Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

Το ΤΕΕ κανει πινακα για καθε μηχανικο ή συνολικα τελοσπαντων για τα συμφωνητικα που εχει στα χερια του..

Ο καθε μηχανικος κανει πινακα για την παρτη του....

Δεν ειναι θεμα κολοκυθιας..

ΜΑΛΛΟΝ ειναι ενα τροπος διασταυρωσης...

αυτό που λές ξανασυλλογίσου το λίγο... τί διαστάυρωση??? ή εσύ χάνεις καποιο επεισόδιο στην διαδικασία ή εγώ?? ρε terry, βλάκες ήμαστε?? διαφορετικά συμφωνητικά θα πηγαίνουμε στο ΤΕΕ και διαφορετικά θα πηγαίνουμε στον λογιστή??? ποιός ο λόγος?? αν θέλουμε να κρύψουμε κάποια ΑΜΒ θα την κρύβουμε και από τους δύο διότι δεν θα έχουμε κόψει ποτέ ΑΠΥ...

 

Τέλοσπάντων, επέτρεψέ μου να έχω την γνώμη μου, απορώ μάλιστα γιατί είσαι απόλυτος, ενώ είναι πασιφανές ότι η ερμηνεία του παραπάνω θέματος δεν είναι καθόλου "οριζόντια", το αντίθετο μάλιστα....

Προσωπικά λοιπόν, αυτό που υποστήριξα παραπάνω συνεχίζω να το υποστηρίζω... εσείς λέτε άλλο... μπορεί να κάνω λάθος εγώ... ΟΚ, στο άμεσο μέλλον θα δείξει... δεν είναι δα και τόσο βαρυσήμαντο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Terry, δε γίνεται αυτό που λες γιατί στην εντολή πληρωμής πάνω αναγράφεται ο Α/Α έργου και γίνεται ταύτιση με τον Α/Α έργου που τυπώνεται στο τρίφηλο του ΤΕΕ και έτσι εύκολα μπορεί να σου την απορρίψει την κατάθεση.

O 3919 δεν μπορεί να ισχύσει ακόμα για τις Ο.Α. γιατί δεν έχει ψηφισθεί το προεδρικό διάταγμα που αναφέρει ο νόμος:

 

Αρθρο 7

 

10. Το άρθρο 59 του από 17.7/16.8.1923 νομοθετικού δια−

τάγματος (ΦΕΚ 228 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής:

« Άρθρο 59

Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρόταση των

Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλ−

λαγής και Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, μετά γνώμη

της Διοικούσας Επιτροπής του Τεχνικού Επιμελητηρίου

Ελλάδος, εγκρίνεται κανονισμός αμοιβών των διπλωματού−

χων ανώτατων σχολών μηχανικών γενικά και αρχιτεκτόνων,

μελών του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, καθώς και

αυτών που ασκούν τα επαγγέλματα αυτά, βάσει ειδικών

διατάξεων νόμου, εν όλω ή εν μέρει. Με τον κανονισμό

αυτόν καθορίζεται η νόμιμη αμοιβή για τη μελέτη, επίβλε−

ψη, εποπτεία ή έλεγχο και παραλαβή κάθε είδους έργων

ή εγκαταστάσεων, καθώς και για κάθε είδους τεχνικές

γενικά εργασίες και υπηρεσίες, όπως σχεδιαγράμματα,

καταμετρήσεις, γνωμοδοτήσεις, πραγματογνωμοσύνες ή

αμοιβές που καταβάλλονται σε αυτούς που μετέχουν σε

αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς και στους κριτές αυτών.

Μεταξύ των ως άνω έργων περιλαμβάνονται επίσης οι

τοπογραφικές και κτηματογραφικές εργασίες, καθώς και

οι χωροταξικές, ρυθμιστικές, πολεοδομικές και περιβαλ−

λοντικές μελέτες.

Η αμοιβή αυτή οφείλεται, εφόσον δεν προκύπτει έγκυρη

έγγραφη συμφωνία αμοιβής

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο τέλος τού νόμου , θα λέει πιθανότατα , ότι κάθε διάταξη που αντιβαίνει στον νέο νόμο καταργείται , προφανώς καταργεί και τον παλιό νόμο γιά κάθε αμοιβή .

 

Επειδή όμως δεν έχει βγεί ακόμα το ΠΔ , ίσως τελικά είναι απλούστερα τα πράγματα και δεν χρειάζεται να ασχολούμαστε καθόλου με το σύστημα αμοιβών , αλλά μόνο με ιδιωτικά συμφωνιτικά .

 

Ας το δούμε και με αυτή την οπτική .

Link to comment
Share on other sites

Terry, δε γίνεται αυτό που λες γιατί στην εντολή πληρωμής πάνω αναγράφεται ο Α/Α έργου και γίνεται ταύτιση με τον Α/Α έργου που τυπώνεται στο τρίφηλο του ΤΕΕ και έτσι εύκολα μπορεί να σου την απορρίψει την κατάθεση.

 

 

Μανωλη δεν διαφωνω σε αυτο...

Το ανεφερα ηδη..

Απλα ειναι ενα ρισκο, αν σωνει και καλα θελουν αποδειχτικο καταθεσης...

 

 

Σχετικα με την ισχυ του 3919 στις ΟΑ...

Ωραιο το αποσπασμα που "μαυρισες"...

Αλλα για πες μου πως καθοριστηκαν αμοιβες για τον 4014 (ΜΗΝ ξεχνας και αποτυπωση αρχιτεκτονικων - στατικων, ελεγχος στατικων υπαρχοντος, τοπογραφικο) ????????????????????????

 

Επισης το αποσπασμα αυτο αναφερεται στις ΝΟΜΙΜΕΣ (οι οποιοες μεχρι και τωρα υπολογισζονται βασει το ΠΑ696/74, ΚΑΘΑΡΑ για τον υπλογογισμο των εισφορων...)... Εγω εχω το δικαιωμα να συμφωνησω οτι αμοιβη θελω...

 

 

kontegr

Δεν ειπα οτι ειναι ο σωστος τροπος διασταυρωσης της εισπαραχθησας αμοιβης..

Αλλα ΜΑΛΛΟΝ αυτον τον σκοπο εχει...

Για τα ιδ. συμφωνητικα ΜΗΝ επιμενεις..

Δεν αναφερει ΠΟΥΘΕΝΑ οτι κανεις λιστα και την πας στο ΤΕΕ..

Τοτε δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα το ιδ. συμφωνητικο που εκανες στο γραφειο σου (αν το εκανες, γτ καταλαβαινω οτι ουτε αυτο θα κανεις) και δεν το θεωρησες/κοινοποιησες πουθενα...

Επισης δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα να πας τα συμφωνητικα στο ΤΕΕ και να τα πρωτοκολλησεις..

Για να ειναι και κατοχυρωμενος δλδ....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry :

Τοτε δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα το ιδ. συμφωνητικο που εκανες στο γραφειο σου (αν το εκανες, γτ καταλαβαινω οτι ουτε αυτο θα κανεις) και δεν το θεωρησες/κοινοποιησες πουθενα...

Επισης δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα να πας τα συμφωνητικα στο ΤΕΕ και να τα πρωτοκολλησεις..

Για να ειναι και κατοχυρωμενος δλδ....

 

 

Γενικά είναι ένα μπάχαλο η όλη κατάσταση με τις αμοιβές τις πολεοδομίες, το ΤΕΕ, τις διάφορες εισφορές, τις κρατήσεις και δεν συμμαζεύεται. Αν είναι να τρώμε εμείς τα σωθικά μας για να βρούμε πως διάολο θα τους τα δώσουμε και θα τους ταίσουμε να πάνε να χ#σθούν όλοι τους ομαδικά. Δεν μας φτάνουν όλα τα άλλα μας, έχουμε και τις διάφορες βδέλλες που χάσανε το μπιμπερό τώρα.

Και οι πολεοδομίες με βάση πιο νόμο αρνούνται να πρωτοκολλήσουν Ο.Α.?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω συμφωνητικο, το παω στο ΤΕΕ..

Για οτι εχω πληρωθει θα αποδωσω και τς εισφορες και τελος..

 

Το ιδιο θα κανω κα στην επομενη ΟΑ.....

 

 

Πιστευω οτι ειναι καλλυμενος 100% και στο ΤΕΕ και στην εφορια..

Δεν μπορει να μου πει κανεις τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν μου αρέσει Τερρυ κι αυτός ο τρόπος. Πάλι εσύ τρέχεις για να τους τα δώσεις. Χώρια που η κάθε τρελλο-Κατίνα ή τρελλο-Κατίνος του ΤΕΕ αναλόγως πως ξύπνησε κι άν ξύπνησε μπορεί να σου φτιάξει την μέρα αγνώριστη από εκεί που δεν το περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

terry στον όψεως της ΕΤΕ τι ποσό καταθέτεις ως αμοιβή και τι ποσού γραμμάτιο κατάθεσης αμοιβής, υποβάλλεις στο φάκελο στην Πολεοδομία;

α) Την υπολογισθείσα "νόμιμη"; ή

β) Τη συμφωνηθείσα (μικρότερη της νόμιμης εφόσον έκανες έκπτωση);

Αν η απάντηση είναι το α) (που υποτεύομαι πως είναι), έχεις πρόβλημα κόβωντας απόδειξη στη (μικρότερη) "συμφωνηθείσα". Οι λογαριασμοί όψεως είναι η "εικόνα" των επιχειρήσεων, για αυτό άλλωστε εξαιρούνται και από τις διατάξεις περί "απορρήτου". Πρέπει να υπάρχουν παραστατικά αντίστοιχα της κίνησης που πραγματοποιήθηκε σε τετοιους λογαριασμούς.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Εκτος Οικοδομικων Αδειων δεν κανω καν καταθεση στην ΕΤΕ (εφοσον ειμαι κατω απο 1500Ε)

 

Σε Οικοδομικη Αδεια

Ασε τον οψεως.... δεν τον χρειαζεσαι.... δεν σε υποχρεωνει κανεις να τον χρησιμοποιεις..

Αν εχεις αμοιβη (μικτα) πανω 1500Ε τα καταθετεις σε οποια τραπεζα θες...

 

α) ΟΧΙ βεβαια...την ξεχνας αυτη.... Αυτη ειναι μονο να τα αποδωσεις αυτα που οφειλεις στο ΤΕΕ, ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ

 

β) Φυσικα τη συμφωνηθεισα....

 

 

βρε tpanag δεν την περιμενα την ερωτηση αυτη απο σενα... για αφελη εντελως με περνας????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.