Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποιήσεις σε στοιχεία οριστικά υποβληθέντων ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

επειδή έχω αντίστοιχη περίπτωση μόνο που το ισόγειο είναι αποθήκη και ο όροφος κατοικία, θεώρησα ως διαμέρισμα πολυκατοικίας (τμήμα κτηρίου) την κατοικία στον όροφο αλλά είναι δηλωμένη ως μονοκατοικία στο Ε9. Το εξοικονομώ κόλλησε στον τίτλο που έδωσα ως κατοικία 1ου ορόφου. πρέπει να κάνω ανάκληση για να το δώσω ως μονοκατοικία 1ος όροφος? λέτε να ξανακολήσει η διαδικασία? δεν υπάρχει λόγος να συμπεριλάβω τον ισόγειο όροφο που είναι αποθήκη και εκτός προγράμματος νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικα για την περιπτωση αυτη

 

΄΄στην επαρχια εχω διωροφη οικοδομη πρι το 55. μπηκε στο εξοικονομω και εγω εβγαλα πεα ως μονοκατοικια συνολο 200τ.μ. επειδη αυτος στο ε9 τα εχει χωριστα ισογειο και οροφο απο 100 τ.μ. η τραπεζα θελει να τα δει ενοποιημενα ως μονοκατοικια.

ο λογιστης και ο πελατης συμφωνησαν να μην τα ενοποιησουν για φορολογικους λογους. αρα για να προχωρησει το προγραμμα σκεφτομαι να κανω ανακληση και να βγαλω νεο πεα μονο για το ισογειο?

αυτο γινεται μονο με ανακληση η μπορω και με προσαρτημα?

ειναι αλχημεια αλλα δεν θελω ο πελατης και συγγενης να χασει το προγραμμα για μια βλακεια.΄΄

 

πηρα την παρακατω απαντηση απο την ΕΥΕΠΕΝ:

 

΄΄Εξετάζοντας τους λόγους που επικαλείστε για την ανάκληση του ΠΕΑ με αρ. πρωτ. 99293/2013, το αίτημα δεν γίνεται δεκτό.
Το ΠΕΑ επανήλθε στη λίστα των οριστικά υποβληθέντων ΠΕΑ και ισχύει κανονικά!
Ο συνεργάτης της ΕΥΕΠΕΝ που εξέτασε το αίτημα έκανε τα παρακάτω σχόλια:
------------------------------

-
Το αίτημά σας απορρίπτεται.
Σύμφωνα με το Ν.4122/2013 [άρθρο 11, παρ. 5]:
«Η πιστοποίηση κτιριακών μονάδων μπορεί να βασίζεται και σε κοινή πιστοποίηση ολόκληρου του κτιρίου και στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ κατά το άρθρο 12 για κάθε επί μέρους κτιριακή μονάδα.»
Συνεπώς, το ΠΕΑ που εκδόθηκε για το κτίριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τον όροφο. Μετά τις παρεμβάσεις θα εκδοθεί ΠΕΑ μόνο για τον όροφο [οι καταναλώσεις ανάγονται σε τ.μ.]΄΄
 
Αρα τωρα εγω πρεπει να κρατησω το πιστοποιητικο της μονοκατοικιας και να φτιαξω ενα προσαρτημα οπου θα δειχνω το σεναριο (που μπορει να το αλλαξω σε σχεση με το πρωτο της μονοκατοικιας) του ισογειου και τι εξοικονομηση επιτυγχανεται.
 
επισης πρεπει να καταθεσω νεο παραρτημα 7 και νεο εντυπο αιτησης για το ισογειο. σωστα?
 
επισης στα παροραματα του προσαρτηματος θα κανω μια αναφορα στους λογους που αλλαζω τα πραγματα δηλαδη οτι τελικα προκειται για αλλαγη απο μονοκατοικια σε διαμερισμα κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ για κάθε επιμέρους κτιριακή μονάδα, δεν σημαίνει πως απαγορεύεται κιόλας. Το πρόβλημα είναι πως στο πρώτο ΠΕΑ χαρακτήρισες ολόκληρο το κτίριο σαν "μονοκατοικία", ενώ αν πας να εκδόσεις ΠΕΑ μόνο για το τμήμα που σε ενδιαφέρει θα πρέπει να το δηλώσεις σαν "τμήμα κτιρίου" πολυκατοικίας.

 

Τώρα πως με αρχικό ΠΕΑ που αφορά όλο το κτίριο μπορεί να γίνει σύγκριση με ΠΕΑ που θα αφορά μόνο έναν όροφο μετά τις επεμβάσεις σε όλο το κτίριο (ή έστω μόνο στο επίπεδο που σ' ενδιαφέρει), είναι κάτι που -μάλλον μόνο- η ΕΥΕΠΕΝ το γνωρίζει.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

στην επαρχια εχω διωροφη οικοδομη πρι το 55. μπηκε στο εξοικονομω και εγω εβγαλα πεα ως μονοκατοικια συνολο 200τ.μ. επειδη αυτος στο ε9 τα εχει χωριστα ισογειο και οροφο απο 100 τ.μ. η τραπεζα θελει να τα δει ενοποιημενα ως μονοκατοικια.

ο λογιστης και ο πελατης συμφωνησαν να μην τα ενοποιησουν για φορολογικους λογους. αρα για να προχωρησει το προγραμμα σκεφτομαι να κανω ανακληση και να βγαλω νεο πεα μονο για το ισογειο?

αυτο γινεται μονο με ανακληση η μπορω και με προσαρτημα?

ειναι αλχημεια αλλα δεν θελω ο πελατης και συγγενης να χασει το προγραμμα για μια βλακεια.

 

 

επειδή έχω αντίστοιχη περίπτωση μόνο που το ισόγειο είναι αποθήκη και ο όροφος κατοικία, θεώρησα ως διαμέρισμα πολυκατοικίας (τμήμα κτηρίου) την κατοικία στον όροφο αλλά είναι δηλωμένη ως μονοκατοικία στο Ε9. Το εξοικονομώ κόλλησε στον τίτλο που έδωσα ως κατοικία 1ου ορόφου. πρέπει να κάνω ανάκληση για να το δώσω ως μονοκατοικία 1ος όροφος? λέτε να ξανακολήσει η διαδικασία? δεν υπάρχει λόγος να συμπεριλάβω τον ισόγειο όροφο που είναι αποθήκη και εκτός προγράμματος νομίζω.

 

 

Τελικά συνάδελφοι βγάλατε άκρη με προσάρτημα; Τι κάνατε με το 2ο ΠΕΑ που ανάφερε πάλι λαθεμένα το Μονοκατοικία/διαμέρισμα. Κάνατε πάλι προσάρτημα για το 2ο  ΠΕΑ; Γιατί σε παρόμοια περίπτωση που έχω μου απόρριψαν την ανάκληση στο 1ο ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε περασε με προσαρτημα και μου απαντησαν οτι στο δευτερο πεα θα παω σαν διαμερισμα. δεν νομιζω οτι ειναι δεσμευτικο να παω να κανω 2η επιθεωρηση πανω στο 1ο που ειναι για μονοκατοικια. θα το δω οταν φτασω στο 2ο πεα. αλλα το προσαρτημα περασε μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρειάζομαι και εγώ τη βοήθεια σας.

Σε ΠΕΑ για το πρόγραμμα <<εξοικονόμηση κατ' οίκον>> η τράπεζα θέλει να αλλάξω το χαρακτηρισμό από μονοκατοικία σε "μεζονέτα σε συγκρότημα κατοικιών>> μαζί με κάποιες άλλες παρατηρήσεις. Τα παραπάνω μου είπε να τα βάλω στο Προσάρτημα του ΠΕΑ.

 

Η απορία μου είναι εαν πρέπει να αλλάξω το χαρακτηρισμό το ακινήτου που έχω κάνει στο ΠΕΑ (δηλαδή να το ανακαλέσω) ή θα το συμπληρώσω στο προσάρτημα, και εάν είναι στο προσάρτημα που ακριβώς, στα παροράματα? Και αυτό το έγγραφο δεν κατατίθεται πουθενά αλλού παρά παραμένει στο αρχείο της τράπεζας?

Πάσα βοήθεια δεκτή

Link to comment
Share on other sites

Μα το προσαρτημα δε δεχεται χαρακτηρισμο ακινητου.

Αυτος μπαινει στα στοιχεια του ΠΕΑ πριν αυτο να υποβληθει οριστικα.

Καλα κι εσυ βρε συναδελφε, πηγες σε συγκροτημα μεζονετων και το ονομασες μονοκατοικια το ακινητο?

Δεν ηταν κολλητα με αλλες μεζονετες?

 

Μονο αν ηταν αυτονομη η μεζονετα εχει χαρακτηρισμο Μονοκατοικιας, οποτε δε θελει αλλη περιγραφη. Και αυτο κατα κυριο λογο αν ειναι το μονο ακινητο σε δικο σου οικοπεδο.

Οπως και να χει, η Τραπεζα σου ζηταει ανακληση του ΠΕΑ και αντικατασταση του με κατι που να γραφει αυτο το λεκτικο...

Link to comment
Share on other sites

Μα το προσαρτημα δε δεχεται χαρακτηρισμο ακινητου.

Αυτος μπαινει στα στοιχεια του ΠΕΑ πριν αυτο να υποβληθει οριστικα.

Καλα κι εσυ βρε συναδελφε, πηγες σε συγκροτημα μεζονετων και το ονομασες μονοκατοικια το ακινητο?

Δεν ηταν κολλητα με αλλες μεζονετες?

 

Μονο αν ηταν αυτονομη η μεζονετα εχει χαρακτηρισμο Μονοκατοικιας, οποτε δε θελει αλλη περιγραφη. Και αυτο κατα κυριο λογο αν ειναι το μονο ακινητο σε δικο σου οικοπεδο.

Οπως και να χει, η Τραπεζα σου ζηταει ανακληση του ΠΕΑ και αντικατασταση του με κατι που να γραφει αυτο το λεκτικο...

Οπότε πρέπει να προχωρήσω σε ανάκληση του ΠΕΑ.

Πάντως συγκρότημα μεζονετών όταν τις χωρίζει μαντρότοιχος, απέχουν η μια από την άλλη 15 μέτρα και με τον ιδιοκτήτη να μου λέει ότι το άλλο μισό οικόπεδο το αγόρασε ο αδερφός του και έχτισε δέκα χρόνια αφότου αυτός έχτισε το δικό του, όχι ομολογώ ότι δε το φαντάστηκα ότι έπρεπε να διαβάσω/βρω και τα συμβόλαια του διπλανού ακινήτου. Αρκέστηκα στς πληροφορίες και στα έγγραφα του ιδιοκτήτη και φαίνεται ότι έκανα λάθος.

Παρόλα αυτά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που θα δηλωθεί αυτό στο ΠΕΑ δεδομένου ότι δεν έχει τέτοια επιλογή για το χαρακτηρισμό της χρήσης του ακινήτου?

Edited by civiltre
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.