Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική πράξη για υπό ρυθμιση ακίνητο;


Recommended Posts

Σήμερα συμβολαιογράφος (μεγάλος του κέντρου των Αθηνών) είπε σε πελάτη μου ότι, μπορεί να κάνει συμβόλαια μεταβίβασης ποσοστού σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο με ρυθμισμένο μόνο ένα αυθαίρετο "του πελάτη μου" (υπάρχει κι άλλο, που δεν έχει ρυθμιστεί)...........

Υπάρχει λέει τρόπος κι εσείς οι μηχανικοί δεν τον ξέρετε.....

Δεν μου τον είπε....

Τον "στόλισα" κανονικότατα!!!

Αλλά η απορία μου συνεχίζει να υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και αν εγω μετα απο 48 μηνες που θα εξοφλησει ο πελατης μου στο Αφγανισταν προσφυγας ποιος θα του περαιωσει την διαδικασια... ειναι λογικο τεσσερα χρονια μετα να ασχολουμαστε με τετοιες υποθεσεις που μπορει να ειναι και πολλες στον καθενα μας...

 

Επιμενω οτι θα επρεπε να μπορει να μεταβιβαστει το ακινητο που βρισκεται σε προσωρινη υπαγωγη οπως μπορουσε και μεταβιβαζοταν και με αλλα βαρη που μπορει να ειχε.....ας υπηρχε ελεγκτικος μηχανισμος να κατεδαφιζει ή να κατασχει περιουσιες σε οποιον δεν πληρωνει βεβαιωμενες οφειλες προς το δημοσιο οπως αυτη..... ετσι και αλλιως αυτος που τακτοποιει με 4014 αυτοκαρφωνεται για το αυθαιρετο του δεν εχει λογο να μην πληρωσει τις δοσεις εσκεμμενα

Link to comment
Share on other sites

Και φαντάσου λέει να 'σαι ένας από αυτούς τους "συναδέλφους" που ζητούν 450 ευρώ όλα μέσα για μια δήλωση Ν.4014!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συμβολαιογράφοι που κάνουν τα πάντα όλα.Υποθηκοφύλακες υπάρχουν όμως για να τους σταματήσουν ή μήπως και αυτοί......

Link to comment
Share on other sites

ιασων,

δεν υπαρχει καμμια απορια για να λυθει....

απλα δεν σου ειπε ολο το ιστορικο.....

[για τους λογους που ξερει μονον το μυστηριο γενος των πελατων....]

οτι δλδ ο συμβ. κανει την μεταβιβαση επειδη η δ η υπαρχει συσταση ειτε καθετης ειτε οριζοντιας

οποτε καθε κτισμα αντιμετωπιζεται σαν ανεξαρτητο

- και βεβαια παντοτε εχει εξ αδιαιρετου το αναλογο ποσοστο στο οικοπεδο.

και οχι γιατι αυτος.......-μονο- δηθεν- ξερει.....

Link to comment
Share on other sites

ιασων,

δεν υπαρχει καμμια απορια για να λυθει....

απλα δεν σου ειπε ολο το ιστορικο.....

[για τους λογους που ξερει μονον το μυστηριο γενος των πελατων....]

οτι δλδ ο συμβ. κανει την μεταβιβαση επειδη η δ η υπαρχει συσταση ειτε καθετης ειτε οριζοντιας

οποτε καθε κτισμα αντιμετωπιζεται σαν ανεξαρτητο

- και βεβαια παντοτε εχει εξ αδιαιρετου το αναλογο ποσοστο στο οικοπεδο.

και οχι γιατι αυτος.......-μονο- δηθεν- ξερει.....

 

Όχι δεν είναι έτσι.

Δεν υπάρχει σύσταση κάθετης ή οριζόντιας.

Εγώ έκανα τη δήλωση 4014 στο εξ αδιαιρέτου. Γνωρίζω πολύ καλά το θέμα.

Είναι οι πάντες εγγράφως ενημερωμένοι για όλα.

Κάποιον άλλο ..."λάκο έχει η φάβα"!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

έχω την περίπτωση άκινήτου με 5 ιδιοκτήτες που έχουν πληρώσει και την πρώτη δόση του προστίμου. Τώρα όμως ο ένας εξ αυτών θέλει να πουλήσει το μερίδιό του στους άλλους 4, τι μπορεί να γίνει προκειμένου να προχωρήσει η μεταβίβαση ?

Edited by antonisk7
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εξοφληθεί το σύνολο των προστίμων.

έχεις απόλυτο δίκιο το επιβεβαίωσα και με το ΤΕΕ, και θα προχωρήσω σε αίτηση τροποποίησης του σχήματος δόσεων , είναι εφικτό εντός 30ημερών από την προσωρινή υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαιρετώ,

εξετάζω την περίπτωση διαμερισμάτωσης (μεταξύ άλλων υπερβάσεων) σε μια εξ' αδιαιρέτου οριζόντια ιδιοκτησία όπου το αρχικό διαμέρισμα διαχωρίστηκε σε δύο μικρότερα.

 

Η ερώτησή μου αφορά στο εάν μπορεί να αλλάξει η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας μετά τη περαίωση της διαδικασίας με τον 4014 ώστε ο κάθε συνιοδιοκτήτης να αποκτήσει πλέον από ένα διαμέρισμα.

Έχετε κάποια σχετική εμπειρία ή γνώση από αντίστοιχη περίπτωση?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.