Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

αν κάποιος αγοράσει ακίνητο δεν κάνει καμία αλλαγή μπορεί να το ενοικιάσει με το ιδιο πεα τής μεταβίβασης (στο όνομσα του πρωην ιδιοκτήτη)?

Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμή που το ΠΕΑ ισχύει 10 χρόνια, φαντάζομαι ότι σε αυτό το χρονικό όριο μπορεί κάποιος να κάνει όσες αγοροπωλησίες και ενοικιάσεις μπορεί....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, το ΠΕΑ αφορά το κτήριο. Και ισχύει για 10 χρόνια. Στα 10 χρόνια αν δεν το ανακαινίσεις ριζικά ισχύει το ίδιο, άσχετα σε ποιον πωλείται, νοικιάζεται, χαρίζεται κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω συναδελφε!

Το ΠΕΑ αφορα το κτηριο, την ιδιοκτησια και οχι το καθεστως ιδιοκτησιας!

Οποτε, μεσα στι 10ετια οσες μεταβολες και να γινουν, το ΠΕΑ παραμενει εν ισχυ

Link to comment
Share on other sites

Ουφ. Μόλις τέλειωσα μια απ' τις πρώτες μου επιθεωρήσεις. Μου βγάλε το λάδι.

Παραθέτω δεδομένα και αποτελέσματα να μου πείτε αν στέκουν.

 

Πρόκειται για διαμέρισμα 2ου ορόφου 67 τ.μ. 5όροφης πολυκατοικίας με υπόγειο και καταστήματα στο ισόγειο. Η πολυκατοικία είναι μορφής Γ. Η μια πλευρά της έχει 5 ορόφους κ η άλλη έχει 2, όπου είναι κ το διαμέρισμα που μελετάω. Ο λέβητας πετρελαίου της πολυκατοικίας έχει ισχύ 267 kW. Από βόρεια και νότια πλευρά είναι προστατευμένο, ενώ είναι σχετικά εκετεθειμένο ανατολικά κ δυτικά. Έχει ανεπαρκή θερμομόνωση. Θερμαίνεται από σώματα καλοριφέρ, για ψύξη έχει ένα κλιματιστικό περίπου 12000 BTU, ενώ ΖΝΧ έχει από τον κεντρικό λέβητα το χειμώνα κ από ηλεκτρικό θερμοσίφωνα το καλοκαίρι. Χτίστηκε το 1997 κ έχει διπλά τζάμια.

 

Λοιπόν τα αποτελέσματα που βγάζω είναι:

 

Θέρμανση -> υπάρχον διαμέρισμα: 257,8 kWh/m2 κ κτίριο αναφοράς: 95,6 kWh/m2

Ψύξη -> υπάρχον διαμέρισμα: 21,1 kWh/m2 κ κτίριο αναφοράς: 21,1 kWh/m2

ΖΝΧ -> υπάρχον διαμέρισμα: 29 kWh/m2 κ κτίριο αναφοράς: 16,4 kWh/m2

 

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ζ

 

Είναι καλά; Να τ' αφήσω; Ή είναι τελείως αλλού;

Σαν σενάριο τι να βάλω; Πέφτει γενικώς μάλωμα στην πολυκατοικία κ δε τα βρίσκουν να βάλουν φυσικό αέριο.

Link to comment
Share on other sites

Την ανεπαρκή θερμομόνωση σε σχέση με τον Κ.Θ.Κ. τη διαπίστωσες;

Για σενάριο μπορείς να βάλεις ηλιακό θερμοσίφωνα αν υπάρχει χώρος, δυνατότητα τοποθέτησης (μην έχει τίποτα αποκλειστικές χρήσεις στο δώμα) και μη σκιασμού των συλλεκτών.

Οι καταναλώσεις στην ψύξη γιατί βγαίνουν ίδιες με του Κ.Α.;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα θεωρητικό σύστημα ψύξης στο 64% του διαμερίσματος κ 36% καλύπτεται από το υπάρχον κλιματιστικό.

 

Όσο για τη μόνωση ξέρω ότι δεν εφαρμόστηκε επακριβώς η μελέτη.

 

Κατά τ' άλλα είμαι οκ;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.