Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ: Αγώνας/Κινητοποιήσεις μηχανικών (δελτίο τύπου 16/12)


sdim

Recommended Posts

Ούτε τα πόθεν έσχες με ενδιαφέρουν ούτε πόσα παίρνει ο καθένας τους. Δεν λύνει αυτό το προβλήματα. Εμένα με ενδιαφέρει όπως και κάθε μέλος να είναι δίπλα μας όταν τους χρειαζόμαστε. Θα μου πεις τι μας λες ρε φίλε....αλλά αύτό είναι η ουσία. Για να έχει επιτυχία μία κινητοποίηση θα πρέπει να είναι μαζική. Η έστω πρέπει με κάποιο τρόπο να γίνει μαζική. Αν πχ εγω πω αύριο "ξέρεις, δεν δουλεύω μέχρι να αποσύρουν τις διατάξεις", θα χαρακτηριστώ χαζός. Ενας απλός πολίτης είμαι, δεν έχω δύναμη ατομικά. Πολλοί απλοί πολίτες έχουν, φτάνει κάποιος να τους οργανώσει. Υποτίθεται αυτός είναι ο ρόλος του ΤΕΕ, να στέκεται δίπλα στα προβλήματα των μελών του. Χωρίς μέλη δεν υπάρχει ΤΕΕ. Ρωτήστε την κοινωνία αν γνωρίζει για τις κινητοποιήσεις των μηχανικών. Θα σου πουν, κάνουν και οι μηχανικοί κινητοποιήσεις? Με το σταγονόμετρο οι αναφορές στα μέσα. Εμ' βέβαια δεν μας χρειάζονται. Δεν είμαστε ούτε φαρμακοποιοί ούτε γιατρόι, ούτε ταξιτζήδες, ούτε βενζινοπώλες. Μηχανικός πλέον είναι αυτός που συμπληρώνει δηλώσεις.

Αλλοι συνάδελφοι με τις εξαγγελίες του ΤΕΕ τρέχαν να ενημερώσουν τους πελάτες τους να βιαστούν γιατί θα πέσει black-out. Τώρα τι να τους πουν ότι πλάκα κάναμε, άκυρος ο συναγερμός? Σου λένε τα κάνατε πλακάκια για να εισπράξετε για τις γιορτές. Αντε μετά ο κόσμος να πειστεί για τις κινητοποιήσεις (χαχα) και να μην μας βλέπει με μισό μάτι.

Κατά τα άλλα τρωγόμαστε μία ζωή μεταξύ μας ποιος υπογράφει τι, (σαν να τσακώνεται ο γυναικολόγος με τον παθολόγο), να κλείσει να μην κλείσει κτλ. Αυτοί είμαστε.

Πάντως αν και μετά από αυτές τις διατάξεις υπάρχει χλιαρή και παιδική αντίδραση από το ΤΕΕ και από όλους μας, τότε τι να πω καλύτερα να αλλάξω επάγγελμα μία και καλή. Κοροιδία πάει σύννεφο

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το είπε ο συνάδελφος Μιχαήλ. Εκεί που κατηγορούσαμε τους Δ.Υ. φτάσαμε όλοι μας να γίνουμε και μερικές φορές να σκεφτόμαστε σαν αυτούς.

Πραγματικά έχω αηδιάσει από τον εαυτό μου αλλά το γάλα και η ζεστασιά που απαιτεί το παιδί μου, με αναγκάζουν να υποκύπτω....

Link to comment
Share on other sites

Καλά!

 

Θα περιμένουμε το θαύμα να υποστηρίξει το ΤΕΕ τα μέλη του! Έγινε ποτέ αυτό και μου διέφυγε?

 

Ο κόσμος μας βλέπει με μισό μάτι γιατί μας μπερδεύει με τους εργολάβους. Όχι ότι κάποιοι από μας δεν είναι, αλλά είναι λίγοι.

Ναι τρωγόμαστε μεταξύ μας, γιατί έτσι θέλουν. Δεν καθορίζουν τα επαγγελματικά δικαιώματα σκόπιμα.

Ναι στρεφόμαστε ο ένας κατά του άλλου, Δ.Υ κατά ελ. επαγγελματιών, γιατί τους βολεύει.

 

Διαίρει και βασίλευε!

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάποιος είναι μέσα σε μια μαύρη τρύπα, δεν μπορεί να διακρίνει τίποτε έξω από τον ορίζοντά της. Καθώς λοιπόν είμαστε εγκλωβισμένοι στα επαγγελματικά μας προβλήματα, δεν βλέπουμε ότι επί δεκαετίες η Ελλάδα "αναπτύσσεται" με λάθος τρόπο.

 

Χρειαζόμαστε αλήθεια δεκάδες χιλιάδες μηχανικούς; Ο μόνος τρόπος εσόδων για το πλήθος των μηχανικών ήταν, επί δεκαετίες, ένα πλήρως γραφειοκρατικό σύστημα με πλήθος σχεδίων δικαιολογητικών, χαρτιών κλπ. Ε, αυτό το σύστημα διατηρήθηκε με ενέσεις από το ΤΕΕ έως τώρα. Οταν καταργηθεί, η πλειοψηφία των μηχανικών θα καταστεί άνεργη.

 

Νομίζω ότι είναι υπερφίαλο από πολλούς να υποστηρίζουν ότι είναι έτοιμοι για την επόμενη μέρα. Ας κρατήσουν μια επιφύλαξη.

Οι καιροί αλλάζουν πολύ γρήγορα. Οι τυχεροί και ικανοί είναι λίγοι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάποιος είναι μέσα σε μια μαύρη τρύπα, δεν μπορεί να διακρίνει τίποτε έξω από τον ορίζοντά της. Καθώς λοιπόν είμαστε εγκλωβισμένοι στα επαγγελματικά μας προβλήματα, δεν βλέπουμε ότι επί δεκαετίες η Ελλάδα "αναπτύσσεται" με λάθος τρόπο.

 

Χρειαζόμαστε αλήθεια δεκάδες χιλιάδες μηχανικούς; Ο μόνος τρόπος εσόδων για το πλήθος των μηχανικών ήταν, επί δεκαετίες, ένα πλήρως γραφειοκρατικό σύστημα με πλήθος σχεδίων δικαιολογητικών, χαρτιών κλπ. Ε, αυτό το σύστημα διατηρήθηκε με ενέσεις από το ΤΕΕ έως τώρα. Οταν καταργηθεί, η πλειοψηφία των μηχανικών θα καταστεί άνεργη.

 

Νομίζω ότι είναι υπερφίαλο από πολλούς να υποστηρίζουν ότι είναι έτοιμοι για την επόμενη μέρα. Ας κρατήσουν μια επιφύλαξη.

Οι καιροί αλλάζουν πολύ γρήγορα. Οι τυχεροί και ικανοί είναι λίγοι.

 

Υπογραμμίζω και επικροτώ την άποψή σου!!! Έτσι ακριβώς είναι!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι βλέπω στην κριτική είμαστε όλοι πρώτοι. Το ΤΕΕ είναι αυτοί που εμείς ψηφίσαμε, άρα αυτοί που μας αξίζουν. Όποιος δεν ψήφιζει, καλό είναι την επόμενη φορά να πάει να ψηφίσει και μετά να κρίνει. Πάντως ο λόγος που ανεστάλει τελικά η διακοπή του συστήματος αυθαιρέτων αναφέρεται εδώ :

http://portal.tee.gr...TER20111222.pdf

Ας περιμένουμε να δούμε αν όντως υπάρχει η συμφωνία που αναφέρεται και μετά να τους βρίσουμε. Η κατάληψη στο ΤΣΜΕΔΕ πάντως έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασαμε απο το πρωι αυτο..

 

Καταληψη???

Σιγα το νεο Πολυτεχνειο...

Ειναι 5 ατομα και πινουν καφε στο ΤΣΜΕΔΕ και οι υπαλληλοι καθονται σπιτι τους και πληρωνονται...

Link to comment
Share on other sites

και έτσι τα μαστόρια του terry θα πάρουν δώρα στα παιδιά τους τα φετινά χριστούγεννα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.....

Αλλα παιζει και να μην παρουν, γτ μας τα χαλασε ο καιρος..

Και απεργια δεν καναμε , και δεν δουλεια δεν καναμε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.