Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετακίνηση θέσης και έκδοση Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Γενικά τμήματα που δεν εμπίπτον σε ΦΚ αλλά παραβιάζουν το Δ, πως τα υπολογίζετε εσείς;

Με κατηγορία 13 και 1 ΦΚ με τμ χωρίς υπερβαση δόμησης και συντελεστή Δ;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Σε υπάρχον ισόγειο με μεταγενέστερη άδεια γίνεται προσθήκη καθ΄υψος σε τμήμα του υπάρχοντος. Η προσθήκη καθ΄υψος αντί να γίνει 4,40*9,30 γίνεται 5,60*7,40 δλδ έχει τοποθετηθεί με στροφή κατά 90 μοίρες και αλλαγή διαστάσεων. Πως αντιμετωπίζεται κάτι τέτοια? Αν θέλει να βγάλει οικ.άδ. νομιμοποίησης μπορεί? Αν δε θέλει πληρώνει και εδώ 500 για αλλάγη φ.ο. και θέσης του ά ορόφου σε σχέση με το ισόγειο και πρόστιμο για τα επιπλέον τετραγωνικά? Ευχαριστώ!

Να σημειώσω δεν προκειται για οριζόντιες!

Edited by MARIE
Link to comment
Share on other sites

για αλλαγη θεσης κτιριου και μονο σε αλλη σωστη θεση κατα γοκ.......

 

αν δεχτουμε πως γινεται να μη βγαλεις αδεια.....και δε θελεις και να βγαλεις

 

θα συμπληρωσεις 1 λοιπη παραβαση και

 

θα σε παει σε 500αρικο. κλικαροντας τακτοποιηση (και οχι βεβαια προς εκδοση αδειας)

 

δε θα αναφερεις πουθενα τμ.?

 

θα πληρωσεις το 500 αρικο θα κανεις ολοκληρωτικη υπαγωγη και ?

 

καπου θα περιγραψεις και αλλαγη θεσης σε αλλη σωστη θεση κατα γοκ?

 

και εισαι οκ?για 30 ετη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντησή σου slygnos. Σωστό μου ακούγεται! Αν σε αυτή τη περίπτωση αυθαιρεσίας θέλει να πάρει βεβαίωση για συμβολαιογραφική πράξη μπορεί χωρίς να ενταχθεί στο νόμο? Κατά τη γνώμη μου όχι!

Edited by MARIE
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση μπορεί να παρει εφόσον δεν παραβιάζει δόμηση,κάλυψη ,ύψος.Όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει αυθαίρετη μετατόπιση κτίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση που το κτίριο κατασκευάστηκε τελικά μικρότερο από αυτό της αδείας, και συγκεκριμένα έγινε ένα offset όλων των πλευρών προς τα μέσα περίπου 0,25 - 0,30 μ . Αυτό αποτελεί ΥΠΕΡβαση (ως αλλαγή θέσης κτιρίου - αν και δεν ξέρω κατά πόσο εντάσσεται στην κατηγορία αυτή, δηλαδή δεν έχω την σωστή κάλυψη με το σωστό περίγραμμα σε διαφορετική θέση) ή δεν με απασχολεί (μιας και τηρούνται όλες οι διατάξεις κατά ΓΟΚ) και απλά ρυθμίζω την κλειστή πέργκολα του Β ορόφου κατά 4014;

 

Το ΤΕΕ την πρώτη φορά μου λέει +500αρικο για μη τήρηση διαστάσεων (έστω προς τα μέσα!), την δεύτερη φορα μου λέει πως δεν υπάρχουν υπερβάσεις (λόγω των διαστάσεων) άρα μόνο την ρύθμιση του Β ορόφου.

Και ΑΝ τελικά χρειαστεί να βγει άδεια, αυτή θα γίνει από κοινού για όλους τους ιδιοκτήτες ή ιδιοκτησία και κάθε φάκελος (500αρικο) ξεχωριστά;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν μπορώ να κάνω edit, αναφέρω για τα πρακτικά ότι ρώτησα 2 πολεοδομίες, δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα για το συγκεκριμένο θέμα μου, ούτε έξτρα 500αρια για την πλάκα (αέρα), ούτε 500αρια και έκδοση αδείας εντός 3ετίας, παρά μόνο ρύθμιση της πέργκολας κατά τα γνωστά.

Προσωπικά εμπιστεύομαι περισσότερο την πολεοδομία (η οποία είναι αρμόδια για έλεγχο), παρά τους μεσάζοντες (ΤΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

για αλλαγη θεσης κτιριου και μονο σε αλλη σωστη θεση κατα γοκ.......

 

αν δεχτουμε πως γινεται να μη βγαλεις αδεια.....και δε θελεις και να βγαλεις

 

θα συμπληρωσεις 1 λοιπη παραβαση και

 

θα σε παει σε 500αρικο. κλικαροντας τακτοποιηση (και οχι βεβαια προς εκδοση αδειας)

 

δε θα αναφερεις πουθενα τμ.?

 

θα πληρωσεις το 500 αρικο θα κανεις ολοκληρωτικη υπαγωγη και ?

 

καπου θα περιγραψεις και αλλαγη θεσης σε αλλη σωστη θεση κατα γοκ?

 

και εισαι οκ?για 30 ετη?

 

Δηλαδή σ' αυτή την περίπτωση κάποιος μπορεί να δηλώσει στο σύστημα το κτίριο για ''τακτοποίηση'', να πληρώσει το 500ρικο και στη συνέχεια να κάνει ενημέρωση φακέλου στην πολεοδομία, οπότε παύει και η διάρκεια της ρύμισης των 30 χρόνων?

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Κανείς? Νομίζω το παραπάνω ερώτημά θα πρέπει να απασχολεί πολλούς.

Στην περίπτωση λοιπών παραβάσεων του άρθρ 13, που είναι πράγματι μικροπαραβάσεις, πχ μικρομετακινήσεις θέσης κτιρίου πχ κατά 0,5μ σε σωστή κατά ΓΟΚ θέση, τοίχοι με ύψος πχ 1,80μ περίφραξης ή αντιστήριξης εδάφους για την δημιουργία επιπέδων πρός φύτεψη κλπ, που εμφανίζονται διαφορετικά στο ΔΚ της άδειας, αυτά στο ΦΚ πως τα δηλώνουμε?

Αν τα δηλώσουμε για νομιμοποίηση ή ενημέρωση φακέλου, σύμφωνα με με άρθρ 26 παρ 2, τότε μπλέκουμε με τις διαδικασίες πολεοδομιών και με άγνωστη έκβαση από άποψη χρόνου-κόστους-γραφειοκρατικά τερτίπια-ασάφεια νομοθεσίας κλπ. και πολλοί ιδ/τες επείγονται γιατί θέλουν να μεταβιβάσουν.

Αν τα δηλώσουμε (τις μικροπαραβάσεις) για τακτοποίηση, τότε θα είναι μόνο για 30 χρόνια?

Είναι λογικό?

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.