεις και ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ (αυτο βασει της νομιμης) και εισαι κυριος....!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ΛΙΓΟΙ εχουν καταλαβει οτι και για Ο.Α. ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΟΙ ΝΟΜΙΜΕΣ..

Στον ελεγχο φοφορογικων λοιπον τι ΦΕΜ θα δειξεις???

Αν θες να κοψεις ΑΠΥ για τη νομιμη και να παρεις λιγοτερα/περισσοτερα προβλημα σου..

 

Πας λοιπον το συμφωνητικο σου στο ΤΕΕ, αποδιδεις τις εισφορες σου (δεν ειναι υποχρεωτικο να γινει την ιδια μερα)

Κοψεις την ΑΠΥ με την συμφωνηθεισα, πληρωνεις και ΦΕΜ, πληρωνεις και ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ (αυτο βασει της νομιμης) και εισαι κυριος....!!!

Διαφωνω εδω....

Ειναι θεμα που το συζητησα τοσο με ΤΕΕ οσο και με Πολεοδομια στη Θεσσαλονικη πριν λιγες ημερες....

Η Πολεοδομια για να πρωτοκολλησει φακελο για Ο.Α. θελει καταθεση αμοιβης. Να δει οτι πληρωθηκες...

Το ΤΕΕ δεν δυναται να βγαλει καταθεση αμοιβης μικροτερη απο την ελαχιστη-νομιμη, δηλαδη βασει των συμφωνηθεντων που φαινονται στο συμφωνητικο...

 

Οποτε οι ελαχιστες-νομιμες ακομα φανταζουν μονοδρομος...

 

Μονο για τον 4014 εχουν επιτρεψει πληρωμη εισφορων ΤΕΕ στο ταμειο χωρις καταθεση στην ΕΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Kανεις μεγαλο λαθος..

 

Το εχουμε και εδω συζητησει παρουσια της διευθυντριας της πολεοδομιας..

 

Η πολεοδομια δεν μπορει να δει τι αμοιβες θα πληρωθω????

ΦΥΣΙΚΑ και μπορει...

 

Κανω ιδ. συμφωνητικο, το καταθετω στο ΤΕΕ, πληρωνω τις εισφορες και παω πολεοδομια..

(αν το ποσο ειναι πανω απο 1500Ε βαζω και αντιγραφο απο την καταθεση στην τραπεζα, ή φωτοτυπια της επιταγης)

 

ΚΑΝΕΙΣ, ΚΑΝΕΙΣ, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σου πει τιποτα..

 

Πληρωθηκες???

ΝΑΙ

Εδωσε τις εισφορες στον νταβα____ σορρυ στο ΤΕΕ...??

ΝΑΙ

 

ΤΕΛΟΣ

 

 

Μονο για τον 4014 εχουν επιτρεψει πληρωμη εισφορων ΤΕΕ στο ταμειο χωρις καταθεση στην ΕΤΕ

 

Αυτη παλι η μπουρδα απο που προκυπτει????????????????????????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Απο το ΤΕΕ.....

Μεταφερω τα οσα μου ειπανε τοσο στο ΤΕΕ οσο και στην Πολεοδομια....

Το ποσον ειναι πανω απο 1500€, επισυναπτω ιδιωτικο συμφωνητικο τοσο στο ΤΕΕ οσο και στην Πολεοδομια αμα χρειαστει, τους δινω και καταθεση της αμοιβης (οχι με κωδικους πληρωμης κλπ, απλως καταθεση αμοιβης)...

Ωραια ως εδω... Το ΤΕΕ-ΤΚΜ μου ειπε την Παρασκευη οτι ΔΕΝ μπορεις να πληρωσεις εισφορες υπερ ΤΕΕ στα ταμεια, αν δεν ειναι για 4014, παρα μονο με καταθεση αμοιβης....

Καταθεση αμοιβης γινεται ΜΟΝΟ με κωδικο πληρωμης και κωδικος πληρωμης εκδιδεται ΜΟΝΟ για τα ελαχιστα...

 

Αυτα μου μεταφεραν, αυτα σας μεταφερω...

 

Και στην τελικη και στην Πολεοδομια μου ζητησαν χαρτι καταθεσης αμοιβης με κωδικους πληρωμης κλπ, τα κλασσικα πατροπαραδοτα...

Λες εγω να θελω να κοψω ΑΠΥ μεγαλυτερη απο τα συμφωνηθεντα?

Λες να μη με συμφερει να φορολογηθω για οτι κοψω?

 

Απλως, οσο υπεισερχεται ανθρωπινος παραγοντας, θα δημιουργουνται εμποδια ορισμενες φορες ανυπερβλητα....

Αντε μετα να του εξηγησεις οτι μπορει η δουλεια να γινει και ετσι....

 

Εμενα μου πεταει ενα "εμας στην Πολεοδομια δεν μας ηρθε καποια επισημη εγκυκλιος οτι μπορει να γινει ετσι η δουλεια, δεν μας ηρθε κατι επισημο για την εφαρμογη του 3919 στις Οικοδομικες Αδειες, οποτε εφαρμοζουμε τα παλια" και καθαρισε...

 

Στα λεω ολα αυτα γιατι επικειτο εκδοση αδειας διαχωρισμου ενος διαμερισματος σε 2 γκαρσονιερες και τα ρωτουσα ολα αυτα αλλα ακρη δεν εβγαλα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κανουν στην πολεοδομια..

Στην επομενη ΟΑ που θα καταθεσω θα σου πω...

Να δουμε αν εχουν ή οχι εγκυκλιο..

 

Τη μλκ που ειπε το ΤΕΕ-ΤΚΜ οτι δεν πληρωνονται εισφορες περα σπο τον 4014 τι σκεφτηκαν???

Ποια η διαφορα με τις ΟΑ δλδ????????

 

Σου λεω και το αλλο...

"μαγειρεψε" τα τμ ωστε να σου βγει η αμοιβη που εχεις συμφωνησει...

Βγαλλε εντολη πληρωμης, πηγαινε στην τραπεζα και μετα πολεοδομια..

Εχε και το ιδ. συμφωνητικο μαζι σου...

 

Θα μιλησει κανεις????????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

"μαγειρεψε" τα τμ ωστε να σου βγει η αμοιβη που εχεις συμφωνησει...

παιδιά, αυτό ειναι επικινδυνο

στην τελική μπορύν να μην το δεχθούν ως ψευδή δήλωση

 

η αλήθεια είναι πως δεν το κοιτούν ποτέ, αλλά δεν μπορούμε να δηλώνουμε εν γνώση μας ψέμματα

Link to comment
Share on other sites

To ξερω, αλλα αφου ειναι στοκοι τι να κανουμε????

 

ΥΓ Η εντολη πληρωμης θα εχει το ποσο "που θελεις"...

Τα ψευδη στοιχεια θα ειναι στο Α/Α εργου στο οποιο αναφερεται η εντολη πληρωμης..

Απλα βγαζεις και εναν Α/Α εργου με "σωστα" στοιχεια και εισαι οκ...

 

Αλλα ουτε αυτο χρειαζεται...

Τη στιγμη που ο μονος ελεγχος ειναι ως προς τις εισφορες..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμενη περιπτωση της ΟΑ μου, εχω διαχωρισμο ενος διαμερισματος σε δυο γκαρσονιερες, οποτε πρεπει να βγαλω αναλυτικο προυπολογισμο εργου ουτως ωστε να παμε με αυτο και οχι με τ.μ. Χ 118€ που αφορα τις νεες κατασκευες

Ειναι εσωτερικες διαρρυθμισεις υπαρχοντος!

Οποτε το "μαγειρεμα" που λες μπορει να γινει στον αναλυτικο προϋπολογισμο ουτως ωστε να μου προκυψει αμοιβη ιση με αυτην που θελω και να εκδοθει εντολη πληρωμης για αυτα που θελω εγω....

 

Βεβαια δεν ξερω κατα ποσον επιφοβο και επικινδυνο ειναι αυτο καθεαυτο...

 

Εν πασει περιπτωσει, οτι ειναι να γινει θα γινει αφοτου ναοιξει το συστημα αμοιβων, που δεν ξερουμε ποτε θα ειναι αυτο...

Σημερα ακουσα απο συναδελφο οτι σκοπευουν να το κρατησουν ως τις 03.02.2012 που ειναι η Παντεχνικη απεργια αλλα δεν ξερω κατα ποσον αυτο ειναι εφικτο...

 

http://amfissapress.gr/epikairotita/17-2009-11-02-15-17-29/5827-2011-12-21-10-29-30

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.