Μετάβαση στο περιεχόμενο

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Θελω να πω οτι ειμαι πολιτικος μηχανικος και ηλεκτρολογος μηχανικος και εχω 5 χρόνια εμπειρίας σε software development . Σήμερα ειμαι εξοργισμένος γαιτι μου ηρθε μυνήση απο το ΤΕΕ γιατι ειχα σπασει το λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (οχι για να κερδισω κατι )οπώς μπορειτε να δειτε εδώ (αυριο θα το κατεβάσω για να απολογηθώ εγω για την ανικανοτητα τους να φτιαξουν ενα προγραμμα)και τους ειχα πει πως να το αντιμετωπίσουν.ο κωδικας του ΤΕΕ_ΚΕΝΑΚ ειναι 100 φορές λιγοτερο ποιοτικός απο αυτον του le-kenak και υπάρχουν ανθρώποι που πηραν λεφτα που δεν αξιζουν για να φτιαξουν κατι που επρεπε να ειναι δωρεάν ενω υπαρχουν πολυ καλυτεροι Sofware engineers .Η πληροφορία εχει δεν πρέπει να περιορίζεται ειναι απο την φύση της κοινωνική.Έχοντας πει αυτό, δεν μπορώ να πω ότι πιστεύω οτι ειναι χρήσιμο το open source αν δεν έχει συγκεκριμένο επιχειρηματικό μοντέλο . και πλέον πιστεύω οτι πρέπει να σκεφτείς με ποιον τρόπο μπορείς να οφελειθείς εσυ και οι αλλοι απο ενα προϊόν\λυση γιατι αυτή την στιγμή ειμαι σιγουρός πώς θα προτιμούσαν να ειναι στημένο το le-kenak σε καποιο server και να πληρώνουν καποιο συμβολικό αντιτοιμο οι μηχανικοι αντι να προσπαθούν να καταλάβουν πως γινεται ολλη η διαδικασία και αυτο ειναι win-win ,δεν ειναι κακο .εκανες πολυ κοπο και πρέπει να αμειφτείς , και όχι οι υπευθηνοι των μεγάλων εταιρίων λογισμικού που έχουν υπερτιμημένα προγράμματα ,επηδει ετυχε να ειναι οι πρωτοι που φτιαξαν προγραμμτα μηχανικου 50 χρόνια πριν και προσαθούν με τον ιδιο αναχρονισμενο κωδικα να συνεχισουν να εκμεταλευτουν τους μηχανικούς .Και θα συνεχισουν να το κάνουν οσο μηχανικοί σαν εμας δεν μπορουν να συνεργαστούν για να παράξουν λύσεις φτηνότερες και καλύτερες .Κανώ έκλυση σε οποιος εχει ικανοτητες σε βασεις δεδομενων , Software engineer , πωλήσεων , marketing και ιδεες να συνεργαστουμε.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 447
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι όμως και η τακτική του να φορτώνουμε συνεχώς άσχετα πακέτα πολλών εκατοντάδων MBytes για απλές εργασίες δεν είναι και η καλύτερη στρατηγική. Μπορείτε να αναπτύξετε ένα ελαφρύτερο πρόγραμμα και να το πουλάτε σε πολύ χαμηλότερη τιμή από τους ανταγωνιστές σας.

Link to comment
Share on other sites

Aiche για το la-kenak ειναι το θεμα με τα βαρια πακετα;

Πρωτον το προγραμμα δεν πωλειται.δεν πουληθηκε ποτε και ουτε προκειται. Αμφιβαλλω αν μπορει να χρεωθει ακομα και η βοηθεια στην εγκατασταση ή η διαθεση σε σερβερ με χρεωση της υπηρεσιας με τη συγκεκριμενη αδεια που το διεθεσα.

Δευτερον ως προς το la-kenak βασισμενο στην php μιλαμε για kb προφανως ακομα και για βιβλιοθηκες πχ δημιουργιας pdf. Ολο το προγραμμα ειναι μικροτερο απο 30mb και θα μπορουσε να ηταν το μισο αν δεν χρησιμοποιουσαμε ολεσ τις γραμματοσειρες των βιβλιοθηκων και συμπιεζαμε το γραφικο περιβαλλον.

 

Δημητρη δεν θελω να "χτυπησω" κανενα παροχο λογισμικου. Ουτε καν το τεε-κενακ καθωσ το la-kenak δεν εκτελει καταταξη. Ειναι δικαιωμα του καθενος να πουλαει οτι δημιουργει σε οτι ποσο το κοστολογει. Επισησ το προγραμμα ανηκει στην κοινοτητα εφοσον βοηθησαν και αλλοι και αυτη ειναι η εννοια του open source. Δεν μπορει πχ να ερχεται ο tsak και να φτιαχνει ενα σχεδιαστικο οντασ ελευθερο το προγραμμα και μετα να πουληθει το la-kenak. Αυτη τη στιγμη το λογισμικο που χρησιμοποιουσα εγω στην αρχη οπως θα εφτιαχνε καποιος ενα xls για τον κενακ βελτιωθηκε και προστεθηκαν δυνατοτητες. Αρα και η κοινοτητα και εγω κερδισαμε. Επισης αυτο που εγινε σε 4 μηνες απο 2 ανθρωπους θα ηθελε τουλαχιστον 6 για εναν.

 

Περιθωρια βελτιωσης υπαρχουν παντα οχι ομως προς την εμπορικη εκμεταλλευση για το συγκεκριμενο.το εχουμε ξεκαθαρο αυτο οσοι ασχοληθηκαμε με τον προγραμματισμο στο la-kenak. Αλλωστε εχει γινει εκτεταμενη προσθηκη ανοιχτων και ελευθερων πακετων η βιβλιοθηκων στο la-kenak και πρεπει να τηρειται η αδεια διανομης και γι αυτες εκτος απο τα δικα μας κομματια κωδικα.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν λέω για το la-kenak. Δεν ξέρω ούτε καν τι είναι.

Απλώς επειδή κάποτε είχα site με joomla και καταστράφηκε από τις διάφορες βλακείες και τις αναβαθμίσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Το παρον θεμα ειναι για το la-kenak και απαντησα γι αυτο. Δεν αφορα το joomla αν και θα μπορουσε να βγει εκδοση σαν conponent για εκει... Οι δυνατοτητες ειναι αρκετες εφοσον μιλαμε για την ιδια γλωσσα την ιδια βαση δεδομενων και την προσθηκη λογαριασμων χρηστων στο προγραμμα.

Ακομα και ετσι οπωσ ειναι μπορει να μπει σαν iframe σε joomla. Απλα οδηγεις το la-kenak στον πινακα χρηστων του joomla και οχι στον πινακα users της βασης του.

Link to comment
Share on other sites

Sw0rdf1sh πραγματικά από αυτό που λες καταλαβαίνει κανείς πόσες είναι οι δυνατότητες και η ευελιξία, του να παρέχει κανεις το λογισμικό του ελεύθερα!

Δηλαδή θα μπορούσες άνετα να ενσωματώσεις τον πυρήνα του Joomla, ή οποιουδήποτε άλλου open source CMS, στο la-kenak και να έχεις:

-διαχείριση χρηστών με διαφορετικά δικαιώματα πρόσβασης

-διαχείριση εγγράφων

-colaborativity

-μηνύματα μεταξύ χρηστών

-ενσωμάτωση project management (υπάρχουν components)

-ενσωμάτωση customer relationship management (υπάρχουν components)

 

... και πολλά άλλα.......που όσο προχωράει η φαντασία μπορούν να πάνε και οι δυνατότητες επέκτασης!!!

 

Τελικά το ελεύθερο όντως δεν σημαίνει δωρεάν... σημαίνει ελευθερία, πραγματικά, να κάνεις ότι θέλεις!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιας και το ανακίνησα το θέμα, πήγα να κάνω εγκατάσταση την νέα έκδοση και δεν προχωράει:

 

1ον βγάζει τους χαρακτήρες ως ερωτηματικά, αλλά τέλος πάντων επειδή καταλαβαίνω τι εννοεί ο ποιητής, στο κενό βάζω τον κωδικό του χρήστη root της MySQL και προχωράω...

(τα ερωτηματικά δεν εξαφανίζονται, ακόμα και αν αλλάξω την κωδικοποίηση στον browser...ίσως να είναι λάθος κωδικοποιημένο εξαρχής το αρχείο)

Στην δεύτερη εικόνα είναι το αποτέλεσμα που εμφανίζεται.

 

Η βάση δημιουργείται, αλλά είναι κενή (το βλέπω από το phpMyAdmin).

 

Το ίδιο και αν πάω και την φτιάξω εγώ την βάση, και της βάλω utf8_general_ci collation επειδή είδα ότι κάτι λέει για utf8, και ξανακάνω την διαδικασία, πάλι δεν προχωράει...

 

Το περιβάλλον λειτουργίας είναι Centos Linux 6.3 με Xampp 1.7.7...

post-10419-0-11746200-1349852100_thumb.png

post-10419-0-02689200-1349852113_thumb.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γρήγορη λύση να δημιουργήσεις τη βάση με utf8_general_ci και να πας να κανεις εισαγωγή το αρχειο .sql από το φάκελο install σε εκείνη τη βάση. Αυτά μόνο από το phpmyadmin. Βάζεις και τον κωδικό στο database.php και δεν χρειαζεται το script εγκατάστασης καθόλου.

 

Με xampp σε linux δεν το έχω δοκιμάσει. Σε ubuntu το δοκίμασα μόνο και εγκατέστησα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που προτείνει ο tsak1 εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι στη βάση αλλά στα αρχεία.

 

mechpanos, δοκίμασε το εξής: Άνοιξε το menu.php στον editor της διανομής σου, ξανασώσε το αρχείο και δοκίμασε πάλι. Τουλάχιστον οι επικεφαλίδες του μενού πρέπει να φαίνονται.

 

Είχαμε το ίδιο πρόβλημα σε εγκατάσταση σε mac και διορθώθηκε όταν από win άνοιξα τα php με το notepad++ και τα ξαναέσωσα σε μορφή utf8 δίχως ΒΟΜ. Σε άλλες διανομές linux δεν το παρουσιάζει ούτε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται. Τη λύση τη βρήκα με δοκιμές και δεν είναι σίγουρο ότι δουλεύει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.