Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλούπωμα πεδιλοδοκών με Φελιζόλ


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οικονομικά η χρήση φελιζόλ ή eps δεν συμφέρει. για μεσαίας και μεγάλης κλίμακας έργα δεν το συζητώ καν, ο κούκος, αηδόνι. τα eps είναι μόνο για να ελαφραίνεις επιχώματα. ούτε καν εναλλακτικό του παραμένοντος μεταλλότυπου/ξυλότυπου. και το λέω γιατί το είχα ψάξει για μεσαίας κλίμακας έργο. άσε που κάνει και όσο κάνει και το μπετό

 

και κάτι ακόμη. αν ήταν καμιά φοβερή οικονομική ευκαιρία, να είστε σίγουροι ότι την 15ετία που μας πέρασε, του οργίου της αντιπαροχής και των κατασκευών του κώλου θα είχε κάνει θραύση στους εργολάβους. το είδατε πουθενά εσείς? γιατί εγώ δεν το είδα

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα οικονομικα ζητηματα θελει ιδιαιτερη προσοχη κατα την συμπυκνωση.Μη χτυπηθει το φελιζολ και βγει "βυζι" στην επιφανεια σκυροδεματος.

Link to comment
Share on other sites

Απο μια συγκριση για εργο δικο μου, θυμαμαι οτι η συμβατικη επιχωση σε σχεση με το eps ηταν ακριβοτερη μονο στα ενσημα του ξυλοτυπου θεμελιωσης. Με την προυποθεση κιολας οτι το κοστος της συμβατικης επιχωσης ειναι απολυτως μηδενικο ( μπαζα απο αλλη εκσκαφη, η απο την ιδια).

 

Η επιλογη οπως την αντιμετωπισα εγω δεν περιοριζοταν μονο στο κοστος, αλλα και στην τεχνογνωσια του καλουπωματος. Διοτι αν θελετε να κανετε τη συγκριση, πρεπει να κανετε το εργο βιδες στην αναλυση. Θα πρεπει να συνυπολογιστει επισης η ελλειψη συνεργειων με τεχνογνωσια. Διοτι ναι μεν το eps ειναι καθαροτερη δουλεια, ωστοσο το τι προκειται να γινει στο σιδερωμα και στη σκυροδετηση με συμβατικα συνεργεια μονο ο Αλλαχ το γνωριζει....

 

Γι αυτον ακριβως το λογο εμενα μου ειχαν συστησει εξειδικευμενα συνεργεια. Αλλα μολις ειδα τα νουμερα τους ζαλιστηκα. Οποτε ας βαλουν κ αυτοι στον ορθο τους την τεχνογνωσια τους, παρεα με τους αλλους πονηριδηδες των ετοιμων κονιαματων, κ ας σκεφτουν οτι υπαρχουν και μηχανικοι που μισουν τους πονηριδηδες. Ξυλοτυπος και παλι ξυλοτυπος, και συμβατικες μεθοδοι πανω απ ολα, διοτι δεν γουσταρω πονηρους. Δεν ειναι τυχαιο που ολες οι κερδοφορες κατασκευαστικες επιχειρησεις ΔΕΝ ρισκαρουν με νεες καλυτερες μεθοδους.....

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.