Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

nick_nick επειδή έχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση με τησ peggyk, αλλά εγώ ευτύχως έχω ΦΕ, μήπως θα μπορούσες να μας πεις τι κάνουμε με τα συστήματα?

 

ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ήδη, αλλά θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με το ιδιοκτησιακό καθεστώς:

 

1. Έχω ένα ΠΕΑ σε διαμέρισμα για το οποίο θα γίνει αποδοχή κληρονομιάς από τον ιδιοκτήτη (ήταν του γονέα, πάει σε τέκνο εξ αδιαθέτου)

Ως ιδιοκτήτη στο buildingcert ορίζω τον κληρονομο ?

2. Σε περίπτωση επικαρπίας και ψιλής κυριότητας ποιος συμπληρώνεται ως ιδιοκτήτης ?

 

1. Αφού γίνει αποδοχή κληρονομιάς, θα είναι ιδιοκτήτης και τον ορίζεις στο σύστημα

2. Βάζεις αυτόν με την ψιλή κυριότητα. Αν έχεις ενοικίαση, αυτόν με την επικαρπία...Σε κάθε περίπτωση και οι 2 μπαίνουν στο σύστημα, έχει να κάνει με τον ποιος θα φαίνεται στην εκτύπωση...

Link to comment
Share on other sites

1. Υπό Κ.Σ. Πιστοποιητικό δεν απαιτείται για αποδοχή κληρονομιάς,

εκτός αν πρόκειται περί μιας ιδιοκτησίας που πρόσφατα ανακαινίστηκε ή κτίστηκε.

Πιστοποιητικό εκδίδουμε μόνο σε αγοραπωλησία, μίσθωση ή στις περιπτώσεις εξοικονομώ κατ'οίκον.

Σε κάθε περίπτωση βάζεις ιδιοκτήτη, αυτόν που είναι την στιγμή που κάνει το πιστοποιητικό.

 

2. Καλύτερα να βάζεις και τους δύο.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

1. Αφού γίνει αποδοχή κληρονομιάς, θα είναι ιδιοκτήτης και τον ορίζεις στο σύστημα

2. Βάζεις αυτόν με την ψιλή κυριότητα. Αν έχεις ενοικίαση, αυτόν με την επικαρπία...Σε κάθε περίπτωση και οι 2 μπαίνουν στο σύστημα, έχει να κάνει με τον ποιος θα φαίνεται στην εκτύπωση...

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

α. Δηλαδή στην παρούσα φάση που το διαμέρισμα ανήκει στη συγχωρεμένη, δε μπορώ να εκδώσω ΠΕΑ ?

β. Το ΠΕΑ εκδίδεται με σκοπό να ενοικιαστεί το διαμέρισμα, αλλά νομίζω δεν υπάρχει ενοικιαστής.

Στο σύστημα δηλώνω ως λόγο "ενοικίαση" ασχέτως που δεν ξέρω αν θα κατατεθούν σύντομα ενοικιαστήρια ?

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

 

1. Υπό Κ.Σ. Πιστοποιητικό δεν απαιτείται για αποδοχή κληρονομιάς,

εκτός αν πρόκειται περί μιας ιδιοκτησίας που πρόσφατα ανακαινίστηκε ή κτίστηκε.

Πιστοποιητικό εκδίδουμε μόνο σε αγοραπωλησία, μίσθωση ή στις περιπτώσεις εξοικονομώ κατ'οίκον.

 

2. Καλύτερα να βάζεις και τους δύο.

 

Ίσως δεν το έγραψα καλά, δεν ειπα οτι θελω να το εκδωσω με τη λογική να χρησιμοποιηθεί για την κληρονομιά. Απλά ο ιδιοκτήτης έχω την αίσθηση ότι δεν έχει κάνει αποδοχή ακόμη

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Για το α, το θέμα αρχίζει και γίνεται νομικό, συμβολαιογραφικό θα έλεγα. Γνώμη μου είναι πως από την στιγμή που ο ιδιοκτήτης δεν είναι μαζί μας πλέον, ο νέος ιδιοκτήτης είναι αυτός που το κληρονομεί. Ισως παίζουμε με την χρονική διάρκεια. Να στο δυσκολέψω, και αν δεν γίνει αποδοχή κληρονομιάς?

 

Για το β, ενοικίαση βάζεις. Αφού έτσι το αποφάσισαν....Αλλά να σου πω και κάτι, δεν παίζει ρόλο στους υπολογισμούς, ούτε φαίνεται πουθενά στο ΠΕΑ. Απλά το περνάς στο σύστημα για στατιστικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Για το α, το θέμα αρχίζει και γίνεται νομικό, συμβολαιογραφικό θα έλεγα. Γνώμη μου είναι πως από την στιγμή που ο ιδιοκτήτης δεν είναι μαζί μας πλέον, ο νέος ιδιοκτήτης είναι αυτός που το κληρονομεί. Ισως παίζουμε με την χρονική διάρκεια. Να στο δυσκολέψω, και αν δεν γίνει αποδοχή κληρονομιάς?

 

Για το β, ενοικίαση βάζεις. Αφού έτσι το αποφάσισαν....Αλλά να σου πω και κάτι, δεν παίζει ρόλο στους υπολογισμούς, ούτε φαίνεται πουθενά στο ΠΕΑ. Απλά το περνάς στο σύστημα για στατιστικούς λόγους.

 

Ε απλα θα το τραιναρω λιγο, και θα το εκδωσω σε καμια 15αρια μερες, αφου της πω να παει να το κανει αποδοχη

Αφου βαζω ενοικιαση λοιπον, βαζω ως ιδιοκτητη τον επικαρπωτη

 

Ευχαριστω Ικαρε

Link to comment
Share on other sites

Δεν προχωρας χωρίς φε λεβητα!! Ας βγάλει πρώτα να σου το δώσει και μετα ρωτά ότι θέλεις!

Πάντως εγώ από όσους έχω ζητήσει καυσανάλυση, έχουν φύγει :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για τη διείσδυση αέρα παίρνουμε τιμές από τον πίνακα 3.26 για τα κουφώματα. Σε περίπτωση που αυτά δεν είναι σε καλή κατάσταση τι τιμές μπαίνουν; Κ επίσης τι τιμές συντ. θερμοπερατότητας θα βάλω για την περίπτωση που εξετάζω, αφού για τον τύπο ανοίγματος επιλέγω από τις τιμές που δίνει το πρόγραμμα για τύπο πλαισίου κ υαλοπίνακα;

 

Κ κάτι ακόμα. Θα βάλω ότι υπάρχει θυρίδα εξαερισμού όταν έχω επιτοίχιο λεβητάκι φυσ. αερίου στο μπαλκόνι διαμερίσματος;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα κάνω το πρώτο μου ΠΕΑ και θα ηθελα τη βοήθειά σας. Το ΠΕΑ αφορά διαμέρισμα σε πολυκατοικία με κεντρικό λέβητα, αυτόνομη ωστόσο θέρμανση και boiler για το ΖΝΧ. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με τα συστήματα θέρμανσης? Δε με βοήθησαν ιδιαίτερα οι ΤΟΤΕΕ και η ΒΟΗΘΕΙΑ του προγραμματος καθώς κάνει αναφορά για θερμικό φορτίο ΖΝΧ, κάτι που δεν ξέρω πως να το υπολογίσω. Είμαι πολιτικός μηχανικός και αντιμετωπίζω δυσκολίες. Επίσης το γεγονός ότι έχω αυτόνομη θέρμανση με κεντρικό λέβητα, τι αλλάζει στα δεδομένα μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ. Κατά την αυτοψία δεν βρήκα ούτε ΦΕ καυσαερίων ούτε καν ταμπελάκι που λέει τη μάρκα και την ισχύ του λέβητα. Επίσης αντιμετωπίζω την απροθυμία του ιδιοκτήτη να εκδώσει ΦΕ. Πως προχωράω???

nick_nick επειδή έχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση με τησ peggyk, αλλά εγώ ευτύχως έχω ΦΕ, μήπως θα μπορούσες να μας πεις τι κάνουμε με τα συστήματα?

 

ευχαριστώ !

 

nick_nick επειδή έχω κι εγώ μια παρόμοια περίπτωση με τησ peggyk, αλλά εγώ ευτύχως έχω ΦΕ, μήπως θα μπορούσες να μας πεις τι κάνουμε με τα συστήματα?

 

ευχαριστώ !

 

Να με συγχωρείται, αλλά και πολλές φορές έχει απαντηθεί το θέμα και η 1η ΤΟΤΕΕ είναι σαφής και οι οδηγίες του προγράμματος στο αντίστοιχο κεφάλαιο ("Σύστημα Ζ.Ν.Χ.) είναι αναλυτικές.

Εξαρτάται καταρχήν από το πως θα λειτουργεί ο κοινός λέβητας κατά τη διάρκεια του έτους. Από 'κει και πέρα τα πράγματα είναι απλά.

Όσο για τον υπολογισμό της απαιτούμενης θερμικής ισχύος Pn για Ζ.Ν.Χ. τα λέει όλα στην ενότητα 4.8.2 της 1ης ΤΟΤΕΕ.

Αν ο κοινός (για θέρμανση και παραγωγή Ζ.Ν.Χ.) λέβητας χρησιμοποιείται και το καλοκαίρι (αποκλειστικά για παραγωγή Ζ.Ν.Χ.), τότε για μεν τους χειμερινούς μήνες η Pgen θα υπολογιστεί από τη σχέση 4.1 της ενότητας 4.1.2.1. προσθέτοντας σε αυτή και την ισχύ που υπολογίζεται από τη σχέση 4.10 της ενότητας 4.8.2 (δηλαδή Pgen ολική = Pgen + Pn), ενώ για τους θερινούς μήνες η ισχύς Pgen θα είναι αυτή που υπολογίζεται από τη σχέση 4.10 της ενότητας 4.8.2 (δηλαδή η Pn). Η ισχύς Pm (εγκατεστημένη) θα είναι ίδια με αυτή της θέρμανσης και θα παρθεί από το φύλλο ελέγχου.

 

Αν ο λέβητας δεν χρησιμοποιείται τους θερινούς μήνες, αφού λέτε πως έχετε boiler (μάλλον διπλής ενέργειας αν είναι εσωτερικά σε κάθε διαμέρισμα και συνήθως στο πατάρι), τότε για αυτούς τους μήνες βάζετε την ηλεκτρική αντίσταση ως το μόνο συμβατικό σύστημα που καλύπτει τις ανάγκες για Ζ.Ν.Χ. (με βαθμό απόδοσης 1).

 

Μόνο που όλα αυτά τα γράφει και στην ΤΟΤΕΕ και στο help.

Link to comment
Share on other sites

@γ.ταφ

Αν τα κουφώματα δεν έχουν πιστοποιητικά ή φαίνεται ότι η αεροστεγανότητά τους δεν είναι ικανοποιητική, μπορείς -ας πούμε- να πάρεις "κούφωμα με μεταλλικό πλαίσιο, ανοιγόμενο με διπλό υαλοπίνακα, χωρίς πιστοποίηση" με τις αντίστοιχες τιμές για πόρτα ή παράθυρο.

 

Οι τιμές του συντελεστή U για κουφώματα που έχει ενσωματωμένες στο λογισμικό, είναι για τυπικά κουφώματα. Αν αυτά που εξετάζεις δεν εμπίπτουν σε αυτά, τότε υπολογίζεις αναλυτικά το U με χρήση της σχέσης 2.11 και χρήση των πινάκων 11, 12 και 13 της 2ης ΤΟΤΕΕ.

 

Αφού ο επιτοίχιος λέβητας φ.α. είναι στο μπαλκόνι (εξωτερικά) δεν χρειάζεται θυρίδα αερισμού. Εκτός κι αν όντως υπάρχει θυρίδα αλλά για άλλο λόγο (π.χ. για τζάκι ή αν υπάρχει εγκατεστημένη κουζίνα φ.α και ο όγκος του χώρου είναι μικρότερος από 20m3).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.