Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Γύρισα . Είδα και την ομάδα , χάλια έπαιξε , αλλά δεν πειράζει , περάσαμε και πρώτοι και ετοιμαζόμαστε για το +5 σε 3 μέρες .

 

 

spy Από το 1973 μέχρι το 1983 υπήρχε στην Α Σ Τ Ε Μ , το τμήμα πολιτικών μηχανικών και χωριζόταν αμέσως από το α' εξάμηνο σε κατεύθυνση δομικών και κατεύθυνση συγκοινωνιακών έργων . Ο διαχωρισμός γινόταν ανάλογα με τον βαθμό εισαγωγής , δηλαδή με τον μεγαλύτερο οι δομικοί , με τον μικρότερο οι συγκοινωνιακοί .

 

 

Μετά το 1983 οι κατευθύνσεις έγιναν ξεχωριστά τμήματα και μετά από πιέσεις του Τ Ε Ε , οι δομικοί Αθήνας , Θεσσαλονίκης , Πάτρας και Λάρισας καταργήθηκαν . Έμειναν μόνο του Πειραιά και του Ηρακλείου και δημιουργήθηκε αργότερα και των Σερρών . Πριν 2 χρόνια ξαναέγιναν οι δομικοί της Λάρισας στα Τρίκαλα και μάλλον φέτος θα ξανακλείσουν .

 

 

Τρομερή συνέπεια από το ελληνικό κράτος βλέπετε .

 

 

Άρα δεν γνωρίζω τι έγινε με την περίπτωση που αναφέρεις , αλλά επιμένω ότι για να είναι καθηγητής εφαρμογών πρέπει να έχει πτυχίο .

 

Μπορεί να ήταν σε κάποια άλλη βαθμίδα σε προσωποπαγή θέση .

 

 

Τέλος πάντων το θέμα το τελειώνω εδώ , αφού δεν γνωρίζω περί τίνος αναφέρεσαι .

 

 

Για το τμήμα των Μηχανολόγων Μηχανικών της Κοζάνης καλά σου την λένε , αφού μόνοι τους οι φοιτητές κράζουν το σύστημα , ότι κάνουν μάθημα σε σούπερ μάρκετ και ότι εποφθαλμιούν τις υποδομές του τοπικού ΤΕΙ .

 

 

Μύρι η αγορά δεν θέλει τόσους μηχανικούς , αλλά δεν τους δημιούργησε η Ελληνική αγορά , αλλά οι δεκάδες χιλιάδες αυτών που σπούδασαν εκτός του ελληνικού συστήματος σπουδών .

 

 

Ίκαρε ο σκοπός μέχρι τώρα ήταν να σπουδάζει ο μηχανικός έξω για να εργαστεί μέσα . Τώρα μάλλον πάμε για το αντίθετο , ώστε να επιτευχθεί η ισορροπία .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@pappos

 

επειδή όταν έλειπα χρησιμοποίησες το όνομά μου πολλές ειρωνικά και υποτιμητικά

(by the way δεν με ενοχλεί) θα σου απαντήσω με το χαμηλό επίπεδο που κατέχω

 

συνέχεια ασχολείσαι και χρησιμοποιείς στα "επιχειρήματά" σου νόμους και συστήματα σπουδών

τα οποία είναι υποκειμενικά και επιδέχονται κρίσης

 

εγώ ας πούμε από τα φοιτητικά μου χρόνια ήμουν ενάντια στους δύο κύκλους σπουδών

 

το σωστό και το δίκαιο όμως είναι άλλο

(όταν σου είπα να υπάρχει ένα ίδρυμα τει ή πολυτεχνείο και όλοι να μπαίνουν εκεί κότεψες και δεν απάντησες σαφώς

είναι αυτή η τσάμπα μαγκιά και το κόμπλεξ που σου πέρασαν αυτοί που σου το πέρασαν)

 

η αλήθεια όμως είναι πικρή και είτε θες να τη δεχτείς είτε όχι

όταν έπρεπε να κριθείς κρίθηκες και βγήκες ανεπαρκής, πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό

 

είμαι δε βέβαιος ότι στην εφηβεία σου άκουγες συνέχεια το

"έλα μωρέ να μπει σε μια σχολούλα το παιδάκι, δεν μπορεί..."

αλλά μετά λίγδωσε το εντεράκι και ξεψάρωσες

 

ελπίζω να μην περάσεις αυτή τη νοοτροπία και στους απογόνους σου

 

αυτή είναι η αλήθεια όσο πικρή και αν είναι και καλό είναι να τη δεχτείς

για να αποδεχτείς το ποιος πραγματικά είσαι

 

σκέψου το καλά πριν απαντήσεις με ευφυολογήματα και δήθεν επιχειρήματα

 

η ζωή είναι σκληρή φίλε

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@pappos

 

επειδή όταν έλειπα χρησιμοποίησες το όνομά μου πολλές ειρωνικά και υποτιμητικά

(by the way δεν με ενοχλεί) θα σου απαντήσω με το χαμηλό επίπεδο που κατέχω

 

συνέχεια ασχολείσαι και χρησιμοποιείς στα "επιχειρήματά" σου νόμους και συστήματα σπουδών

τα οποία είναι υποκειμενικά και επιδέχονται κρίσης

 

εγώ ας πούμε από τα φοιτητικά μου χρόνια ήμουν ενάντια στους δύο κύκλους σπουδών

 

το σωστό και το δίκαιο όμως είναι άλλο

(όταν σου είπα να υπάρχει ένα ίδρυμα τει ή πολυτεχνείο και όλοι να μπαίνουν εκεί κότεψες και δεν απάντησες σαφώς

είναι αυτή η τσάμπα μαγκιά και το κόμπλεξ που σου πέρασαν αυτοί που σου το πέρασαν)

 

η αλήθεια όμως είναι πικρή και είτε θες να τη δεχτείς είτε όχι

όταν έπρεπε να κριθείς κρίθηκες και βγήκες ανεπαρκής, πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό

 

είμαι δε βέβαιος ότι στην εφηβεία σου άκουγες συνέχεια το

"έλα μωρέ να μπει σε μια σχολούλα το παιδάκι, δεν μπορεί..."

αλλά μετά λίγδωσε το εντεράκι και ξεψάρωσες

 

ελπίζω να μην περάσεις αυτή τη νοοτροπία και στους απογόνους σου

 

αυτή είναι η αλήθεια όσο πικρή και αν είναι και καλό είναι να τη δεχτείς

για να αποδεχτείς το ποιος πραγματικά είσαι

 

σκέψου το καλά πριν απαντήσεις με ευφυολογήματα και δήθεν επιχειρήματα

 

η ζωή είναι σκληρή φίλε

Σιγά ρε μεγάλε ποιός νομίζεις οτι είσαι ? Τι καλάμι έχετε καβαλήσει, μα τέτοιες μαλακίες σας μαθαίνουν στα ιδρύματά σας ? Γι' αυτό η χώρα πάει κατά διαβόλου, όταν τη διοικούν άτομα με τέτοιους ανεγκέφαλους εγκέφαλους !!!!
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η χώρα πάει κατά διαόλου γιατί ο εισακτέος του 9 με το ζόρι απαιτεί ίδια δικαιώματα με αυτά του 18. Δεν θέλει αξιοκρατία και φωνάζει και από πάνω . Φωνάζει ο κλέφτης να φύγει ο νοικοκύρης.

Η χώρα που νηπιαγωγός έφτασε να χειρουργεί ...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το 2010 υπήρχε σχολή στα ΤΕΙ όπου είχε βάση πολυτεχνείου .Δεν ξέρω εάν αυτή η σχολή ανήκει στον κλάδο των μηχανικών .Η βάση της ήταν 19395 !! μόρια και βρίσκεται στο ΤΕΙ Αθήνας . Η σχολή είναι η "εσωτερικής αρχιτεκτονικής , διακόσμησης και σχεδιασμού αντικειμένων ".

 

http://www.atopo.gr/nea/1741/

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Και μια γιαγιά στο Τέξας 75 χρονών το 2006 σήκωσε 120 κιλά αρασέ και 150 ζετέ κακώς θεωρούμε την τρίτη ηλικία ευπαθή ομάδα .

Edited by thomas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φεράρι είναι λόγω ειδικού μαθήματος.

 

Πλάκα έχει, πάντως ο καθένας με το μακρύ και το κοντό του. Ξεδιπλώνονται πολλά ταλέντα εδώ που κανονικά έχουν θέση στο νήμα ΝΣΚ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση πάντως και η υψηλή βάση του και ο τίτλος της σχολής . Αυτός που πέρασε πάντως με αυτήν την βάση μόνο ανεπαρκής δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ανεξάρτητα εάν δεν ανήκει στον κλάδο των μηχανικών .

Link to comment
Share on other sites

είναι λόγω ειδικού μαθήματος και λόγω ειδικών κατηγοριών αυτές οι βάσεις

τι πρέπει να γίνει να καταλάβετε?

 

θα κοιτάτε τις βάσεις του 90%

 

Σιγά ρε μεγάλε ποιός νομίζεις οτι είσαι ? Τι καλάμι έχετε καβαλήσει, μα τέτοιες μαλακίες σας μαθαίνουν στα ιδρύματά σας ? Γι' αυτό η χώρα πάει κατά διαβόλου, όταν τη διοικούν άτομα με τέτοιους ανεγκέφαλους εγκέφαλους !!!!

 

όχι δεν μας μαθαίνουν τέτοια

 

εσάς σας πιπιλάνε το μυαλό και βγαίνετε έξω και νομίζετε ότι τελειώσατε ΜΙΤ

το ξέρω από την αδελφή μου αυτό (σε τει σπουδάζει)

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν μας μαθαίνουν τέτοια

 

εσάς σας πιπιλάνε το μυαλό και βγαίνετε έξω και νομίζετε ότι τελειώσατε ΜΙΤ

το ξέρω από την αδελφή μου αυτό (σε τει σπουδάζει)

ο.κ. Είναι γνωστό τοις πάσι τι σας μαθαίνουν. Απλά εδώ επιβεβαιώνεται η ημιμάθειά και το κόμπλεξ ανωτερότητας που σας διακατέχει.

Απλά για την αντικειμενική ενημέρωση του forum να αναφέρω οτι η σχολή σου είναι 4,5 έτη. Οσο για τη σχολή τοπογράφων πριν 2,5 δεκαετίες ήταν 3,5 έτη με δημοφιλή απόφοιτο το πρώην πρόεδρό σας Γ. Αλαβάνο. Ολα τα υπόλοιπα αποτελούν παλαιού και ξεπερασμένου σοβιετικού τύπου συνδικαλιστική συμπεριφορά. Απλά δεν έχετε ακόμα αντιληφθεί οτι αυτό το σύστημα πνέει τα λοίσθια, όπως πολύ ξεκάθαρα φαίνεται και από τη συμπεριφορά του νύν προέδρου σας Χ. Σπίρτζη. Εδώ γελάνε !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.