Μετάβαση στο περιεχόμενο

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενημερώνω πως έχει ανέβει η έκδοση 2.3 στην οποία προστέθηκαν τα εξής:

Τροποποιήσεις από tsak

1.Ανάκτηση/αποθήκευση/εκτύπωση διαφανών δομικών στοιχείων στο κέλυφος

2.Αποθήκευση στοιχειων διαφανών δομικών στοιχείων για την παρούσα μελέτη

3.Επιλογή θερμογεφυρών από βοήθεια

4.Επιλογή U/διαστάσεων δομικών στοιχείων και ανοιγμάτων από βοήθεια

5.Παραγωγή τεύχους σε pdf,μορφοποίηση με προσθήκη της βιβλιοθήκης ckeditor (WYSIWYG)

6.Εκτύπωση ξεχωριστών τμημάτων τεύχους ανά κεφάλαιο και συνένωση με χρήση βιβλιοθήκης fpdi

7.Χρήση filemanager για την εισαγωγή εικόνων στο τεύχος

8.Νέοι πίνακες στη βάση δεδομένων που αφορούν το τεύχος/template τεύχους

9.Διόρθωση λαθών στην παραγωγή σκιάσεων

 

Τροποποιήσεις από sw0rdf1sh

1.Εισαγωγή στις βιβλιοθήκες υλικών για όλα τα υλικά

2.Αποθήκευση/Ανάκτηση μελέτης σε xml,sql αρχεία

3.Ενσωμάτωση script για εύκολη εισαγωγή στη βάση δεδομένων αρχείων sql

4.Προσθήκη vesrion-history

 

Όταν καταλήξουμε σε όλα τα στοιχεία που χρειάζονται και για την παραγωγή του xml για το πρόγραμμα του TEE θα ανέβει και επόμενη έκδοση.

Ο tsak ανελαβε σε αυτή την έκδοση την παραγωγή του τεύχους σε pdf καθώς και την συνέχεια στο κέλυφος για τα διαφανή στοιχεία.

Όπως θα δείτε έχει κάνει αρκετή δουλειά για να μπορείτε πλέον να εκτυπώσετε το τεύχος σε pdf όπως και τα διαφανή στοιχεία.

 

Βγάζω ενδεικτικά κάποια πράγματα που πρέπει να γίνουν για όποιον μπορεί να βοηθήσει ώστε να καταλήξουμε γρηγορότερα σε μία έκδοση για χρήση καθώς σε αυτή τη φάση προσθέτουμε μόνο 2 :

1. script εγκατάστασης

2. Βελτιστοποίηση υπολογισμού σκιάσεων με χρήση των κλιματικών δεδομένων που ήδη υπάρχουν στις βιβλιοθήκες

3. Διόρθωση της phpword για σωστή μορφοποίηση σε openoffice/libreoffice ώστε να παράγεται σωστά το τεύχος και στις δύο μορφές

4.Όποιος γνωρίζει σχετικά καλά το xml-schema του TEE-KENAK και μπορεί να βοηθήσει

 

tsak αν ξεχνάω κάτι....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όχι τα είπες όλα. Εγώ απλά να προσθέσω ότι εκτός από τη βοήθεια από όποιον θέλει και μπορεί στο προγραμματιστικό κομμάτι, χρειαζόμαστε βοήθεια και από τους χρήστες. Οποιαδήποτε παρατήρηση είναι χρήσιμη.

 

Και για όσους έχουν προβλήματα με το xampp, να ενημερώσω ότι το έχω δοκιμάσει στην έκδοση 1.7.7. σε WIN και λειτουργεί άψογα*. Αν έχετε προβλήματα κάντε απεγκατάσταση και αφού σιγουρευτείτε ότι δεν τρέχει κάτι που δεσμεύει την πόρτα 80, εγκαταστήστε την 1.7.7.

 

*τουλάχιστον στα ΧΡ που χρησιμοποιώ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Για τους χρήστες που θέλουν να χρησιμοποιήσουν την εφαρμογή σε linux, και δεν έχουν ασχοληθεί με web server, mysql και άλλα εξωτικά για πολλούς πράγματα, παρουσιάζω παρακάτω έναν μικρό οδηγό για το τι πρέπει να κάνουν ώστε να τρέξει η εφαρμογή στο σύστημά τους.

 

1. Εγκατάσταση των απαραίτητων προγραμμάτων

Προτιμώ την εγκατάσταση από κονσόλα (terminal) και όχι από το Synaptic οπότε έχουμε:

- Εγκατάσταση apache

sudo apt-get install apache2

 

- Εγκατάσταση php

sudo apt-get install php5 php5-mysql php5-gd php-pear libgd-tools

 

- Εγκατάσταση mysql

sudo apt-get install mysql-server mysql-client

 

- Εγκατάσταση phpmyadmin

sudo apt-get install phpmyadmin

 

Στην πρώτη ερώτηση απαντάμε 'Ναι' και οριζουμε τους κωδικούς που ζητάει στη συνέχεια.

Στην ερώτηση "Web server to reconfigure automatically:" επιλέγουμε με space τον apache2 και Enter.

 

2. Ρυθμίσεις

Επειδή ο προκαθορισμένος φάκελος στον οποίο ο Apache βάζει τα site δεν βολεύει θα τον αλλάξουμε. Δημιουργούμε έναν φάκελο www μέσα στο home του κανονικού χρήστη (έστω tsak).

mkdir /home/tsak/www

 

και ενημερώνουμε τον apache για την αλλαγή:

sudo gedit /etc/apache2/sites-enabled/000-default

 

και την γραμμή που λέει DocumentRoot /var/www την κάνουμε DocumentRoot /home/tsak/www, σώζουμε το αρχείο και επανεκινούμε τον apache:

sudo /etc/init.d/apache2 restart

 

3. Εγκατάσταση της εφαρμογής

Αντιγράφουμε τον φάκελο kenakv2 στον φάκελο www και συμπληρώνουμε στο includes/database.php τον κωδικό της mysql που ορίσαμε κατά την εγκατάσταση.

 

Καθορίζουμε τα δικαιώματα στον φάκελο για πρόσβαση από τον apache:

cd /home/tsak/www

chmod 0755 kenakv2

chown -R www-data:www-data kenakv2

 

και τελειώσαμε.

 

Ακολουθούμε τις οδηγίες που υπάρχουν στην εφαρμογή για την εγκατάσταση της βάσης μέσω phpmyadmin και ζητάμε στον browser την διεύθυνση localhost/kenakv2.

 

Αν τα κάναμε όλα σωστά και αν δεν έκανα κάποιο λάθος παραπάνω, η εφαρμογή είναι σε λειτουργία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως αν και γράψαμε όλη τη διαδικασία για win, linux μπορείτε και οπτικά να δείτε την εγκατάσταση σε youtube.

Απλά αναζητήστε xampp 1.7.7 install, mamp install on macos, install lamp on ubuntu.

Υπάρχουν πάρα πολλά για όσους έμπλεξαν λίγο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και ενημερώνουμε τον apache για την αλλαγή:

sudo gedit /etc/apache2/sites-enabled/000-default

 

Μία τροποποίηση θα κάνω σε αυτό μιας και αρκετές φορές στο ubuntu μπορεί να μην σας αφήνει να τροποποιήσετε το αρχείο ακομα και αν τρέξετε το σημειωματάριο με sudo.

Κάντε το εξής. γράψτε:

sudo gedit (θα ανοίξει το σημειωματάριο με δικαιώματα διαχειριστή)

και μετά άνοιγμα του αρχείου μέσα από το σημειωματάριο (ΑΝΟΙΓΜΑ) στη διαδρομή:

/etc/apache2/sites-enabled/000-default

Αλλάξτε τη γραμμή που προτείνει ο tsak1 και αποθήκευση.

Πρόκειται για μικρό θέμα δικαιωμάτων. Το συνάντησα στο τελευταίο ubuntu, δεν ξέρω αν θα το συναντήσετε αλλά μπας και...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια,

Θα πρότείνα μετακόμιση του repo στο github και αναλυτικότερα README.

Προσπαθώ να τρέξω το λογισμικό σε Mac. Αν κάποιος τα έχει καταφέρει θα τον ευγνωμονούσα.

Τέλος θα ήθελα όσο αφορά τα συστήματα (λόγω του οτι είμαι μηχανολόγος) να ρωτήσω αν προβλέπεται κάτι.

Καλη συνέχεια και θα είναι τιμή μου αν μπορέσω θα βοηθήσω στην προσπάθεια αυτή.

Άρης

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά τι να πω....Πραγματικά συγχαρητήρια. Οχι μόνο για την προσπάθεια, αλλά και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Μπορεί να φαίνεται κάπως δυσκολούτσικη η εγκατάσταση, αλλά οι οδηγίες σας και η τεχνική υποστήριξη που παρεχετε, είναι σαφής. Ενα μεγάλο μπράβο και πάντα τέτοια. Ευχαριστούμε.

 

ΥΓ. Πάντως πρέπει να ασχολείστε επαγγελματικά με τον προγραμματισμό έτσι δεν είναι? :smile:

Link to comment
Share on other sites

@ikaros13. Όχι καμία σχέση. Η επαγγελματική μου ειδικότητα φαίνεται στο προφίλ μου εδώ. Καθαρά χόμπι τελειομανίας.χεχε.

@fou: Άρη ήδη στήνεται repo στο github.com. Ως προς τα readme νομίζω καλύπτονται δύο εγκαταστάσεις σε linux,mac σε readme και στο discussion της διανομής στο sourceforge ακόμα και ως προς μικροπράγματα σε xampp και mysql που δεν αφορούν αυτό καθεαυτό το πρόγραμμα. Επίσης σε όλα τα αρχεία της διανομής υπάρχουν σχόλια σχετικά με το τι κάνει το κάθε τι.

Όταν θα έχω και αναλυτικά για mac μιας και δεν έχω mac θα σου στείλω. Περιληπτικά μπορώ να σου πω πως η εγκατάσταση εκεί ακολουθεί (περίπου) τα ίδια της εγκατάστασης σε ubuntu. Βάζεις δηλαδή apache,mysql,phpmyadmin, ορίζεις κωδικό στο χρήστη root στη mysql, και εκκινείς τον apache. Θα πρέπει να οριστούν δικαιώματα στους φακέλους. Υπάρχει και η λύση MAMP. H αλλαγή είναι οτι στο browser θα γράψεις http://localhost/~ΟΝΟΜΑΧΡΗΣΤΗ/kenakv2/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διανομή βρίσκεται στο github εδώ

Είναι το πρώτο μου repository στο github. Ελπίζω να ανέβηκε σωστά. Έχει ανέβει με στόχο να βοηθήσουν περισσότεροι.

Η έκδοση αυτή περιλαμβάνει και δημιουργία xml για το ΤΕΕ η οποία όμως δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί. Απαιτείται η προσθήκη θερμικών ζωνών και η αντιστοίχιση των δομικών στοιχείων ως προς αυτές.

Για απλές κατασκευές με μία θερμική ζώνη μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό που έχει ανέβει. Ως προς τα συστήματα δεν υπάρχει αλλαγή ακόμα είμαι όμως στο στάδιο που προσθέτω όλες τις επιλογές του προγράμματος του ΤΕΕ.

Όταν ολοκληρωθεί θα ανέβει και στο sourceforge μαζί με όσες αλλαγές προκύψουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.