Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική πράξη για υπό ρυθμιση ακίνητο;


Recommended Posts

Βοήθεια!!! (μάλλον για δυνατούς λύτες...)

Μου ζητήθηκε η τακτοποίηση αυθαιρέτου (προσθήκη σε κτίσμα με οικοδομική άδεια, υπάρχει το στέλεχος αλλά όχι και ο φάκελος-έχω πάρει βεβαίωση από την πολεοδομία). Το πρόβλημα είναι το εξής! Η σημερινή ιδιοκτήτρια Α (η οποία μου ζητάει την τακτοποίηση) το αγόρασε πρόσφατα (Μάιος 2012) με προσύμφωνο από την προηγούμενη ιδιοκτήτρια Β (η οποία επίσης το είχε με προσύμφωνο). Το ακίνητο είχε δοθεί από την Επιτροπή Αποκαταστάσεως Προσφύγων και δεν έχει εκδοθεί έως σήμερα οριστικός τίτλος κυριότητας! Μπορεί όμως να εκδοθεί τώρα μέσω της διαδικασίας της ανωμάλου δικαιοπραξίας (όπως μου είπε η συμβολαιογράφος).

1ον : Μπορεί να τακτοποιηθεί με τον Ν.4014/2012 και στη συνέχεια να γίνει η διαδικασία της ανωμάλου δικαιοπραξίας? και αν ναι

2ον : Στο Ε9 της σημερινής ιδιοκτήτριας Α δεν φαίνεται πουθενά το ακίνητο (μιας και όπως είπαμε το αγόρασε με προσύμφωνο τον Μάιο). Μπορεί αυτό να της δημιουργήσει πρόβλημα με Εφορία??

Όποιος γνωρίζει σας παρακαλώ ας απαντήσει! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον το αγόρασε με οριστικό συμβόλαιο το Μάιο του 2012, προφανώς θα εκδόθηκε βεβαίωση νομιμότητας (αλλιώς ΔΕΝ θα μπορούσε να συνταχθεί το συμβόλαιο).

 

Πώς λοιπόν ενώ το Μάιο του 2012 φαινόταν ότι ΔΕΝ είχε αυθαίρετες κατασκευές, θα μπορέσεις να το τακτοποιήσεις ΤΩΡΑ εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές που μπορούν να υπαχθούν στο Ν. 4014 θα έπρεπε να προϋπήρχαν του Ιουλίου του 2011?

 

Στην ουσία, με αυτή την κίνηση ΔΗΛΩΝΕΙΣ ότι το Μάιο του 2012 ΥΠΗΡΧΑΝ αυθαίρετα και ότι κακώς εκδόθηκε η βεβαίωση νομιμότητας, οπότε μπορεί να κριθεί άκυρο το συμβόλαιο λόγω ψευδούς βεβαίωσης νομιμότητας (με όλες τις συνέπειες για όσους συνέπραξαν στη σύνταξη αυτού του συμβολαίου)!!!

 

Νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα και ΟΧΙ τόσο η έλλειψη του Ε9.

 

Φοβάμαι ότι ΔΕΝ μπορείς να το τακτοποιήσεις καν.....

 

 

 

 

διόρθωση με Edit.

 

Μόλις τώρα πρόσεξα ότι είπες ότι το αγόρασε με προσύμφωνο.

 

Άρα (και με την προϋπόθεση ότι στο προσύμφωνο ΔΕΝ υπήρχε απαίτηση για βεβαίωση νομιμότητας) τυπικά και μέχρι την σύνταξη οριστικών συμβολαίων ιδιοκτήτης θεωρείται αυτός που κατέχει νόμιμο τίτλο.

 

Λογικά σε αυτού το όνομα ότι πρέπει να γίνει η τακτοποίηση (δηλ. στο όνομα του αρχικού ιδιοκτήτη), υποθέτωντας ότι θα επαναληφθούν όλα τα συμβόλαια που ακολούθησαν.

 

Δεν είμαι σίγουρη 100% αλλά έτσι μου φαίνεται λογικό.

 

Αν ξέρει κάποιος άλλος συνάδελφος περισσότερα ας πει μέχρι να το ψάξω...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Kapa!

 

Δεδομένα :

Πρώτ' απ' όλα, όπως μου είπε συμβολαιογράφος, το προσύμφωνο δεν έχει την ισχύ οριστικού τίτλου. Μέσω όμως της διαδικασίας της Ανωμάλου Δικαιοπραξίας, μπορούν τα οικόπεδα αυτά (που είχαν δοθεί από την Επιτροπή Αποκατάστασης Προσφύγων) να αποκτήσουν νόμιμο τίτλο! Έχουμε και λέμε λοιπόν!

 

- Στον Γ δίνεται από την Επιτροπή Αποκατάστασης Προσφύγων ένα οικόπεδο και με οικοδομική άδεια (1967) χτίζει 60 τ.μ

- Ο Γ πεθαίνει και η οικογένειά του πουλάει με προσύμφωνο στον Β το ακίνητο (οικόπεδο και κτίσμα 60 τ.μ)

- Ο Β χτίζει άλλα 60 τ.μ (χωρίς άδεια) και μετά από κάποια χρόνια πουλάει με προσύμφωνο το ακίνητο (οικόπεδο και κτίσμα 120 τ.μ) στον Α.

 

Έρχεται λοιπόν ο Α και μου ζητάει να τακτοποιήσω το ακίνητο. Ψάχνω άδεια από πολεοδομία, βρίσκω μόνο στέλεχος και όχι φάκελο, παίρνω βεβαίωση από πολεοδομία για απώλεια φακέλου. Έχω στα χέρια μου τα προσύμφωνα μεταξύ ΑΒ (Μάιος του 2012) και ΒΓ (1999).

Προχωράω την δήλωση του ακινήτου (Ν.4014/2011) ή περιμένω να εκδοθούν οι οριστικοί τίτλοι (μέσω της ανωμάλου δικαιοπραξίας)? Η δικηγόρος (για την ανώμαλη δικαιοπραξία) μου είπε ότι θα πάρει κάνα 3μηνο. Αν περάσει ο Σεπτέμβρης (προθεσμία για αυθαίρετα) τι γίνεται?... και άλλα τέτοια διάφορα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε περίπτωση οικοπέδου το οποίο έίναι σε παραδοσιακό οικισμό και έχει δύο κτίσματα:

ένα προ του '55 και ένα το οποίο εντάχθηκε στο ν. 4014/2011 για έκδοση οικοδομικής άδειας.

οι τίτλοι ήταν ασαφής και για να βγεί η οικοδομική άδεια χρειάζεται τροποποιησή τους.

Για την οποία χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού.

Πως θα μπορέσει να εκδοθεί;

Ίσως με μια ξεχωριστή βεβαίωση που να αναφέρει τον Α/Α δήλωσης του κτίσματος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια ερωτηση (δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες σελιδες, οποτε ζηταω προκαταβολικα συγνωμη αν εχει ηδη απαντηθει...):

 

Μπορει να γινει μεταβιβαση οριζοντιας ιδιοκτησιας που περιλαμβανει χωρους ρυθμισμενους με τον 4014, διχως να εχει ολοκληρωθει η καταθεση των εγγραφων που απαιτουνται για την Β'φαση?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση οικοπέδου το οποίο έίναι σε παραδοσιακό οικισμό και έχει δύο κτίσματα:

ένα προ του '55 και ένα το οποίο εντάχθηκε στο ν. 4014/2011 για έκδοση οικοδομικής άδειας.

οι τίτλοι ήταν ασαφής και για να βγεί η οικοδομική άδεια χρειάζεται τροποποιησή τους.

Για την οποία χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού.

Πως θα μπορέσει να εκδοθεί;

Ίσως με μια ξεχωριστή βεβαίωση που να αναφέρει τον Α/Α δήλωσης του κτίσματος;

Σε περίπτωση οικοπέδου το οποίο έίναι σε παραδοσιακό οικισμό και έχει δύο κτίσματα:

ένα προ του '55 και ένα το οποίο εντάχθηκε στο ν. 4014/2011 για έκδοση οικοδομικής άδειας.

οι τίτλοι ήταν ασαφής και για να βγεί η οικοδομική άδεια χρειάζεται τροποποιησή τους.

Για την οποία χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού.

Πως θα μπορέσει να εκδοθεί;

Ίσως με μια ξεχωριστή βεβαίωση που να αναφέρει τον Α/Α δήλωσης του κτίσματος;

Θα ζητήσεις ερμηνεία από το νομικό σύμβουλο της υπηρεσίας. Το προβλέπει ο Ν.4030 για δυσερμήνευτους τίτλους. Διαφορετικά αναγκαστικά πας για τακτοποίηση...

Ναι Clemenza γίνεται από τη στιγμή που εκδίδεται βεβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει η μεταβιβαση χρειαζεται ομως να "σφραγισουμε" και σχεδιο (κατοψη για τον Συμβολαιογραφο).

Αν μεχρι να ληξει η προθεσμια της Β' φασης, προκυψει οτι τα τετραγωνικα αυθαιρετης κατασκευης δεν ειναι πχ. 12μ2, αλλα 20μ2 (...), τοτε μπορει να γυρισει το συστημα απο ολοκληρωμενη υπαγωγη σε προσωρινη, να υπολογιστει νεο προστιμο και εν συνεχεια με ΝΕΟ ΣΧΕΔΙΟ να γινει τροποποιητικο συμβολαιο?

 

Φανταζομαι πως γινεται ακριβως οπως το περιεγραψα, αρκει να μην υπαρχουν "εκπληξεις" οσον αφορα τα "νεα μ2", σε σημειο που να τιθεται υπο αμβφισβητηση το δικαιωμα υποβολης στον νομο (28.7.2011), σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.