Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Inzaghi σε ζηλεύω :evil: ένεκα που δε δύναμαι να κάνω την τσίτα.

...........Εξαλλου στο παταρι δεν εχω και πολλα να δω!

Ανακυκλοφορια δεν εχουν τα Boiler, 4 kW ειναι σχεδον ολα, οποτε δεν εχω και τιποτα αλλο να δω στο παταρι...

Ποτέ δεν ξέρεις. Δεν ξέρεις καν αν έχει boiler διπλής αν δεν το δεις με τα ματάκια σου (ξαπλωτός στο πατάρι, σύρθηκα στο βάθος βγάζοντας παλιοτσούμπλεκα και η φωτο από την πίσω μεριά).

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι δα... δε θα ανεβω και 2 μετρα αντρας να μπω στο παταρι για να δω τι? Αν ειναι διπλης ενεργειας το μποιλερ η θερμοιφωνας?

Δηλαδη θα αμφισβητησω αυτο που θα με πει ο ιδιοκτητης?

Αν με λεει οτι το χειμωνα εχει ζεστο νερο απο τον λεβητα και καλοκαιρι θερμοσιφωνας, τι αλλο μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ' όλους, μερικά ερωτήματα:

Α. ΠΕΑ για εξοικ. κατ' οίκον σε μονοκατοικία, η οποία έχει υπόγειο και επιπλέον είναι σε επαφή με ισόγειο γκαραζ. Οι δύο Μ.Θ.Χ δεν επικοινωνούν με την κυριώς κατοικία (είναι και >10% του όγκου του κτηρίου)

Α.1. Μπορώ τους δύο Μ.Θ.Χ να τους "αγνοήσω"; (δηλ. να τους λάβω υπ' όψιν μου με u/2) ή πρέπει οπωσδήποτε να τους περιγράψω;

Β. Στην περίπτωση που υπάρχει και αυθαίρετη σοφίτα-κατοικία, η οποία όμως έχει ανεξάρτητη πρόσβαση από την κυρίως κατοικία (με εξωτερική μεταλλική σκάλα-πρακτικά αποτελεί ανεξάρτητη κατοκία). Πως αντιμετωπίζεται αυτή η περίπτωση;

Β.1 Δηλώνουμε δηλ. "τμήμα κτηρίου" για την μονοκατοικία και τις επιφάνειες με τις οποίες συνορεύει με την σοφίτα τις θεωρούμε αδιαβατικές;

Β.2 Με την υπάρχουσα εμπειρία σας, βλέπετε να προκύπτει κάποιο θέμα/θέματα για την υπαγωγή της μονοκατοικίας στο Εξοικ. κατ' οίκον;

 

Γ. ΠΕΑ σε διαμέρισμα σε πολυκατοικία με κεντρικό λέβητα αερίου, κάνουμε υπερδιαστασιολόγηση;

Δ. Επισυνάπτω δύο φωτογραφίες από λεβητοστάσια. Σε περίπτωση ΠΕΑ σε διαμέρισμα η ισχύς του δικτύου διανομής, (π.χ. λέβητας 200kw και απόδοση 0,65), στην φωτό 1 είναι 200Χ0,65=130kw, ενώ στην φωτό 2 είναι 130/6=~22kw (λόγω του ότι έχουμε 6 κλάδους);

Δ1. Σε περίπτωση που επιθεωρούμε ολόκληρο το κτήριο αλλάζει κάτι;

 

Ευχαριστώ, και ελπίζω να μην σας κούρασα!!

post-2320-0-46708500-1338885380_thumb.jpg

post-2320-0-73318600-1338885392_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπόψη το Β, θα θεωρούσα τον υπό εξέταση χώρο ως τμήμα κτηρίου οπότε:

Α.1. Μπορώ τους δύο Μ.Θ.Χ να τους "αγνοήσω"; (δηλ. να τους λάβω υπ' όψιν μου με u/2) Απ: ΝΑΙ

Β.1 Δηλώνουμε δηλ. "τμήμα κτηρίου" για την μονοκατοικία και τις επιφάνειες με τις οποίες συνορεύει με την σοφίτα τις θεωρούμε αδιαβατικές; Απ: ΝΑΙ

Β.2 Με την υπάρχουσα εμπειρία σας, βλέπετε να προκύπτει κάποιο θέμα/θέματα για την υπαγωγή της μονοκατοικίας στο Εξοικ. κατ' οίκον; Απ: ΟΧΙ

 

Γ. ΠΕΑ σε διαμέρισμα σε πολυκατοικία με κεντρικό λέβητα αερίου, κάνουμε υπερδιαστασιολόγηση; Απ: ΝΑΙ

Δ. Επισυνάπτω δύο φωτογραφίες από λεβητοστάσια. Σε περίπτωση ΠΕΑ σε διαμέρισμα η ισχύς του δικτύου διανομής, (π.χ. λέβητας 200kw και απόδοση 0,65), στην φωτό 1 είναι 200Χ0,65=130kw, ενώ στην φωτό 2 είναι 130/6=~22kw (λόγω του ότι έχουμε 6 κλάδους);Απ: ΝΑΙ / Απ: ΝΑΙ

Δ1. Σε περίπτωση που επιθεωρούμε ολόκληρο το κτήριο αλλάζει κάτι; η ισχύς του δικτύου διανομής στην πρώτη περίπτωση θα παραμείνει: 130KW ενώ στην δεύτερη αντί για 22 KW θα είναι 130 KW

Link to comment
Share on other sites

.............Δ1. Σε περίπτωση που επιθεωρούμε ολόκληρο το κτήριο αλλάζει κάτι; η ισχύς του δικτύου διανομής στην πρώτη περίπτωση θα παραμείνει: 130KW ενώ στην δεύτερη αντί για 22 KW θα είναι 130 KW

Νομίζω πως στη δεύτερη περίπτωση (έξι κλάδοι διανομής και επιθεώρηση όλου του κτιρίου) η ισχύς δικτύου θα είναι ίση με αυτή του κλάδου ο οποίος βρίσκεται στη χειρότερη ποιοτικά κατάσταση. Στη photo φαίνεται πως -μάλλον- και οι έξι κλάδοι διανομής έχουν ίδια μεταφερόμενη ισχύ και κατάσταση μόνωσης, οπότε η ισχύς δικτύου θα είναι 130/6 = 21,67 kW.

Μπερδεύει βέβαια κάπως τα πράγματα εκείνη η διατύπωση στην προτελευταία παράγραφο της ενότητας 4.3.4 όπου λέει "Κατά συνέπεια αν υπάρχουν άνω του ενός δίκτυα διανομής (που τροφοδοτούνται από διαφορετικές μονάδες παραγωγής).....". Όπως επίσης και το ότι ενώ στην αρχή μιλά για υπολογισμό σταθμισμένης ισχύος ανάλογα με την μεταφερόμενη ισχύ και κατάσταση μόνωσης του κάθε κλάδου στη συνέχεια, γράφει πως "η απόδοσή τους λαμβάνεται ενιαία και ίση με αυτήν του τμήματος που βρίσκεται στη χειρότερη ποιοτικά κατάσταση".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πήγα για πρώτη φορά για ΠΕΑ σε κτήριο τριτογενούς τομέα (άδεια 89) και είμαι λίγο αγχωμένη...Είναι μια μικρή καφετέρια. Έχω τις εξής απορίες για τις οποίες θα ήθελα τη γνώμη σας. Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

 

1. Από θέρμανση/ψύξη είχε δυο μονάδες εξωτερικά και εσωτερικά είχε ψευδοροφή και κανάλια με περσίδες.Το πρόβλημα μου είναι ότι στην εξωτερική μονάδα (ήταν δυο ίδιες) δεν είχε στοιχεία παρα μόνο αυτά που σας επισυνάπτω στη photo.

 

καταλαβαίνετε κάτι εσείς από τη φωτο, πόσα ΒΤU για θέρμανση/ψύξη είναι η μονάδα? Τα LRA και RLA τι είναι?Έχει κανείς παλιός prospectus/στοιχεία για αυτή τη μονάδα? δεν κατάφερα να βρω κάτι στο internet.

 

Αν δεν βρω στοιχεία τι μπορώ να κάνω για τη περίπτωση?

 

2. Για θυρίδες αερισμού τι λαμβάνω υπόψη? στην τοτεε αναφέρει για θυρίδες για χρήση συσκευών φυσικού αερίου, καμιναδες τζακιού κοκ. αν στο τζάμι έχω ανεμιστηράκια για αερισμό τα λαμβάνω ως θυρίδες? υποθέτω πως όχι.

 

3. Α) Στη μπροστινή πλευρά είχε 2 μεγάλες τζαμαρίες με πλαίσιο περιμετρικά παντού αλλά μόνο σε ένα σημείο της κάθε τζαμαρίας είχε πόρτα και άνοιγε.για αερισμό θα λάβω υπόψη μόνο την επιφάνεια από τις πόρτες?

 

Β) επίσης πάνω από τη τζαμαρία είχε για 80cm ύψους και πλάτος όσο όλη η τζαμαρία μόνο μεταλλικό πλαίσιο (σταθερό, μη ανοιγόμενο).

 

Β1) Αυτό θα το βάλω στις αδιαφανείς επιφάνεις σαν τοίχο με u όσο το Uf ενός μεταλλικού πλαισίου χωρίς θερμοδιακοπή U=7.0 ή με u όσο το U πόρτας U=6.0. Λέω μάλλον να το θέσω σαν U=7.0.

Β2) έχει νόημα να το βάλω στις αδιαφανείς επιφάνειες? φαντάζομαι όχι.

 

4. Για φωτισμό λαμβάνω και τα φώτα των WC?

 

5. Για αερισμό μιας που δεν έχω στοιχεία θα θεωρήσω ότι έχω με m3/hr τα απαιτούμενα χωρίς ανάκτηση. σωστά?

 

ευχαριστώ!

post-20660-0-96180500-1339234448_thumb.jpg

Edited by EfyD
Link to comment
Share on other sites

1. α). RLA: The maximum current a compressor should draw under any operating conditions.

β). LRA: The current drawn by a motor which is locked and cannot rotate. It occurs instantly during start up.

 

3. Α). Από την παράγραφο 3.4.2, πίνακα 3.26: "Για τα μερικώς ανοιγόμενα κουφώματα των γυάλινων προσόψεων (π.χ. με προβαλλόμενα τμήματα) λαμβάνεται υπόψη μόνο το μη σταθερό τμήμα, ανάλογα προς τις παραπάνω κατηγορίες αυτού του πίνακα". Οπότε μόνο τις πόρτες.

Β). Νομίζω πως όλο μαζί (διαφανές και αδιαφανές τμήμα) το υπολογίζεις σαν υαλοπέτασμα - τοιχοπέτασμα.

 

4). Ναι.

 

5). Ναι και επίσης: χωρίς ανακυκλοφορία, χωρίς ύγρανση και φίλτρα και με ειδική ηλεκτρική ισχύ 1,0 kW/m³/s.

Link to comment
Share on other sites

@panos-vicious

 

σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....για το Β μάλλον έχεις δίκιο ότι πρέπει να περαστεί σαν υαλοπέτασμα όλο μαζί...τι θα κάνω όμως με το θέμα της ισχύος της μονάδας? :sad: :-(

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.