Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Το κράτος έχει χρέος να μορφώσει τον άλλο και όχι να του βρει και την δουλειά πόσο μάλλον να τον εμποδίζει να εργαστεί και να μορφωθεί μέσα από την ζωή .

καταρχάς κάνεις λάθος, το κράτος πρέπει να προσφέρει τις συνθήκες για να βρισκεις δουλειά

-------

αντε πάλι στα ίδια, οι ΤΕ έχουν επαγλεματικά δικαιώματα απλά είναι λιγότερα από τους ΠΕ

 

τα ισα δικαιώματα είναι ΠΑΡΑΛΟΓΑ, προφανως πρέπει να υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα με τη σχολή και την εκπάιδευση

 

εσύ προφανώς εννοείς ισα δικαιώματα σε παρόμοιες ειδικότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ

αρα κάνουν το ίδιο πράγμα, άρα γιατι να υπάρχουν 2 σχολές

Να κλείσει λοιπόν η 1 από τις 2.

 

Λοιπόν αν θεωρείς πιο λογικό να κλείσουν τα ΑΕΙ. Ας κλέισουν. Πάντως δεν μπορεί να συνυπάρχουν και τα 2.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

myri τώρα λες τις γνωστές ανακρίβειες. Εγώ δεν έχω ΕΔ. Πως να το κάνουμε; Με το ζόρι; Οι μηχανολόγοι ακριβώς το ίδιο. Οι δομικοί έχουν ενα ΠΔ που ναι μεν τους δίνει πλήρη ελευθερία στο να ασκούν το επάγγελμα, αλλά θα πρέπει να κινούνται δικαστικά εναντίων κάθε υπάλληλου που τους αρνείται μία μελέτη με αντισεισμικό. Ποια μειωμένα επαγγελματικά δικαιώματα λοιπόν; Ή καθόλου δικαιώματα ή τροφή για δικηγόρους έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να κάνεις μελέτες ηλεκτρικών σε 2οροφο;

πλέον με τον ΚΕΝΑΚ δεν υποχρεώνονται και τα 2ορφα να κάνουν αυτές τις μελέτες

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το 2οροφο; Μιλάω για ΠΔ που θα έπρεπε να έχει εκδοθεί από το 1986 σύμφωνα με τον ιδρυτικό νόμο της σχολής μου. Το πως η αλητεία του ελληνικού κράτους επί 26 χρόνια έχει ερμηνευτεί πως εχει κάνει σωστά τη δουλειά του, είναι κάτι που ούτε ο Μυγχαουζεν θα το πετύχαινε...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

καλα 3 πουλάκια ....

 

όταν βει το ΠΔ που δινει ίσα δικαιώματα πρέπει κάποιες σχολές να κλείσουν είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ, διότι πρόφανως κάποια από τις 2 είναι περιττή

Link to comment
Share on other sites

Είτε σου αρέσει είτε όχι, μόνο με έκδοση των ΠΔ για ΕΔ Μηχανικών ΤΕ θα εκπληρωθεί η πρόβλεψη του ιδρυτικού νόμου των ΤΕΙ. Μέχρι να γίνει αυτό το κράτος παρανομεί εναντίων μας. Τώρα αφού το κράτος είναι ΤΕΕόπληκτο περιμένουμε να δούμε αν τη λύση τη δώσει ελληνικό ή ευρωπαικό δικαστήριο...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Myri για ποία επαγγελματικά δικαιώματα μας μιλάς ;;Που τα είδες για να μας τα πείς και μας;;

Βρες μου τα επαγγελματικά δικαιώματα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΤΕ που είναι ;; Και μην μου πεις για τα δικαιώματα των ηλεκτρολόγων υπομηχανικών του 1930 που μας φόρτωσαν και μας επιτρέπουν να τα χρησιμοποιούμε καταχρηστικά ώστε να μπορούμε και εμείς να κάνουμε κάτι ψιλο δουλειές.

Βρες μου εσύ εφόσον γνωρίζεις τα δικά μας επαγγελματικά δικαιώματα ,που είναι τα ΠΔ που να κατοχυρώνουν τα ΕΔ των πτυχιούχων μηχανικών ΤΕ εκτός απ αυτό που αναφέρει ο Stayros παραπάνω.

Εφόσον δεν γνωρίζεις καλύτερα να μην μιλάς και μην λες ανακρίβειες !!

Link to comment
Share on other sites

myri.... εξαρταται πιο μοντελο παιδειας θα ακολουθησουμε....

 

α) Αν παμε 3 ετη Bsc και μετα Msc τοτε τα ΤΕΙ θα πρεπει να συνεχισουν μιας και ειναι Bsc..... τα πολυτεχνεια θα ειναι Bsc + Msc.

 

β) Αν συνεχισουμε με το Ελληνικο μοντελο τοτε δεν υπαρχει λογος να υπαρχουν σχολες ΤΕΙ τουλαχιστον οσον αφορα πολιτικους-τοπογραφους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.